Přehled zpráv: Ukrajina tvrdí, že zlikvidovala část Ruských vojenských vozidel na svém území

Ukrajinská vláda tvrdí, že zničila část konvoje ruských obrněných vozů, které překročily hranice země. Rusko překročení hranic armádou popírá. Přesto, že ukrajinští představitelé nevnímají vstup kolony vozů jako začátek možné invaze, celý incident podle analytiků dokládá angažmá Ruska v tomto konfliktu.

Dnes se také vlády obou zemí dohodly na podmínkách vstupu konvoje s humanitární pomocí na území Ukrajiny. Podle agentury Reuters už ukrajinští pohraničníci zahájili kontrolu ruského nákladu.

Podle deníku The Guardian, jehož reportér první přínesl informaci o porušení hranit, měla bojová vozidla pěchoty oficiální ruské označení. Informaci zveřejnil na svém twitterovém účtu Shaun Walker, který pro The Guardien pracuje jako moskevský korespondent. Stejný údaj zveřejnil podle BBC i reportér listu The Moscow Times, Roland Oliphant. Podobného překročení hranic byl svědkem také reportér The Telegraph.

Podle litevského ministra zahraničí se v noci přes hranici do Ukrajiny dostalo až 70 kusů ruské bojové techniky. Linas Linkevičius to dnes řekl novinářům v Bruselu.

„Situace na Ukrajině nás velmi znepokojuje. Mnoho se hovoří o takzvaném humanitárním konvoji, ale zároveň pokračuje eskalace a objevují se zprávy, že během noci se 70 kusů bojové techniky přesunulo přes hranice,“ prohlásil litevský ministr, který se dnes v Bruselu zúčastní ministerské schůzky Evropské unie.

Ruská pohraniční služba ovšem tyto zprávy popřela a mluvčí ruských pohraničníků odmítl podobné zprávy potvrdit.

***

Ukrajina se s Ruskem dohodla na dodávce humanitární pomoci

Ukrajina dnes také s Ruskem dojednala podmínky distribuce humanitární pomoci. Podle informací  ukrajinského ministerstva zahraničí bude veškerý náklad rozdělovat výhradně Červený kříž. Celní odbavení a kontrolu nákladu na hranicích zajistí ukrajinská pohraniční služba. Rusko je podle Kyjeva odpovědné za bezpečný průjezd kolony povstaleckým územím.

„S cílem vyloučit provokace bylo dosaženo řady technických ujednání, která umožní podřídit akce ruské strany ukrajinským zákonům a mezinárodním dohodám,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo. Pohraniční a celní kontrolu nákladu a vyřízení formálních náležitostí provedou ukrajinské orgány v součinnosti s Mezinárodním výborem Červeného kříže a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a pod jejich dohledem, uvádí se v prohlášení.

„Bylo dosaženo dohody, že veškerý humanitární náklad, včetně ruské humanitární pomoci, bude na místo dopravovat výhradně MVČK. Ten bude zajišťovat i logistické kroky spojené se skladováním a rozdělováním pomoci,“ praví se v dokumentu. Klíčovou roli při zajištění bezpečnosti konvoje a při stanovení konkrétních tras jeho přesunu připadne třístranné kontaktní skupině, v níž jsou zástupci Kyjeva, Moskvy a OBSE.

„Ruská federace nese odpovědnost za to, že se teroristé kontrolující situaci v některých částech Luhanské oblasti, nebudou uchylovat k provokacím proti personálu MVČK,“ konstatovalo ukrajinské ministerstvo.

Podle agentury Reuters už ukrajinští pohraničních kontrolu ruského nákladu zahájili. Konvoj ruských vozidel parkuje asi osm kilometrů od ukrajinského hraničního přechodu Izvaryne. Posádky ruských kamazů strávily noc v provizorním stanovém táboře.

***

Ostatní zprávy 

Jednání o odkupu problémových argentinských dluhopisů skupinou bank zkrachovala kvůli neshodám ohledně ceny a absenci vládních záruk.  Dohoda přitom mohla ukončit právní spor, kvůli kterému se Argentina v červenci dostala do platební neschopnosti.

***

Těžařská společnost New World Resources (NWR) nevyplatí úrok ze svých nadřízených nezajištěných dluhopisů splatný k 15. červenci. Firma v dnešním sdělení uvedla, že výplatou kuponu nechce ohrozit plán kapitálové restrukturalizace, o němž by měli věřitelé měli rozhodnout tento měsíc. Dneškem vypršela 30denní lhůta, v níž ještě mohla NWR úroky vyplatit.

Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek klesla o více než dva dolary za barel, a dostala se tak na nejnižší úroveň za více než rok. Slabé ekonomické údaje z Evropy totiž zvýšily obavy ohledně vývoje poptávky po této surovině, zatímco dodávky ropy na trh zůstávají na dobré úrovni i navzdory pokračujícím konfliktům v Iráku a Libyi.

*** 

Britská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 3,2 procenta ze tříprocentního tempa v prvním kvartále. Zaznamenala tak nejrychlejší expanzi za šest a půl roku. Plyne to z dnešní zpřesněné zprávy britského statistického úřadu, která revidovala údaj o meziročním růstu z původního odhadu 3,1 desetina procenta. Britskému hospodářství se tak daří lépe než dalším ekonomikám evropské unie. Například Německo tento týden oznámilo pokles hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí o žádná celá, dvě desetiny procenta ve srovnání s předchozím kvartálem. Česká ekonomika stagnovala. 

 ***

Americký miliardář Nicolas Berggruen prodal ztrátový německý obchodní řetězec Karstadt firmě Signa Holding rakouského investora René Benka. Plyne to z dnešního sdělení rakouské společnosti. Berggruen koupil Karstadt v roce 2010, kdy byl řetězec v insolvenci, za symbolické jedno euro, ozdravit firmu se mu ale nepodařilo.

***

Server iHned.cz informuje o tom, že Česká republika zjednoduší proces zakládání firmy. Na jaře příštího roku by mělo být možné založit společnost s ručením omezeným během tří dnů a s náklady pod tři tisíce korun. Nový občanský zákoník navíc od letoška umožňuje založení společnosti s ručením omezeným se základním vkladem ve výši jedné koruny oproti dřívějším dvaceti tisícům. Česká republika se ke zjednodušení zakládání firem zavázala při vyjednávání o čerpání eurodotací. 

***

Server Aktuálně.cz píše, že největšímu maloobchodnímu řetězci na českém trhu, společnosti Kaufland, potvrdily soudy vysoké pokuty za prodej falešného kakaa z Polska i nepravdivé označování výrobků ze zahraničí českými vlaječkami. Kaufland u těchto případů jako první obchodník v Česku navíc neuspěl s argumentem, že zpřísnění a zvýšení pokut, porušuje práva prodejců.

Zdroj: ČTK, The Guardian

Svědectví novináře Rolanda Oliphanta pro BBC World Service o obrněných vozidlech překračujících hranice Ukrajiny · Zdroj: Twitter

Twiiterový příspěvek novináře The Guardian, Shauna Walkera · Zdroj: Twitter

Přehled zpráv: Ukrajina tvrdí, že zlikvidovala část Ruských vojenských vozidel na svém území Foto: Konvoj ruských nákladních aut s humanitární pomocí míří na Ukrajinu Zdroj: Profimedia

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.