Přehled zpráv: Ukrajina tvrdí, že se s Ruskem dohodla na ukončení konfliktu na východu země

Ukrajina a Rusko se podle tiskové kanceláře ukrajinského prezidenta dohodli na trvalém příměří v oblasti Donbasu na východní Ukrajině, ve snaze ukončit válku, která si podle OSN vyžádala už 2 600 životů a vyvolala ekonomické sankce proti režimu prezidenta Vladimíra Putina. Mluvčí Kremlu pouze řekl, že se s Ukrajinou shodli na krocích, které mají k příměří vést.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko se podle zpráv agentur Reuters a Bloomberg dohodl s ruským prezidentem Putinem na trvalém příměří v oblasti Donbasu. 

„Bylo dosaženo vzájemného porozumění, pokud jde o kroky vedoucí k ustanovení míru,“ uvádí zpráva Porošenkovy tiskové kanceláře po té, co ukrajinský prezident hovořil s Putinem po telefonu. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko není účastníkem ukrajinského konfliktu a příměří tedy uzavřít nemůže. Mluvčí pouze připustil, že ruský prezident a Porošenko se v telefonátu „do značné míry shodli na krocích, které mají k trvalému příměří vést“. 

Proruští separatisté bojují se ukrajinskou armádou v převážně rusky mluvící oblasti Donbas, který je základnou většiny ukrajinského těžkého průmyslu a je zdrojem zhruba 18 procent ekonomického výkonu země.

 

Vláda dnes projedná další sankce EU proti Rusku

Vláda ČR dnes projedná návrh na rozšíření sankcí Evropské unie vůči Rusku. Evropská komise podle dokumentu počítá s prohloubením stávajících sektorových sankcí. Mohl by se také rozšířit seznam lidí, kterým bude znemožněn přístup k majetku v EU a odepřena víza. 

Evropská komise podle dokumentu podle návrhu počítá s prohloubením sektorových sankcí, které už byly spuštěny. Dotknout by se měly třeba přístupu na kapitálové trhy, kdy by ruské společnosti, a to především ty státní, měly omezenější přístup k financování. Rozšířit by se měl také seznam lidí, kteří nebudou  mít přístup ke svému majetku v EU a bude jim zakázán vstup do  členských zemí. Dojít by mohlo k rozšíření zákazu exportu takzvaného zboží dvojího užití, tedy takového, které může nalézt využití v civilním i zbrojním sektoru.

Jednání se kromě ministrů zúčastní také čeští velvyslanci v Moskvě a Kyjevě a ředitelé Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenského obranného zpravodajství. Kabinet by měl rozhodnout především o mandátu pro další vyjednávání sankcí v Bruselu.

Premiér Bohuslav Sobotka už v úterý řekl, že Česko bude mít k návrhu připomínky a že pokud by sankce znamenaly nepřiměřeně velké škody, nebude s nimi souhlasit. „Musíme postupovat tak, abychom co nejvíce zohlednili zájmy ČR a EU. Domnívám se, že by Evropa neměla těmito sankcemi sama sebe poškozovat. Eskalaci sankcí pokládám za velmi rizikovou věc,“ řekl.

Podle Miloše Zemana bylo Sobotkovo vyjádření předčasné. Prezident je pro tvrdší sankce vůči Rusku, pokud se prokáže, že Moskva vyslala invazní jednotky na východní Ukrajinu. Řekl to včera novinářům po návštěvě Poslanecké sněmovny. Pokud se invaze neprokáže, bude Zeman proti sankcím.  

Vláda bude mít na programu také novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která umožní prodloužení pobytu v lázních pro některé pacienty ze současných tří na čtyři týdny. Ministři se budou zabývat rovněž novelou zákona o významné tržní síle, která má chránit dodavatele zemědělských a potravinářských produktů před nekalými praktikami obchodních řetězců. Projednají též normy, které by měly ulehčit prodej nebo pronájem starších domů a omezit podporu pro některé nezaměstnané. Rozhodnout mají i o armádních zakázkách za stovky milionu korun. Týkají se nákupu letištních radarů a oprav vládních airbusů.

 

Islámský stát zveřejnil další video s popravou amerického novináře

Radikální hnutí Islámský stát (IS) zveřejnilo na internetu video, na kterém je zachycena údajná poprava zadržovaného amerického novináře Stevena Sotloffa. Islamisté na videu rovněž vyzývají vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům.

Steven Sotloff byl unesen loni v srpnu v Halabu na severu Sýrie. Ozbrojenci pohrozili jeho vraždou již v srpnu, když zveřejnili video s usmrcením jiného amerického novináře Jamese Foleyho. USA potvrdily, že video je pravé.

Extremista na záznamu se mimo USA rovněž obrací i k dalším zemím. „Využíváme této příležitosti, abychom varovaly ty vlády, které se zapojily do této odporné americké aliance proti Islámskému státu, aby se držely zpátky a nechaly naše lidi být,“ říká. Na závěr hrozí zabitím dalšího rukojmího, tentokrát britského občana, kterého nazývá jménem David Haines.

 

Obchodní centrum Arkády Pankrác změní majitele

Deník E15.cz informuje, že jedno z největších obchodních center v Praze, Arkády Pankrác, změní majitele. Francouzská skupina Unibail-Rodamco se rozhodla prodat svůj podíl. Německá skupina ECE, která s Francouzi Pankrác spoluvlastní, nyní řeší, zda využije svého předkupního práva. Deníku E15 to potvrdily zdroje z realitního trhu, samy firmy se ale k transakci nevyjádřily. 

 

Svět prohrává v boji s ebolou, řekla předsedkyně Lékařů bez hranic

Svět prohrává bitvu proti šíření epidemie eboly, která zasáhla západní Afriku, a musí rychle jednat. Prohlásila to dnes v newyorském sídle OSN předsedkyně mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová. Také ze Spojených států zazněla výzva k rychlé reakci k zastavení epidemie.

"Po šesti měsících nejhorší epidemie eboly v dějinách svět nyní bitvu o její zastavení prohrává. Vedoucí představitelé nejsou s to zablokovat tuto nadnárodní hrozbu. Po oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO) z 8. srpna, že epidemie je naléhavou záležitostí pro světové veřejné zdraví, nenásledovaly žádné rozhodující kroky a státy se zpravidla spokojily s účastí ve světové koalici nečinnosti,“ prohlásila Liuová.

Také ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden dnes vyzval vlády k rychlému a razantnímu jednání. Varoval, že počet nakažených ebolou se nejspíš v příštích dvou týdnech výrazně zvýší. „Výzvou není vědět, co se má dělat. Výzvou je udělat to nyní," řekl podle Reuters Frieden na briefingu po návratu z cesty po západní Africe. Epidemie podle něj ohrožuje stabilitu tamních zemí.

 

 

Zdroj: ČTK, E15.cz, Reuters

Přehled zpráv: Ukrajina tvrdí, že se s Ruskem dohodla na ukončení konfliktu na východu země Foto: ČTK: Petro Porošenko na summitu v Bruselu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.