Přehled zpráv: Útoky USA a spojenců míří na ropné rafinerie, které IS vydělávají peníze

Koalice vedená Spojenými státy podnikla v noci třetí vlnu leteckých úderů proti radikálům Islámského státu v Sýrii. Cílem útoků byly ropné rafinerie, které podle americké administrativy denně islamistům vydělávaly přes 2 miliony dolarů, uvádí server BBC. Během náletů na východě Sýrie zemřelo 14 bojovníků IS a 5 civilistů. 

Islamisté v posledních měsících obsadili rozsáhlé oblasti s ropnými poli v Sýrii a Iráku a svoje aktivity financují prodejem pašované ropy. 

USA a jejich spojenci již provedli od konce srpna přes 200 leteckých úderů proti ozbrojencům v Iráku a začátkem tohoto týdne rozšířili operace i na syrské území. 

Rada bezpečnosti OSN na zasedání včera schválila rezoluci, která vyzývá světové společenství k zablokování účasti zahraničních extremistů v konfliktech, zejména v Sýrii a v Iráku. 

Americký prezident Barack Obama na Valném shromáždění OSN vyzval ke společnému boji proti extremistům a k vyvíjení neustálého vojenského tlaku.„Jediný jazyk, kterému vrazi rozumí, je jazyk síly,“ řekl.

 

Francie označila Islámský stát za globální hrozbu

Francouzský prezident François Hollande na zasedání OSN označil Islámský stát za globální hrozbu v reakci na smrt uneseného francouzského cestovatele Hervého Gourdela, kterého ve středu na videu popravili přívrženci Islámského státu v Alžírsku. Ke koalici proti IS se poskytnutím přímé pomoci dnes přihlásilo několik evropských zemí.

Také britský premiér David Cameron vyjádřil přání, aby se Velká Británie zapojila do leteckých útoků proti islamistům poté, co byla irácká vláda oficiálně požádala Londýn o pomoc. 

Cameron řekl v OSN, že v boji proti Islámskému státu je třeba komplexní strategie. 

„Naší strategií musí být práce v tandemu s arabskými stát, a to vždy ku prospěchu místních lidí a v souladu s našimi právními povinnostmi jako součást plánu zahrnujícím naši pomoc, diplomacii, a ano, naši armádu,“ řekl Cameron. „Musíme jednat. A musíme jednat hned.“

 

Draghi: Podpurná opatření ECB pomohou růstu ekonomiky eurozóny

Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi očekává, že ekonomika v eurozóně ve druhém pololetí mírně poroste. Tomu pomohou nedávná podpůrná opatření ECB. Draghi dnes v rozhovoru s litevským finančním deníkem Verslo žinios podle agentury Reuters zopakoval, že je připraven učinit víc, pokud to bude nutné.

Důvěru spotřebitelů a podnikání by podle Draghiho mohlo ohrozit zvýšené politické napětí. Sankce, které na sebe navzájem uvalily Rusko a Západ kvůli Ukrajině, ale podle něj na ekonomiku eurozóny měly zatím jen omezený dopad.

ECB začátkem září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a oznámila, že začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů od komerčních bank. Chce tak podpořit ekonomiku eurozóny, jejíž růst se ve druhém čtvrtletí zastavil. Minulý týden ECB poskytla komerčním bankám první část levných čtyřletých půjček, které mají posílit nabídku úvěrů pro podniky.

 

ČNB na dnešním zasedání nechala sazby beze změny 

Bankovní rada České národní banky dnes opět nechala svou úrokovou sazbu na historický nejnižší úrovni. Banka také nezměnila svůj postoj udržovat kurz koruny na hranici 27 Kč za euro. pomocí devizových intervencí.

Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni téměř dva roky. Základní úroková sazba je 0,05 procenta.

Podle serveru Patria.cz lze větší změny čekat na jednání ČNB v listopadu, kdy již budou k dispozici data, která by mohla ukazovat na pomalejší růst ekonomiky v druhém pololetí a zpochybnit tak  některé dosavadní předpoklady centrální banky. Proto může bankovní rada zvažovat další oslabení intervenčního kurzu.

Zdroj: BBC, Reuters, ČTK, Patria.cz

Přehled zpráv: Útoky USA a spojenců míří na ropné rafinerie, které IS vydělávají peníze Foto: Bojové stíhačky připravené k odletu z paluby letadlové SS George H.W. Bush Zdroj: ČTK/ZUMA/Robert Burck

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.