PŘEHLEDNĚ: „Protikuřácký“ zákon není jen o tabáku

Na 31. května připadá Světový den bez tabáku. Právě v tento den vstoupí v České republice v účinnost takzvaný protikuřácký zákon. Podle právníka Michala Janíka se ale tento nový zákon netýká pouze tabáku. Kde všude si čeští kuřáci legálně nezapálí a jaké další oblasti nová legislativa upraví, přiblížil Janík na rádiu Zet.

Kde všude zákon kouření zakazuje?

Ohledně protikuřáckého zákona je nejvíce diskutovaný zákaz kouření v restauracích a hospodách. Tady zmizí i rozdělení na kuřáckou a nekuřáckou část. Podle Michala Janíka je ale míst, kde bude od konce května kouření zakázáno, je celá řada. Kuřáci si nebudou moci zapálit ani v prostoru zoologické zahrady s výjimkou vyhrazených míst, ve vnitřním zábavním prostoru kina, divadla, koncertní síně, sportovní haly na dětském hřišti nebo veřejnosti volně přístupném vnitřním prostoru i nekrytých částech zastávek. 

Co elektronické cigarety?

I elektronické cigarety zákon dovoluje omezit. V restauracích, barech nebo kavárnách je ale nadále budete moci používat, pokud jejich užívání nezakáže sám provozovatel. „Užívání elektronických cigaret je však možné zakázat obcí i na veřejných prostranství v blízkosti škol,“ upozornil Janík.

Soukromé kuřácké kluby

V souvislosti tímto novým zákonem se mluví zejména o tom, že se mu podnikatelé vyhnou, pokud přemění své provozovny na soukromé kuřácké kluby. Podle Janíka si tím ale nepomohou. „I na případný soukromý kuřácký klub, pokud se v něm budou podávat pokrmy či nápoje, bude nahlíženo jako na provozovnu stravovacích služeb a příslušné kontrolní orgány proto mohou takovou praxi považovat za obcházení zákona a takový klub sankcionovat za protiprávní jednání,“ řekl.

Jaké další oblasti zákon upravuje?

Pojem „protikuřácký“ zákon ale není úplně přesný. Oblast, kterou upravuje, je totiž mnohem širší než regulace kouření. Vedle tabáku přináší úpravy i pro jiné návykové látky, jako je alkohol, omamné a psychotropní látky a jiné látky s psychoaktivními účinky, jejichž užívání může vést nebo se podílet na vzniku a rozvoji duševních poruch a poruch chování. „Jak plyne z důvodové zprávy, hlavním cílem by mělo být posílení ochrany před zdravotními škodami způsobenými návykovými látkami s důrazem na ochranu zdraví dětí a mládeže,“ dodal Janík.

Jaké sankce hrozí? 

Se zákonem samozřejmě souvisí i sankce za jeho porušení.

Maximální výše pokut pro fyzické osoby:

5000 Kč: Za kouření nebo užívání elektronických cigarety na místech, kde je to zakázané

10 000 Kč: Za prodej alkoholu osobě pod vlivem alkoholu nebo návykové látky

25 000 Kč: Za prodej kuřácké pomůcky osobě mladší 18 let

50 000 Kč: Za požití alkoholu nebo návykové látky před nebo při činnosti, která může ohrozit život nebo zdraví (např. řidič)

100 000 Kč: Za prodej tabákových výrobků ve zdravotnickém zařízení nebo ve škole

150 000 Kč: Za prodej tabákových výrobků nebo alkoholických nápojů osobě mladší 18 let

300 000 Kč: Za prodej tabákových výrobků nebo alkoholických nápojů osobě mladší 15 let

 

Maximální výše pokuty za správní delikty pro právnické nebo podnikající fyzické osoby: 

10 000 Kč: Jestliže v prodejně chybí nápis Zákaz prodeje tabákových výrobků osobám mladším 18 let

50 000 Kč: Jestliže prodá tabákový výrobek nebo elektronickou cigaretu na akci určené převážně pro osoby mladší 18 let; Za prodej kuřácké pomůcky osobě mladší 18 let nebo jestliže prodejce nezajistí, aby cigarety prodávala osoba starší 18 let (výjimku mají třeba studenti hotelových škol).

800 000 Kč: Za prodej cigaret ve škole nebo zdravotnickém zařízení.

1 milion Kč: Za prodej tabákových výrobků nebo alkoholických nápojů osobě mladší 18 let .

2 miliony Kč: Za prodej tabákových výrobků nebo alkoholických nápojů osobě mladší 15 let.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

PŘEHLEDNĚ: „Protikuřácký“ zákon není jen o tabáku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

    Společnost ·

    Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.