Pelikán povede legislativu, vědu a výzkum si pod sebe stáhl Babiš

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se ve středu stal šéfem legislativní rady vlády. Vedení rady pro vědu a výzkum převzal na prvním zasedání vlády premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dosud tyto dvě agendy zastávali ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). O prvních rozhodnutích vlády informoval na tiskové konferenci Babiš.

Místopředsedy jednobarevné vlády kabinet jmenoval vicepremiéra dosavadního kabinetu za hnutí ANO Richarda Brabce, který je ministrem životního prostředí, a Martina Stropnického, který z resortu obrany přešel v nové vládě do čela české diplomacie. Oba jsou místopředsedy hnutí ANO. „Pan Brabec by mohl zastřešovat naše ekonomické ministry,“ uvedl Babiš. Se Stropnickým chce úzce spolupracovat v tematice evropské politiky, kterou povede jako ministerský předseda.

Jako jednací den si nová vláda stanovila stejně jako bývalý kabinet středu. Příště se menšinový kabinet nicméně sejde už v pondělí, aby schválil návrh programového prohlášení, se kterým chce Babiš požádat o důvěru ostatní strany. Své priority pro legislativní plán na příští rok dostali ministři za úkol formulovat do 5. ledna. Vláda pak plán legislativních prací podle Babišových představ schválí do konce ledna. O důvěru plánuje Sněmovnu požádat 10. ledna, podle dosavadních reakcí politických stran s ní ale počítat nemůže.

Kabinet, který ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman, má celkem patnáct členů. Babiš si pod sebe stáhl vedení vědy a výzkumu, jak tomu bylo za vlád řízených občanskými demokraty. Od nástupu Mirka Topolánka v roce 2006 vedl radu premiér, velké kompetence měla první místopředsedkyně Miroslava Kopicová, která post zastávala s pauzami až do roku 2014. Před volbami 2006 radu vedl místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Vicepremiér Pavel Bělobrádek převzal v roce 2014 vedení rady od premiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

 

 

Zdroj: ČTK

Pelikán povede legislativu, vědu a výzkum si pod sebe stáhl Babiš Foto: Wikimedia Commons: Andrej Babiš a Robert Pelikán

reklama

Další články

  1. Americké akcie dosáhly rekordního maxima

    Byznys ·

    Americké akcie se ve středu dostaly na nová rekordní maxima. V jejich růstu jim napomohly bankovní společnosti. Peněžní ústavy těžily z očekávaného vzestupu úrokových …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.