Přehled zpráv: USA budou proti islamistům bojovat i v Sýrii, Obama ale vylučuje pozemní válku

Americký prezident Barack Obama řekl, že USA jsou odhodlány bojovat proti organizaci Islámský stát na všech územích, která ovládá, tedy včetně Sýrie. Obama řekl v projevu ve Washingtonu k výročí útoků z 11. září z 2001, že američtí vojáci se ale nebudou v cizích zemích účastnit pozemních bojů. 

„Dal jsem jasně najevo, že dopadneme teroristy, kteří ohrožují naši zemi, ať jsou kdekoli,“ řekl Barack Obama. „To znamená, že se nebudu rozpakovat podniknout akci proti ISIL v Sýrii, stejně jako v Iráku.“ 

Spojené státy budou podle prezidenta cvičit a vyzbrojovat umírněné syrské povstalce, kteří bojují proti autoritářskému režimu prezidenta Bašára Asada i proti radikálům z IS. Obama proto vyzval zákonodárce, aby novelizovali příslušný zákon, který by to umožnil.

Barack Obama zároveň oznámil záměr vyslat do Iráku 475 vojenských specialistů, kteří se ale nebudou aktivně účastnit bojových akcí. „Jsou tam zapotřebí, aby pomohli iráckým a kurdským jednotkám při výcviku, vyzbrojování a shromažďování tajných informací.“

„Odstranění rakoviny, jakou je ISIL, potrvá," řekl Obama. „Při každé vojenské akci existuje riziko zejména pro muže a ženy v armádě, kteří jsou tím úkolem pověřeni. Přeji si, aby Američané porozuměli tomu, že toto úsilí se liší od válek v Iráku a Afghánistánu. Američtí vojáci nebudou bojovat na půdě cizího státu.“

Obamův záměr podpořil i vůdce syrské opoziční exilové koalice Hádí Bahrá. Syrská národní koalice (SNK) zároveň vyzvala americký Kongres, aby plán, včetně náletů na Sýrii, rovněž odsouhlasil.

"Syrská koalice... je připravena a je ochotná spolupracovat s mezinárodním společenstvím nejen za účelem porážky ISIS, ale také kvůli tomu, aby se syrský lid zbavil tyranie Asadova režimu," citovala agentura Reuters z prohlášení Hádího Bahrá.

Míra inflace v Německu zůstala v srpnu na nejnižší úrovni za déle než 4 roky

Míra inflace v Německu zůstala v srpnu v meziročním srovnání na 0,8 procentech, tedy na nejnižší úrovni za čtyři a půl roku. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Ten dnes jen potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce.

Hladina spotřebitelských cen se proti předešlému měsíci nezměnila. Klesly ceny potravin a nápojů a v sektorech dopravy a telekomunikací, zdražilo naopak oblečení.

Míra inflace v Číně klesla v srpnu na dvě procenta

Meziroční míra inflace v Číně se v srpnu znovu snížila a klesla na 2 procenta, z červencové úrovně 2,3 procenta. Oznámil to dnes čínský statistický úřad. Pokles byl výraznější, než se čekalo a spolu s dalšími nedávnými údaji naznačil trend nového oslabování ekonomiky. Nižší inflace však dává Pekingu prostor pro nová opatření na cílenou podporu ekonomiky.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters počítali s poklesem inflace jen na 2,2 procenta. Srpnová hodnota byla hluboko pod cílem pro letošní rok, který vláda stanovila na 3,5 procenta.

V posledních měsících ukázaly na útlum ekonomiky údaje z čínského zahraničního obchodu, zejména výrazný pokles dovozu, a také data z klíčového zpracovatelského průmyslu. Vyvolává to očekávání, že vláda a centrální banka by mohly přikročit k dalším opatřením na podporu růstu, Peking ale zatím takové kroky v obavě ze zvýšení inflačních tlaků odmítá.

Zdroj: ČTK, Reuters

Přehled zpráv: USA budou proti islamistům bojovat i v Sýrii, Obama ale vylučuje pozemní válku Foto: Prezident USA Barack Obama při projevu ve Washingtonu Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

  2. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.