reklama

Petr Jan Juračka: Popularizaci vědy je třeba přesunout na internet

Vědec a popularizátor vědy Petr Jan Juračka se narodil s tak špatným zrakem, že jeho rodičům lékaři tvrdili, že patrně oslepne úplně. Nyní je z něho nadaný fotograf se specializací na vědeckou mikrofotografii a také úspěšný hydrobiolog. Lidem, kteří nejsou vědci, pak přibližuje vědu velmi originálním přístupem – s nadsázkou a vtipem říká, že aby mohl člověk dělat popularizaci vědy, měl by být něco mezi vědcem a klaunem. 

Další díly pořadu

„Chcete-li dnes vystoupit před lidi a cokoli jim předat, musíte být zábavní. A mluvíte-li o vědě, která vyžaduje pozornost a zapojení mozku, je třeba přidat nějaké koření, nadhodnotu, aby vás byli ochotní poslouchat,“ říká Petr Jan Juračka, kterého baví propojovat atraktivní vizuály a poutavé příběhy. Klíčem k úspěchu je pak podle Juračky dát lidem pocit, že sami přišli na to, jak daná věc funguje. „Nechci dělat primitivní vysvětlující videa. Chci, aby se u mých snímků museli lidé zamyslet, a aby se zasmáli,“ dodává Juračka.

V Česku je podle Juračky spousta profesionálních popularizátorů, ale stále se máme co učit. Za velkou inspiraci považuje například Dereka Mullera, slavného Australana, který vystudoval fyziku a v současné době se zabývá možnostmi multimediálního vzdělávání. Jeho kanál na YouTube s názvem Veritasum nabývá na popularitě každým dnem a již nyní má přes tři miliony odběratelů. „Právě YouTube a internet obecně jsou dnes hlavní kanály, kam se musí popularizace vědy přesunout. Všichni jsme neustále on-line,“ říká Juračka a dodává: „A pak je tu ještě hodnotící kritérium, které při tvorbě popularizačních videí používám – pokud natáčení baví mě, výsledné baví zpravidla i diváky.”

Hostem pořadu Neuron Future byl hydrobiolog a fotograf Petr Jan Juračka, který letos coby vítěz prvního ročníku usedne v porotě soutěže Ceny Neuron Prima ZOOM, která hledá nejlepšího českého popularizátora. Až do 31. března může pro někoho z 15 finalistů hlasovat široká veřejnost na webových stránkách www.CenaNeuronPrimaZOOM.cz, a pomoci tak určit toho, kdo získá od NF Neuron odměnu 100 tisíc korun a spolu s ní pomoc se zviditelněním videa.

Petr Juračka z Katedry ekologie PřF UK představil v krátkém videu fascinující svět pod vodou.

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

 

Zdroj: Zet

Petr Jan Juračka: Popularizaci vědy je třeba přesunout na internet Foto: Petr Jan Juračka vyhrál první ročník soutěže Cena Neuron Prima ZOOM a nyní usedne v porotě

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.