Personalistika Zet: Zahraniční pracovníci rozhodně nezaručují levnou pracovní sílu

Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropě. Tuzemské firmy tak nemají v českých končinách možnost výběru. Nedostatek zaměstnanců se již netýká pouze kvalifikovaných technických pozic. Manažer náboru a marketingu ze skupiny Manpower Group Jiří Halbrštát říká, že jde nově i o nekvalifikované pozici ve výrobě, logistice nebo maloobchodě. Firmy se tak zaměřují na nábory v zahraničí. Halbrštát varuje ale před tím, že nejde o levnou pracovní sílu. Společnosti jim totiž podle zákona musí zaručit stejný plat jako Čechům. K tomu je zapotřebí zajistit dopravu nebo ubytování. Pořadem na rádiu Zet provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal.

Čeští zaměstnavatelé se většinou domnívají, že zahraniční zaměstnanci přestavují levnou pracovní sílu. Bohužel jde ale o mýlku a české firmy se s tím musí naučit žít.

„Někteří zaměstnavatelé si myslí, že pracovníci ze zahraničí jsou zdrojem levné pracovní síly. Tak to ale rozhodně není. Jednak podle zákona musí mít všichni lidé na stejné pracovní pozici stejný plat. Pokud by tomu tak nebylo, tak si zaměstnanec může ztěžovat na inspektorát práce. Přijde kontrola, která je spojena s vysokou pokutou. Pokud se to dělá legálně, tak to rozhodně není zdroj levné pracovní síly,“ řekl Halbrštát na rádiu Zet.

Tuzemské firmy musí rovněž počítat s náklady, které se pojí se samotným zahraničním náborům. Ruku v ruce s tím je zapotřebí investovat do alespoň částečného ubytování zahraničních pracovníků. Rozhodně se nejedná o levný zdroj pracovní síly. Mnoho regionů se tomu ale muselo již přizpůsobit.

Samotná společnost Manpower Group nalezla podle Halbrštáta zaměstnání pro kolem 1000 cizinců. Pro české firmy zůstávají nejatraktivnějšími zahraničními pracovníky Ukrajinci. Jde totiž o pracovitý národ, který je nám velmi blízko. Během tří měsíců se k tomu dokáží naučit češtinu tak, aby byli schopní komunikace.

„Potom to jsou země jako Rumunsko, Bulharsko, Srbsko nebo Polsko. Nábor v Polsku jde především dobře v těch příhraničních oblastech, jako například v Orlických horách nebo u Ostravy, kde je na polské straně velká nezaměstnanost,“ sdělil Halbrštát. 

 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Personalistika Zet: Zahraniční pracovníci rozhodně nezaručují levnou pracovní sílu Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kyrgyzstán zuří kvůli Liglassu

    Byznys ·

    Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládo…

  2. Divoký katalánský podzim

    Společnost ·

    Někdy by se v tom člověk mohl i ztratit. Z médií se dozví, že se možná bude v Katalánsku hlasovat o nezávislosti na Španělsku. Ale současně, že by za protlačení refere…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.