Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti evropských států. Po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem Pence prohlásil, že je třeba, aby Rusko plnilo závazky vyplývající z mírových dohod z Minsku. Obě strany ukrajinského konfliktu podle něj musejí okamžitě zajistit příměří.

Pence také řekl, že v souladu s přáním nového prezidenta Donalda Trumpa budou také Spojené státy hledat novou „společnou půdu“ ve vztazích s Ruskem. „Prezident Trump věří, že ji bude možné najít,“ poznamenal viceprezident.

USA ovšem dál pokládají Rusko za odpovědné za vývoj na východě Ukrajiny a Moskva má podle Pence přispět ke zmírnění stávajícího násilí v oblasti, příměří mají ale zajistit obě strany konfliktu. „Musí začít dnes, je to v zájmu míru a životů nevinných lidí,“ podotkl Pence.

Evropská unie s plněním mírových dohod z Minsku spojuje své hospodářské sankce, které na Rusko kvůli ukrajinské krizi uvalila. Evropa dosud svůj postup vůči Moskvě velmi úzce konzultovala s americkými partnery.

„V reakci na ruskou snahu překreslit mezinárodní hranice silou budeme dál podporovat úsilí NATO v Polsku a Pobaltí,“ upozornil v Bruselu americký viceprezident. V reakci na ruský postup v ukrajinské krizi přistoupila Severoatlantická aliance k největšímu posílení své obranyschopnosti na východním křídle od konce studené války. V mezinárodních jednotkách ve třech pobaltských členských zemích a v Polsku jsou zastoupeni také američtí vojáci.

O neměnnosti závazků USA vůči spojencům v NATO ujišťují představitelé nové americké administrativy své evropské partnery už několik dní. Evropu zneklidnila vyjádření prezidenta Donalda Trumpa o zastaralosti aliance a o možnosti, že USA se obrátí zády k těm spojencům, kteří na vlastní obranu dávají jen málo prostředků. Evropu ke zvýšení obranných výdajů vyzval minulý týden americký ministr obrany James Mattis a o uplynulém víkendu na bezpečnostní konferenci v Mnichově se podobně vyjádřil i Pence. Evropští členové NATO na podobný požadavek reagují kladně, přinejmenším v politických vyjádřeních.

Dnes odpoledne čeká amerického viceprezidenta také jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky Foto: Mike PENCE; Zdroj: ČTK/AP/Matthias Schrader

reklama

Další články

  1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

    Byznys ·

    O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

  2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.