Přehled zpráv: Výroba aut v ČR za 9 měsíců vzrostla o 12 %, letos může dosáhnout rekordu

Výroba automobilů v České republice za prvních 9 měsíců vzrostla o 12 %, tažena obnovenou poptávkou a zotavením na exportních trzích. Podle Martina Jahna, prezidenta Sdružení automobilového průmyslu, se může česká automobilová výroba letos dočkat rekordní produkce. 

Na výrobě více než 900 tisících nových vozů se více jak 60 procenty podílela Škoda Auto. Pokud bude produkce vozů třech tuzemskýchautomobilek stoupat stejným tempem, mohli bychom se ke konci roku dočkat nové rekordní výroby osobních automobilů, řekl Jahn. Zároveň s tím roste i počet zaměstnanců v tomto oboru - za první pololetí podle něj našly práci ve členských firmách sdružení tři tisíce lidí.

Automobilka Hyundai se na dosavadní letošní produkci podílela čtvrtinou a kolínská TPCA asi 15 procenty. Samotná Škoda Auto meziročně zvýšila produkci o více než pětinu. 

Za celý letošek sdružení odhaduje produkci až 1,2 milionu osobních aut, čímž by byl překonán dosavadní rekord z roku 2011, kdy bylo v Česku vyrobeno 1,195 milionu osobních vozů. To by znamenalo meziroční nárůst o více než 6 %. 

PPF chce od O2 půjčku ve výši téměř 25 miliardy na splacení akvizice operátora

PPF chce použít úvěr od své dceřinné společnosti O2 Czech Republic, která by této investiční skupině pomohla financovat její loňský nákup.    

PPF by chtěla od O2 získat půjčku ve výši do 24,8 miliardy Kč a tyto prostředky použít na splacení akvizičního bankovního úvěru. Operátor o tom dnes informoval na svých webových stránkách.

Půjčka by byla čerpána přes společnost PPF Arena 2 B. V. a  byla by na sedm let, s úrokem splatným spolu s jistinou v den splatnosti. O2 ale tolik peněz k dispozici nemá, takže poskytnutí financí je podmíněno tím, že operátor získá nové prostředky z externích zdrojů.

 

Ze zahraničí 

 

V Hongkongu se vyostřily střety demonstrantů s policií 

Při zprůchodňování jedné z hlavních dopravních tepen Hongkongu se tamní policie střetla s demonstranty a přes čtyřicet z nich zatkla. Tamní televize odvysílala záběry násilných zákroků policejních důstojníků proti protestujícím včetně použití slzného plynu. Podle představitelů města budou policisté, kteří se na násilí podíleli, postaveni mimo službu. 

Policie proti obyvatelům Hongkongu demonstrujícím za demokratické volby nasadila těžkooděnce a pepřový sprej. Podle zahraničních agentur Reuters a Bloomberg bylo při nočních střetech zatčeno na 45 protestujících. Několik záběrů hongkongské televizní stanice TVB ukazuje ukázalo členy tamní policie bijící spoutané demonstranty. 

Hongkongský tajemník pro bezpečnost Lai Tung-Kwok řekl na tiskové konferenci, že důstojníci zachyceni na videu, budou prošetřeni a potrestáni. 

Situace v Hongkongu začala eskalovat poté, co byla zrušena jednání mezi oběma stranami a nejvyšší představitel tamní správy Leung Chun-ying řekl, že ztrácí trpělivost s demonstranty, kteří již třetí týden narušují dopravu a obchod ve městě.  

Letecké údery na IS selhaly, Obama svolává členy koalice

Americký prezident Barack Obama se setká s představiteli spojeneckých zemí, aby upevnil koalici bojující proti organizace Islámský stát. Prezident tento záměr ohlásil poté, co letecké údery nedokázaly zabránit islamistům v zabrání dalších území v Iráku a Sýrii.

Barack Obama se setká s více než dvaceti ministry obrany koaličních zemí poté, co předseda sboru náčelníků štábů Martin Dempsey akcentoval potřebu zapojení pozemních armádních jednotek do bojů v Iráku. To je v rozporu Obamovým slibem nezapojovat pozemní síly do boje proti IS. 

 

WHO: Počet nakažených ebolou se v prosinci může zvýšit na 5-10 tisíc lidí týdně

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se může počet nakažených lidí ebolou v postižených zemích východní Afriky zvýšit až na 10 000 nakažených týdně, píše agentura Bloomberg. Epidemie se stále geograficky rozšiřuje na území Guiney, Sierry Leone a Libérie a urychluje ve hlavních městech, uvedl zástupce WHO. Podle něj se během posledních 3-5 měsíců týdně nakazilo průměrně 1000 lidí, z nichž 70 procent nebezpečné nemoci podlehlo.

 

Francouzi nově mohou provádět platby prostřednictvím sociální sítě Twitter

Sociální síť Twitter ve Francii ve spolupráci s jednou z největších místních bank Groupe BCPE spustila službu, která uživatelům Twitteru umožní prostřednictvím zpráv na této sociální posílat peníze. Agentura Bloomberg uvádí, že převody jsou založeny na jednoduchém pravidle - je znemožněno přeposílání cizích statusů, tzv. retweetování. Podle banky je tento převod pěnez jednoduchý, rychlý, bezpečný a bez poplatků. Zástupce banky věří, že se díky tomuto kroku zvýší počet lidí, kteří budou využívat bankovních služeb na internetu.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters, BBC, Sdružení automobilového průmyslu

 

 

Přehled zpráv: Výroba aut v ČR za 9 měsíců vzrostla o 12 %, letos může dosáhnout rekordu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.