Peking se stane prvním městem, které uspořádá letní i zimní olympijské hry

Peking bude hostit zimní olympijské a paralympijské hry v roce 2022. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) upřednostnil čínské hlavní město před největším kazašským městem Almaty. Poté, co čínská metropole poskytla v roce 2008 útočiště letním olympijským hrám, bude Peking prvním městem, které uspořádá obě varianty největšího sportovního klání. 

Obě města přitom byla podle serveru BBC považována za outsidery, když před dvěma lety podala přihlášku na konání zimních olympijských her. Když ale čtyři z celkem šesti uchazečů své přihlášky stáhli z politických nebo finančních důvodů, zůstal ve hře jen Kazachstán s Čínou. Pořádání her bylo nakonec přiřazeno Pekingu 44 hlasy ku 40.

MOV uvedl, že Čína má ekonomickou sílu, stabilitu a zkušenosti s pořádáním velkých sportovních akcí. I přes očekávané náklady až do výše 1,5 miliardy dolarů MOV řekl, že „Peking bude silně spoléhat na stávající místa, včetně těch, které vybudoval pro hry v roce 2008, jako je například kultovní stadion Ptačí hnízdo.“

Kvůli sněhu bude konání her rozděleno mezi Peking a téměř 200 kilometrů vzdálené město Čang-ťia-kchou. Zde by se měly konat lyžařské soutěže. Sportovní klání bude podle agentury Reuters postrádat zimní atmosféru. V případě Kazachstánu by tomu tak sice nebylo, jelikož Almaty se nacházejí na úpatí pohoří Tian Shan, ale MOV volilo osvědčené finanční a organizační zabezpečení Číny.

 

Zdroj: BBC, Reuters, Zet

Peking se stane prvním městem, které uspořádá letní i zimní olympijské hry Foto: ČTK/imago sportfotodiens

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.