Personalistika Zet: Česko ohrožuje automatizace, v nejistotě mohou být i lékaři a právníci

Headhunter Luděk Kantor v pořadu Personalistika Zet říká, že Česko je s ohledem na automatizaci a industrializaci vůbec nejohroženější zemí Evropské unie. Podle něj toto riziko dokazuje studie společnosti McKinsey. Jakých oborů se dotkne problém pojící se k Průmyslu 4.0 nejprve, se dozvíte uvnitř nového článku.   Pořadem na rádiu Zet provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal.

Měli bychom si uvědomit skutečnost, že Česko je výrazně závislou zemí na průmyslu. V Evropské unii překračuje podíl HDP v souvislosti s průmyslem 30 procent. Do toho si můžeme promítnout další faktor. Tím je podle Kantora skutečnost, že podle průzkumu společnosti McKinsey je Česká republika v rámci EU zemí, kterou nejvíce ohrožuje automatizace a industrializace.

„Pro Českou republiku je to samozřejmě velká výzva. Pravda je, že to není pouze o průmyslu. Není to pouze o často mylné představě lidí, že se to dotkne pouze továren. Skutečně těch profesí, které budou ohroženy těmi významnými změnami na trhu práce, je mnohem víc a často je to v oborech, ve kterých by to člověk možná ani netušil,“ řekl na rádiu Zet Kantor.

Lidé si musí uvědomit, že jejich práci nemusí nahradit čistě robot. Může jít například i o software. Z tohoto pohledu se automatizace dotkne mnohem více profesí, než se může zdát. Do nenadálých problémů se tak mohou dostat účetní, bankovní poradci, hypoteční specialisté nebo i právníci.

„Jakkoli se to nezdá, tak se již dnes připravují nástroje, které by s tím mohly poměrně razantně zahýbat. Například právní elektronický systém, který připravuje Hospodářská komora. To je prostě věc, která s tím může docela zahýbat,“ varuje Kantor.

O práci mohou přijít ale i poštovní doručovatelé. Některé firmy v čele s americkým Amazonem testují rozvážku balíčků pomocí dronů. Na seznamu ohrožených pracovních pozic figurují podle Kantora nečekaně i lékaři.

„Dnes není nic divného, když operují roboti a je dost možné, že v budoucno bude lékař spíš takový herec, který bude předávat pacientům informace, protože lidem bude nepříjemné, že s nimi mluví robot,“ sdělil Kantor. 

 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Personalistika Zet: Česko ohrožuje automatizace, v nejistotě mohou být i lékaři a právníci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.