Peres nikdy neztratil naději na mír, izraelského exprezidenta oceňují politici po celém světě

Zesnulého izraelského exprezidenta Šimona Perese ve svých prohlášeních oceňují politici z celého světa. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové Peres „nikdy neztratil naději na mír a nepřestal pracovat na tom, aby se tato naděje stala skutečností“. Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka, demokratická kandidátka na hlavu státu Hillary Clintonová prohlásili, že „přišli o opravdového přítele, kterého si velmi vážili“.

„I v těch nejtemnějších chvílích byly jeho vtip, ironie a umíněná snaha o dialog zdrojem inspirace pro mnoho lidí po celém světě, včetně mě,“ reagovala na úmrtí izraelského státníka Mogheriniová. „Prezident Peres věřil, že nejlepším způsobem, jak sloužit izraelskému státu a jak zajistit bezpečí izraelského lidu, je mír s Palestinci. Můžeme jen uctít jeho památku závazkem, že přispějeme k usmíření a naplníme jeho vizi dvoustátního řešení,“ dodala.

Podle Billa a Hillary Clintonových přišel Izrael o vůdce, který „od svého narození až konce svých dní bojoval za bezpečnost Izraele a za jeho rozkvět“. Byl „géniem s velkým srdcem; využíval své dary k tomu, aby nastínil budoucnost tvořenou usmířením, nikoli konfliktem“, dodali.

Zármutek na Peresovým úmrtím vyjádřili i současný americký prezident Barack Obama a jeho předchůdci v úřadu George W. Bush a jeho otec George Bush starší.

Bývalý britský premiér Tony Blair, který byl rovněž zmocněncem takzvaného blízkovýchodního kvartetu, tedy zemí a organizací usilujících o řešení krize na Blízkém východě, uvedl, že Peresovo „odhodlání pro mír a jeho víra, že právě toto řešení je v zájmu země, kterou miloval, z něj udělaly vizionáře, jehož vize nebudou nikdy zapomenuty“.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua exprezident byl Peres „vizionářem s pohledem upřeným do budoucnosti“. Netanjahu vzdal Peresovi hold v prohlášení na videozáznamu, který zveřejnil před dnešním mimořádným zasedáním vlády, uvedla agentura AP.

„Jeho zájmem byla rovněž i bezpečnost, sílu Izraele upevnil mnoha způsoby,“ uvedl šéf izraelské vlády. „Jako muž, který se zajímal také o mír, pracoval až do konce svých dní na usmíření s našimi sousedy, které by vedlo k lepší budoucnosti našich dětí,“ dodal.

Peres prodělal před dvěma týdny mrtvici a od té doby byl v kritickém stavu. V úterý se jeho stav prudce zhoršil, lékaři zjistili, že utrpěl nevratné poškození mozku.

Izraelský rozhlas uvedl, že Peres zemřel ve 3:40 místního času v Tel Avivu. V průběhu rána vystoupí jeho příbuzní na tiskové konferenci.

Vzhledem k vysokému věku měl Peres již zdravotní problémy. Na začátku roku byl po slabším infarktu hospitalizován. Asi týden před mozkovou příhodou lékaři Peresovi úspěšně voperovali kardiostimulátor.

Kromě jiného byl Peres dvakrát premiérem, v letech 2007 až 2014 pak hlavou státu.

V roce 1994 spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem získal Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.

 

 

Zdroj: ČTK

Peres nikdy neztratil naději na mír, izraelského exprezidenta oceňují politici po celém světě Foto: ChameleonsEye / Shutterstock.com: Šimon Peres

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.