Přeměňte svůj vůz v chytrý automobil, který si řekne o servis nebo najde neplacené parkoviště

Majitelé osobních automobilů vyrobených v posledních patnácti letech se v krátké době dočkají možnosti jejich vylepšení na „chytré automobily“. Propojením s telefonem si vozy samy vyžádají například návštěvu servisu nebo svého majitele navedou na neplacené parkování. Expert na konektivitu chytrých vozů ve společnosti T-Mobile Ota Mráz řekl, že automobily dokáží dokonce rozpoznat i to, jestli je vůz v pohybu, či zdali jej odváží odtahová služba. Zařízení bude českým řidičům k dostání již letošní rok.

Poskytnuté informace, které vozidla svým majitelům nabídnou, závisí podle Mráze na typu vozu a jeho stáří. Standardní údaje, které vozy díky vylepšení budou moci nabídnout se týkají informací o technickém stavu prostřednictvím rychlé diagnostiky.

„Ukážou vám stav kapalin nebo stav autobaterie a připomenou pravidelnou údržbu. Upozorní vás také na to, pokud přestane v autě něco fungovat a pomohou vám s evidencí knihy jízd. Například vám mohou pomoci vyhodnotit i ekologickou jízdu. to, co je asi nejdůležitější, je to, že markantně přispějí k zabezpečení vozidla,“ řekl Mráz.

Majitele totiž dostanou vždy informaci o tom, zdali je automobil v pohybu bez nastartování motoru. Jde například o případy, kdy auto odveze odtahová služba. Důležité také je, že vůz pošle informaci i v případě, když dojde k nastartování motoru bez klíčů ve startování.

„Instalaci tohoto řešení zvládne každý uživatel naprosto sám. Jde jen o to, jestli tomu chce věnovat dvě minuty. Je to velice podobné tomu, když si ke svému počítači připojíte USB disk nebo myš. To znamená, že se o montáži nedá vůbec bavit. Co se týče cenové nabídky, tak ta není v tuto chvíli známá, ale včas bude určitě veřejnosti oznámena,“ uvedl Mráz.

Zahájení prodeje se plánuje již na letošní rok. Zájemcům o zdokonalení svého vozu stačí, aby měli k dispozici chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS. Informace z automobilu bude pak možné získat podle Mráze i z běžného internetového prohlížeče.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s expertem na konektivitu chytrých vozů ve společnosti T-Mobile Otou Mrázem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.  

 

Zdroj: Zet

Přeměňte svůj vůz v chytrý automobil, který si řekne o servis nebo najde neplacené parkoviště Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.