reklama

Penta ovládla vydavatele regionálních Deníku Vltava-Labe-Press

Investiční skupina Penta se stala novým majitelem vydavatelství Vltava-Labe-Press. Do jejího majetkového portfolia tak společně s tiskárnami Novotisk spadají i největší tuzemské regionální noviny Deník. Ve středu Penta podepsala smlouvu s německým koncernem Verlagsgruppe Passau, který se chce nově soustředit na německý a polský trh. Informace o obchodu zveřejnil mluvčí Penty Ivo Mravinac, který dodal, že smlouva podléhá schválení antimonopolního úřadu. 

Mohlo by vás zajímat

Součástí akvizice je také 51 procentní podíl ve společnosti Astrosat Media, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, TV magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

„Deníky i ostatní aktiva VLP group jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami orientovanými na koncového zákazníka. Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech,“ uvedl investiční ředitel Penty Zdeněk Kubát.

Skupina VLP je po loňské akvizici časopiseckého vydavatelství Sanoma, přejmenovaného na Astrosat Media, druhou nejsilnější vydavatelskou skupinou na tuzemském trhu. V Česku vydává 71 regionálních deníků. V roce 2013 vydavatelství vykázalo ztrátu 61 milionů korun po ztrátě 22 milionů v roce 2012. Kvůli úhradě ztráty z minulých let vlastník společnosti rozhodl o snížení základního kapitálu o polovinu na 930 milionů korun.

Německý mediální koncern uvedl, že VLP prodal ze strategických důvodů. „Tato transakce nám totiž umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu,“ uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka Verlagsgruppe Passau Simone Tucci-Diekmannová. Pasovské vydavatelství bude nyní rozvíjet své aktivity v Polsku a Německu, kde zůstává zaměstnavatelem 3 000 lidí. V Polsku je vlastníkem předního vydavatelství Polska Press, v Německu je vydavatelem periodika Passauer Presse.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a na realitním trhu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Její portfoliové společnosti zaměstnávají 35 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny činila v roce 2014 6,7 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

 

 

Zdroj: ČTK

Penta ovládla vydavatele regionálních Deníku Vltava-Labe-Press Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.