Peking čelí nejhorší smogové situaci za posledních 8 měsíců

Hlavní čínské město se potýká s nejhorší smogovou situací za posledních osm měsíců. Koncentrace nebezpečného druhu prachových částic je od středy patnáctkrát vyšší než hraniční hodnoty Světové zdravotnické organizace a od čtvrtka byl v Pekingu vyhlášen druhý nejvyšší stupeň varování.

Tamní úřady vydaly pokyny, aby obyvatelé dvacetimilionové čínské metropole při pobytu venku nosili ochranné masky a neotvírali okna. Dětem a seniorům se doporučuje nevycházet z domovů. Kvůli stavu smogu se zhoršila i viditelnost, což vedlo k uzavření několika dálnic.

Peking trápí i mlha a vysoká vlhkost vzduchu. Koncentrace nebezpečných prachových částic s průměrem pod 2,5 mikrometrů ve čtvrtek dosáhla dokonce hodnoty 454 mikrogramů na krychlový metr. WHO přitom upozorňuje, že by člověk neměl být vystaven hodnotám překračujícím denní úroveň 25 mikrogramů, připomíná zpravodajský server BBC.

Pro oblast severní Číny platí třetí nejvyšší stupeň varování. Úřady si stěžují na zemědělce, kteří na polích pálí slámu, čímž přispívají k dalšímu zhoršení stavu ovzduší. Aktuální problémy se znečištěním lze připsat i znovuzahájení výroby v řadě čínských továren, kde se minulý týden nepracovalo kvůli volnu u příležitosti státního svátku.

Navzdory miliardám dolarů, které čínské úřady vynakládají na zlepšení stavu ovzduší, zůstává smog jedním z hlavních problémů čínských měst, nejpostiženějším z nich je pak právě Peking.

Zdroj: ČTK

Peking čelí nejhorší smogové situaci za posledních 8 měsíců Foto: Obyvatelé Pekingu s rouškami proti smogu Zdroj: ČTK / ZUMA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.