Personalistika Zet: Automatizace nepřipraví personalisty o práci, může přinést efektivitu

Na veřejnosti se často vynořují obavy pojící se k automatizaci. Ta totiž může připravit některé pracovníky o jejich místo. Michal Toman ze společnosti Engage Advisory ale v pořadu Personalistika Zet říká, že je optimistou. Domnívá se, že automatizace v recruitmentu naopak pomůže zefektivnit práci s daty a objevováním kandidátů. Pořadem na rádiu Zet provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal.

Automatizace je oblastí, která může v mnohých oblastech pomoci. Podle Tomana tomu tak je i v personalistice.

„Dnes vidíme na práci kolegů a konzultantů spoustu aktivit, které ve výsledku nemusí dělat člověk. Jde o aktivity, které pokud zautomatizujeme, tak nám pomohou velmi výrazně zrychlit práci s daty a objevováním kandidátů. Myslím si, že bychom neměli mít obavu, že bychom jako recruiteři přišli o práci,“ řekl Toman na rádiu Zet.

Základní postupy, které personalisté v současnosti vykonávají, budou automatizované. Podle Tomana je jasné, že pokud bude chtít člověk práci, tak se nebude chtít do konce samotného výběrového řízení bavit s robotem nebo nějakým programem. Důležitá je stále lidská interakce. Z tohoto pohledu budou hrát stále klíčovou roli recruiteři z masa a kostí. 

Personalisté si ale musí uvědomit jednu důležitou věc. Pokud se nebudou chtít automatizaci přizpůsobit, tak jim skutečně ztráta pracovního místa hrozí. Může se totiž stát, že některé aktivity za ně budou nově a efektivněji zastávat stroje. Automatizace přitom představuje oblast, v níž může hodně rychle ujet jen těžko zastavitelný vlak.

„Nedávno jsme testovali jeden program. Bylo strašně zajímavé, že tu práci vyhledávání  jedné pozice dělali dva tři lidé. V jeden okamžik jsme spustili vyhledávání přes program a to, co lidský tým z hlediska vyhledávání kandidátů, kontaktních údajů a vůbec dat o nich zvládl, tak měl ten software hotový asi za osm minut,“ sdělil Toman. 

 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Personalistika Zet: Automatizace nepřipraví personalisty o práci, může přinést efektivitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.