reklama

Personalistika Zet: Nové technologické vymoženosti v HR musí být v první řadě snadno použitelné

Digitalizace ruku v ruce s rozvojem nových technologií musí být v první řadě uživatelsky snadno použitelná. V pořadu HR Magazín to řekl ambasador společnosti SAP Česká republika Pavel Barták. Zaměstnanci a jejich nadřízení by pak dané HR nástroje měli používat stejně jednoduše jako například jejich chytrý telefon. Díky tomu budou mít vedoucí pracovníci více času na strategičtější činnosti, mezi něž například patří koučování manažerů nebo jejich vzdělávání. Pořadem na portálu Youradio News provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal.  

Další díly pořadu

Jak vidíte budoucnost technologií?

Pokud bych měl mluvit za SuccessFactors, což je původně americká firma, vzniklá v Silicon Valley, která vyráběla software pouze pro použití v oblasti HR řízení lidských zdrojů. Tento software byl vyvíjen v tom, čemu se říká cloud, což možná komunita HR lidí nezná. Můžete si to představit, že používáte software jako službu, který neinstalujete u sebe, nepotřebujete k tomu žádné IT oddělení a pouze si ho nastavíte tak, jak vy chcete. V tom vidím velkou budoucnost. Takto většina softwarů do budoucnosti bude.

V čem nám to přinese výhodu, pokud se rozhodneme právě pro cloudové řešení? Je to technologicky jednodušší nebo je to levnější?

Největší výhoda určitě spočívá v tom, že HR oddělení software používá, nastavuje a provozuje samo. Není potřeba žádná IT znalost, není potřeba žádné interní IT oddělení.

Jaké nám to přináší výhody, když to stáhnu vůči GDPR. Jak je dodavatel softwaru schopný reagovat, kdyby to dodával v rámci cloudu, jak jste zmiňoval?

Myslím si, že na to je velmi dobrý příklad, protože to je zrovna otázka toho, že přijde něco nového, co jsme neočekávali. Většina firem to dneska řeší. Pokud vlastní software neprovozuje zákazník, ale provozuje ho výrobce toho softwaru, tak mu to umožňuje tuto funkcionalitu do toho přidat automaticky bez jakékoli brzdy, bez jakékoli vazby na zákazníka. Naši zákazníci, kteří používají SuccessFactors, tak funkcionalitu pro zajištění souladu s legislativou GDPR, tam dneska mají, mají ji tam zdarma. Úplně stejným způsobem se do toho softwaru dodávají další funkcionality, které na trh přichází a nemusí to být pouze legislativa. Pokud bych mohl uvést příklad, tak to může být nový způsob náboru, kdy třeba děláme s uchazečem pohovory, které jsou prostřednictvím videokonferencí. Takové věci se dají do toho softwaru přidávat automaticky bez nutnosti výběrových řízení, zapojování IT a složitých procesů.

V čem nám digitalizace a rozvoj těchto technologií může pomoci?

Úplně hlavní příklad, který bych uvedl, je v tom, že nejdůležitější vlastností takového systému je snadnost používání. Lidé v HR odděleních tak mohou nechat činnosti, které jsou s tím spojené a provádět jak zaměstnance, tak i jejich nadřízené, tak aby to dělali stejně jednoduše jako používají svůj chytrý mobilní telefon. První věc je, že HR oddělení může tyto úkony nechat na zaměstnancích a jejich nadřízených a tím se jim uvolní ruce pro strategičtější činnosti, jako je třeba řízení manažerů, jejich koučování, jejich vzdělávání. Jedna ze statistik ukazuje, že dvě třetiny současných manažerů pro to nemají žádné vzdělání, neprošli žádným kurzem. To není špatně a je to tak. Je potřeba, aby HR tyto lidi vzdělávalo v té dané oblasti.

 

 

Zdroj: Youradio News

Personalistika Zet: Nové technologické vymoženosti v HR musí být v první řadě snadno použitelné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.