Přerozdělování uprchlíků se podle Merkelové nemůže spojovat s evropskými fondy

Angela Merkelová (CDU) se ohradila proti tomu, aby se otázka přerozdělování uprchlíků pojila k čerpání evropských fondů. Německá kancléřka o tom v pondělí informovala v rámci interview s televizí Phoenix. Po krácení evropských fondů zemím, jež odmítají přijímat uprchlíky, volá kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz (SPD).

„Tak to také nejde,“ řekla Merkelová k Schulzovu návrhu. Není podle ní možné, aby se jednotlivé země ze svých závazků prostě vykoupily nebo aby řekly, že se přerozdělování vůbec účastnit nebudou. „To není evropská solidarita, kterou si představuji,“ poznamenala kancléřka, podle níž není možné prosazovat solidaritu v 90 procentech otázek, ale v této konkrétní ji odmítat. Naopak je podle ní možné vzít v potaz různou hospodářskou situaci nebo nezaměstnanost v evropských zemích.

Kancléřka v pondělí také vyjádřila přesvědčení, že některé evropské země by nebyly ochotnější přijímat běžence, i kdyby s nimi v létě 2015 o problematice více hovořila, než se rozhodla bez kontrol na hranicích přijmout uprchlíky přicházející přes Maďarsko. Tak masivní příchod běženců jako v roce 2015, kdy jich do Německa dorazilo 890 000, se podle ní ale už nesmí a nebude opakovat.

Nyní se podle Merkelové musí Evropa důsledněji zaměřit na boj proti příčinám migrace, mimo jiné na pomoc v tranzitních zemích i v zemích původu uprchlíků, tak aby tam lidé měli perspektivu a nemuseli je opouštět.

Mezi státy, které odmítají povinné přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie, patří země takzvané visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Praha odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů a žádné další už přijímat nechce.

Evropská komise v červnu vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich postoji k přijímání uprchlíků zahájila řízení. Na větší solidaritu ostatních evropských zemí opakovaně apeluje Itálie, přes níž nyní do Evropy směruje nejvíce migrantů.

 

 

Zdroj: ČTK

Přerozdělování uprchlíků se podle Merkelové nemůže spojovat s evropskými fondy Foto: 360b / shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. Jak vypadá největší rival Modelu S?

    Tech ·

    Plug-in hybrid Karma byl v minulosti velkým rivalem vozu Tesla Model S. Firma Fisker Automotive ovšem v roce 2013 zbankrotovala a Tesla se spolehlivě stala jedničkou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.