Personální změny kvůli kauze VW pokračují, Müllerovu pozici ředitele Porsche převezme O. Blume

Novým ředitelem německého výrobce sportovních vozů Porsche se dnes stane současný výrobní ředitel firmy Oliver Blume (47). Převezme tak pozici dosavadního generálního ředitele společnosti Matthiase Müllera (62). Ten minulý týden kvůli skandálu s emisemi vystřídal v čele mateřské skupiny Volkswagen Martina Winterkorna. Firma Porsche o změně na pozici ředitele informovala po středečním zasedání dozorčí rady, která Blumeho jmenovala.  

Mülllera dozorčí rada Volkswagenu v pátek jmenovala do čela představenstva. V čele největšího světového prodejce automobilů nahradil s okamžitou platností Martina Winterkorna (68), který ve středu odstoupil z funkce generálního ředitele kvůli skandálu s manipulacemi emisních měření u naftových vozů.

Do ústředí Volkswagenu přejde i další člověk z Porsche. Skupina večer oznámila, že dosavadní mluvčí stuttgartské automobilky Hans-Gerd Bode nahradí dosavadního ředitele komunikace Volkswagen Group Stephana Grühsema. Ten byl dlouholetým spolupracovníkem bývalého ředitele koncernu Winterkorna, zatímco Bode je podle agentury DPA považován za důvěrníka nového ředitele Mülllera.

Skandál vypukl před necelými dvěma týdny, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u téměř půl milionu vozů VW a Audi s naftovými motory, které se za posledních sedm let v USA prodaly, používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagenu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (438 miliard Kč). Skandál začaly vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

Volkswagen už přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut. Z toho téměř 150 tisíc se jich prodalo v České republice.Zdroj: ČTK

Personální změny kvůli kauze VW pokračují, Müllerovu pozici ředitele Porsche převezme O. Blume Foto: ČTK/ABACA/Szwarc Henri: Bývalý ředitel Porsche Matthias Müller

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.