Přehled zpráv: Vláda zvýšila minimální mzdu o 8.2 % aby pomohla lidem s nízkými příjmy

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky dnes rozhodla o zvýšení minimální mzdy o 700 korun, aby pomohla zlepšit životní úroveň zaměstnanců s nejnižšími příjmy. Zvýšení, které bude platit od ledna, může podle zaměstnavatelů uškodit některým podnikům a způsobit propouštění.

Minimáln mzda se podle rozhodnutí vlády zvýší o 700 korun na 9 200 korun. Podle premiéra Sobotky současná výše minimální mzdy neumožňuje lidem, kteří za ni pracují, důstojnou existenci.

Původně se vláda se zaměstnavateli dohodla na zvýšení minimální mzdy jen o 500 korun. V létě ale Sobotka navrhl, že by částka měla být ještě o 200 korun vyšší. S tím už zaměstnavatelé nesouhlasili. Takový růst by podle nich mohl mnoha firmám, které se teprve vzpamatovávají z krize, způsobit potíže. Výsledkem by mohlo být u některých podniků propouštění.  Týká se to třeba kožedělných, textilních či dřevařských podniků. Odbory navýšení částky uvítaly.

„Dlouhodobě zastávám názor, že minimální mzdu je nutno postupně zvyšovat tak, aby plnila motivační roli v porovnání s příjmem získávaným ze sociálních dávek,“ řekl Sobotka v tiskovém prohlášení.

Minimální hodinová mzda by se zvedla z 50,60 na 55 korun. S nejnižším výdělkem by měly růst i nejnižší zaručené mzdy pro zaměstnance ve veřejné správě. Jejich příjmy se dělí do osmi skupin podle složitosti práce.

Zaměstnavatele by zvýšení minimální mzdy o 700 korun podle ministerstva práce mělo vyjít na 1,3 miliardy navíc, stát pak asi na 195 milionů.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nový návrh zohledňuje ekonomický vývoj, předpokládaný růst cen a mezd i záměr vlády postupně zvýšit minimální výdělek tak, aby se blížil 40 procentům průměrné mzdy. Podle MPSV patří česká minimální mzda v EU k nejnižším. Osm států osmadvacítky nejnižší výdělek ale vůbec stanovený nemá.

Naposledy se minimální mzda zvyšovala o 500 korun v srpnu 2013, předtím se od roku 2007 neupravovala vůbec.

 

Piloti Lufthansy a Air France vyhlásili stávku

Piloti největších německých aerolinek Lufthansa vyhlásili na úterý stávku aby donutili svého zaměstnavatele k dohodě o nových podmínkách důchodového progrmau.

Protestní akce potrvá od 09:00 do 17:00 SELČ a podle odborového svazu Vereinigung Cockpit by měla postihnout dálkové lety, které odlétají z Frankfurtu nad Mohanem. Vedení Lufthansy zatím na vyhlášení stávky nereagovalo.

„Chceme si touto stávkou vydobýt novou kolektivní smlouvu o důchodovém programu,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí svazu VC Jörg Handwerg. „Jsme nuceni k tomuto opatření, protože nám vedení Lufthansy zatím nepředložilo žádnou kompromisní nabídku,“ doplnil.

Stávku je podle něj ještě možné odvrátit, pokud aerolinky přistoupí na požadavky pilotů.

Piloti francouzské letecké společnosti Air France dnes také vstoupí do stávky, která během dne zřejmě ochromí polovinu letů těchto aerolinek a dotkne se i pražského letiště. Protestní akce by mohla trvat až týden.  

Důvodem stávky jsou spory ohledně podmínek spojených s rozšiřováním činnosti nízkonákladových aerolinek Transavia, dceřiné firmy Air France. Odbory se obávají, že plánované rozšiřování by mohlo vést k propouštění a snižování platů. 

 

Katastrální úřad chyboval v zakázce na registr za 350 milionů Kč

Český úřad zeměměřický a katastrální chyboval při vypsání zakázky za téměř 350 milionů korun na registr územní identifikace, adres a nemovitostí. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za to dostal pokutu 300 tisíc korun. Rozhodnutí svých podřízených nyní potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Registr územní identifikace, adres a nemovitostí je jedním ze čtyř základních registrů, které stát spustil před dvěma lety.

 

Google spoustil prodej nových levných telefonů v Indii v rámci projektu Android One

Google dnes v Indii začal prodávat nové levné chytré telefony v rámci projektu Android One. Levnými telefony chce dobýt největší rozvojový trh se smartphony. Telefon bude mít stále aktuální systém i aplikace přímo od Googlu. Cena přístroje  se bude pohybovat okolo 105 dolarů. Po spuštění v Indii Google plánuje do konce letošního roku projekt rozšířit do Indonésie, na Filipíny a do dalších jihoasijských zemí.

 

Zdroj: ČTK, Patria, Reuters

Přehled zpráv: Vláda zvýšila minimální mzdu o 8.2 % aby pomohla lidem s nízkými příjmy Foto: Ilustrační foto. Zdroj: vlada.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.