Personalistika Zet: Osobní údaje aneb nechtějte po lidech souhlas tam, kde ho nepotřebujete

Ochrana osobních údajů představuje citlivou tématiku. Zaměstnavatel si musí uvědomit, že proces s osobními údaji začíná náborem, následně pokračuje po podpisu pracovní smlouvy, a nekončí ani ukončením pracovního poměru. K jistotě postačí souhlas zaměstnance o zpracovávání osobních údajů. Pokud ale danou agendu spojenou s osobními údaji vyžaduje zákon, tak souhlas nepotřebujete. Více o tom v pořadu Personalistika Zet hovořil partner advokátní kanceláře Bird & Bird Vojtěch Chloupek. Pořadem na rádiu Zet provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal.

Žádný ze zákonů konkrétně nereguluje ochranu osobních údajů v personalistice. Obecnou regulaci lze chápat tak, že personální proces začíná náborem. V tomto kroku začne zaměstnavatel pracovat s osobními údaji potenciálních zaměstnanců.

Činnosti pojící se k osobních údajům pokračují logicky poté, co dojde uzavření pracovního poměru. Společnosti totiž zpracovávají rozsáhlá data o zaměstnancích.

„Větší společnosti, které jsou součástí globálních skupin, mají často tendenci pohybovat s daty zaměstnanců různě po světě. To může být problém z pohledu osobních údajů,“ řekl na rádiu Zet Chloupek.

Činnosti pojící se k osobním údajům nepřestanou ale ani s ukončením pracovního poměru. Zaměstnavatelé si musí klást otázku, jak budou s osobními údaji bývalých zaměstnanců nadále zacházet.  

„V personalistice je důležité si rozdělit, na základě čeho osobní údaje zpracovávám. To je to, co požaduje zákon 101 a to samé, co chce GDPR,“ sdělil Chloupek. GDPR je konkrétně Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, které má nabýt platnosti v květnu roku 2018.

Souhlas představuje nástroj vedoucí k legálnímu zpracovávání osobních údajů. Vedle tohoto souhlasu existuje ale situace, kdy práci s osobními údaji vyžaduje zákon.

“Mám pocit, že úřady po Evropě včetně českého říkají: ‚nechtějte po lidech souhlas tam, kde ho nepotřebujete‘.“ Řekl Chloupek. 

 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Personalistika Zet: Osobní údaje aneb nechtějte po lidech souhlas tam, kde ho nepotřebujete Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Cena ropy se pohybuje na úrovni dvouletých maxim

  Společnost ·

  Ropa v úterý na světových trzích mírně podražila a ceny se nacházejí v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci počítají s tím, že Organizace zemí vyvážejíc…

 2. Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO

  Společnost ·

  Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO. Po Praze se tam tak dostalo jako druhé v ČR. Síť se celkově rozšířila o 64 měst z 44 zemí světa. Na 

  SPD nepodpoří vznik Babišovy menšinové vlády

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na úvodu úterní večerní schůzky požádal zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) o podporu své menšinové vlády. Novináře o tom po jed…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.