Personalistika Zet: Digitalizace v personalistice není o excelových tabulkách

Digitalizace proniká do všech sfér dnešní společnosti. Pomoci tak může i v personalistice. Zapomeňte ale na excelové tabulky. Podle konzultanta společnosti Český trh práce Jiřího Landovského je základem digitalizace HR dobrý informační systém, který bude celý proces náboru řídit. Takzvaný systém ATS sbírá na rozdíl od Excelu i taková data, která do něj nevložíte.

I když budou mít personalisté sebesofistikovanější excelovou tabulku, její funkce se nemohou vyrovnat těm, které zvládá jakýkoliv systém ATS. „Digitální technologie sbírají strašnou spoustu tvrdých dat. Dnes tak populární Excel mi posbírá jen informace, které jsem si tam zapsal. Když se budeme bavit o ATS, tak to mi dokáže měřit, aniž já bych vyvíjel jakoukoliv aktivitu, odkud mi člověk odpovídal, jak rychle jsem odpověděl, kolik uchazečů mi odpovědělo v určitém časovém období a podobně,“ vysvětloval Landovský.

Zkratka ATS stojí za anglickým spojením applicant tracking system (systém sledování uchazečů). Je to místo, odkud personalista zveřejňuje všechny své volné nabídky práce na různé kanály a zároveň z nich dostává informace zpět. Tím vznikne takzvaný „talent pool“, tedy databáze uchazečů, se kterou mohou personalisté dále pracovat - třídit uchazeče podle štítků, přidávat poznámky atak dále. „Systém mi samozřejmě musí umožňovat měření celého procesu. To je základem, abych se mohl zlepšovat,“ řekl Landovský.

Zásadní funkcionality, které by každé ATS mělo mít, je podle Landovského podpora více zdrojů uchazečů včetně sociálních médií a kariérních stránek, umožnit uchazečům odpovědět, plánování pohovorů a reportování.

Mezi nejlepší systémy ATS patří Greenhouse, Lever nebo Jobvite. Jejich cena se pohybuje mezi tisíci dolary za rok, u některých verzí i za měsíc. Alternativou pro české prostředí je pak podle Landovského systém Recruitis.„Ten vychází do značné míry z nejlepších světových systému, ale zároveň to aplikuje relevantně na český trh,“ řekl.

Pořad HR magazín připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

Zdroj: Zet

Personalistika Zet: Digitalizace v personalistice není o excelových tabulkách Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.