Přehled zpráv z BBC: V Číně se potopila loď se 460 lidmi na palubě; Bezpečnost na amerických letištích

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se na čínské řece Jang-c-ťiang v pondělí v noci potopila loď se 460 lidmi na palubě. BBC se dále zmiňuje o vyjádření amerického ministra vnitřní bezpečnosti Jeha Johnsona, který v pondělí vyzval k přísnějším opatřením na amerických letištích. Preventivním utajovaným testům totiž vyhověla pouze tři americká letiště ze sedmdesáti. 

Na čínské řece Jang-c-ťiang se v pondělí v noci potopila osobní loď s téměř 460 lidmi na palubě. Nejméně pět lidí při nehodě zahynulo, další stovky se pohřešují. Záchranné práce komplikuje silný vítr a vydatný déšť. Z trupu převráceného plavidla je prý slyšet klepání a volání. Podle čínských médií pomoc zavolalo několik přeživších, kteří z převrácené lodi doplavali na břeh. Loď plula po řece z východočínského Nankingu do středočínského Čchung-čchingu. Potopila se během silné bouře kolem půl desáté v noci místního času. Většinu pasažérů tvořili starší turisté.

Americký ministr vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson v pondělí vyzval k novým a přísnějším opatřením na amerických letištích poté, co při utajených testech bezpečnosti vyhověla pouze tři americká letiště z celkem 70 testovaných. Bezpečnost na letištích zkoušeli tajní agenti, kterým se v 95 procentech případů podařilo pronést přes scannery falešné trhaviny i zbraně. V jednom případě se prý agentovi podařilo pronést falešnou výbušninu, kterou měl připevněnou na zádech, a to i přes osobní prohlídku. Podle Johnsona budou muset být zaměstnanci letiště znovu vytrénováni a scanovací zařízení budou muset být znovu otestována.

Jižní Korea ohlásila své první dvě oběti blízkovýchodního respiračního syndromu, známého pod zkratkou MERS. Osmapadesátiletá žena se nakazila od Jihokorejce, který se vrátil z Blízkého východu a který po návratu také zemřel. Většina případů MERSu se před několika lety objevila v Saúdské Arábii a posléze v dalších blízkovýchodních zemích. V Jižní Koreji se jen od května nakazilo 17 lidí. Přes 680 pacientů, kteří s nimi mohli přijít do kontaktu, jsou v karanténě. Původcem onemocnění je koronavirus, který vede k rychlému selhání ledvin.

V Paříži se dnes sejdou ministři z 20 zemí k jednání ohledně společné strategie proti Islámskému státu. Mezi účastníky schůzky bude i irácký premiér Hajdar Abádí. Původně měl přijet i americký ministr zahraničí John Kerry, který se ale o víkendu zranil při cyklistické nehodě. Ke schůzce dochází krátce poté, co hnutí Islámský stát v květnu dobylo irácké město Ramadí.

Více než 15 miliard kanadských dolarů má podle rozhodnutí nejvyššího soudu kanadské provincie Quebec zaplatit trojice tabákových koncernů svým zákazníkům za poškození jejich zdraví v důsledku kouření. Quebecký soud vynesl rozsudek v případu, v němž kanadské firmy včetně Imperial Tobacco a Rothmans Benson & Hedges žalovalo přes milion Kanaďanů kvůli údajnému poškození svého zdraví. Soudní proces trval téměř 17 let. Žaloba tvrdila, že firmy již od 50. let věděly, že prodávají výrobky škodlivé lidskému zdraví, které způsobují rakovinu a jiné nemoci a vytvářejí na sobě závislost. Nedostatečně prý ale spotřebitele o rizicích spojených s kouřením informovaly. Firmy se proti rozsudku odvolají.

Ruské válečné letouny v posledních dnech několikrát přeletěly v malé vzdálenosti nad americkou lodí USS Ross, která se plaví v Černém moři. Ruská média informovala, že loď prováděla agresivní manévry, ruské ministerstvo obrany se k incidentům nevyjádřilo. Naopak americké ministerstvo obrany oznámilo, že loď plula v mezinárodních vodách a prováděla pouze rutinní operace. 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv z BBC: V Číně se potopila loď se 460 lidmi na palubě; Bezpečnost na amerických letištích Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.