Personalistika Zet: Lídr je kapitán lodi a jeho úkolem je výběr správné posádky, říká M. Palička

Spolumajitel Etnetera Group Martin Palička zdůrazňuje, že pojem leadership v sobě nese doslovně slova lídr a loď. Tým pak pluje na jedné lodi v čele se svým kapitánem, který ji musí správně kormidlovat. Palička v pořadu HR Magazín říká, že zásadním bodem je pak výběr správné posádky. Pořadem na portálu Youradio News provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. 

„Já používám symbol lodi. To znamená leader a ship. Máte toho lídra a máte nějakou loď. Na jedné lodi tak plujete s jedním týmem. Lídr je de facto kapitán lodi a sám samozřejmě nic nezmůže. Pro mě to znamená správné kormidlování lodi. Zásadním bodem je pak správný výběr posádky,“ řekl Palička na portálu Youradio News.

Lídr musí podle Paličky dobře pracovat se svým egem. Jde o bod, který se často neomílá. Ego může být totiž zásadním problémem. Vůdčí osobnosti musí mít i pokoru. Správný lídr umí podle Paličky dobře prodat. Jeho zásluha na komplexním úspěchu může být ale často marginální.

Poslední léta byly pro české firmy velice úspěšná. Navenek rostou a daří se jim. Podle Paličky to není ale dané povětšinou skvělými lídry. Důvodem je skutečnost, že jsme se dostali přes recesi.

„Dalším úkolem lídra je držet si takový ten out of box pohled. Často lidé spadají do toho in box pohledu, řeší věci opakovaně a chybí jim takový ten nadhled. Od lídra se očekává, že bude mít určitý odstup a ve složitých diskuzích do toho vnese pohled odjinud a dokáže tým nasměrovat. Určitě je to schopnost obklopit se schopným týmem a poznat potenciál lidí a dostatečně je rozvíjet,“ říká Palička.

 

 

Zdroj: Youradio News

Personalistika Zet: Lídr je kapitán lodi a jeho úkolem je výběr správné posádky, říká M. Palička Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pět inovací, po kterých lidé touží nejvíce

  Tech ·

  Ve světě prakticky každodenně přibude nová technologická hračička. Ruku v ruce s tím narůstá i počet nových inovací. Jaké se lidem líbí nejvíce a které z nich mají nej…

 2. Počet poprav globálně i nadále klesá

  Společnost ·

  Počet poprav ve světě se loni oproti roku 2015 snížil o bezmála 40 %. Informace vycházejí z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle ní…

 3. Britské ponorky se na rozkaz přesunuly k Sýrii

  Společnost ·

  Britské ponorky se přesunuly na místa, z jakých budou schopny raketami zasáhnou Sýrii. Učinily tak důsledkem rozkazu, který má představovat přípravu na možný útok prot…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.