Přehled zpráv: Srpnová míra inflace v České republice vzrostla na 0,6 %, tažena potravinami

Růst spotřebitelských cen v České republice v srpnu zrychlil kvůli vyšším cenám potravin, nealkoholických nápojů a oblečení. Meziroční míra inflace byla 0,6 procent, v porovnání s červencovou hodnotou 0,5 procent. Inflace je stále pod cílem České národní banky a nutí tak centrální bankéře k udržování slabé koruny a rekordně nízkých úrokových sazeb. 

Analytici očekávali stagnaci meziroční inflace na červencových hodnotách. Spotřebitelské ceny v meziměsíčním srovnání poklesly o 0,1 procent. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). 

Na zrychlení meziročního růstu cen mělo mezi potravinami největší vliv zdražení rýže, vajec, rostlinných tuků nebo citrusů. Také ceny čokolády a čokoládových výrobků přešly z poklesu 1,2 procenta v červenci do růstu o 7,7 procenta v srpnu. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v segmentu odívání a obuvi, tam se ceny zvýšily o 2,9 procent, uvedl ČSÚ.

Inflace v České republice je stále pod cílem České národní banky a nutí tak centrální bankéře k udržování slabé koruny a rekordně nízkých úrokových sazeb. 

„Celkový obrázek se nemění – hospodářský růst potvrzený včerejšími daty o obchodu, průmyslu a tvorbě nových pracovních míst pokračuje, zatímco inflace zůstává nízká,“  řekla v prohlášení pro tisk Eva Zamrazilová, bývalá centrální bankéřka a hlavní ekonomka České bankovní asociace. „Poptávkové inflační tlaky se přirozeně objeví až s výraznějším vzestupem mezd."

Devizové intervence centrální banky, oznámené v listopadu loňského roku, měly za úkol oslabit korunu směrem k 27 Kč za euro a pomoci navrátit meziroční míru inflace ke 2 procentům, tedy středu cíle centrální banky. Podle Zamrazilové to ale nebude reálné.

„Meziroční inflace měla dle tehdejších předpokladů ve třetím čtvrtletí dosáhnout téměř 1 %, což zjevně není reálné, a to ani při podstatně nižší hladině kurzu,“ řekla Zamrazilová.

Vzhledem k většímu než předpovídanému růstu HDP ve druhém čtvrtletí je „otázkou, zda obecně užívané indexy spotřebitelských cen měří správně skutečnou inflaci a zda používané makroekonomické modely zachycují reálně vztah mezi růstem a inflací,“ řekla bývalá centrální bankéřka.

 

Příznivců odtržení Skotska od Británie podle průzkumů stále přibývá, rozdíl je těsný

Tábor příznivců skotské nezávislosti s blížícím se datem hlasování roste a podle některých průzkumů je dokonce větší, než tábor odpůrců odtržení. Referendum, ve kterém obyvatelé Skotska rozhodnou o nezávislosti nebo setrvání ve svazku s Británií, se bude konat 18. září.

Podle nejnovějšího výzkumu agentury TNS se pro odtržení vyslovilo 38 procent dotazovaných, pro setrvání v unii 39 procent a zbývajících 23 procent dotazovaných se ještě nerozhodlo.

Výsledek průzkumu, kterého se zúčastnilo 990 lidí, ukazuje na těsný rozdíl mezi příznivci a odpůrci samostatného Skotska. To dokládá i průzkum agentury YouGov pro nedělník The Sunday Times, ve které se pro nezávislost vyslovilo 51 procent dotázaných, proti jich bylo 49 procent.

 

Alibaba začala sérii setkání s investory v přípravě na IPO, které může být největší v historii finančních trhů

Čínský online prodejce zboží Alibaba Group, který jde na americkou burzu, začal tento týden sérii setkání s potenciálními investory aby je přesvědčil o účasti v transakci, která se může stát největším primárním úpisem akcií v dějinách finančních trhů.    

Společnost oznámila předběžné parametry primárního úpisu tento týden. Alibaba nabídne 320 milionů akcií, z toho téměř třetina bude představovat nové akcie a zbytek bude prodej stávajících akcií americkému vyhledávači Yahoo.

Alibaba oznámila, že akcie nabídne investorům v rozmezí mezi 60 a 66 dolarů. Úpis by měl trvat zhruba 2 týdny. Společnost plánuje, že 18 září by oznámila finální cenu úpisu. Akcie se pak budou obchodovat na New York Stock Exchange.

 

 Alibaba zprostředkovává prodej zboží od firem k zákazníkům a také prodej mezi jednotlivci na internetu. Firma má asi 80 procentní podíl na čínském trhu a objemem prodejů překonává Amazon a eBay dohromady. Za poslední účetní rok měla tržby 8,5 miliard dolarů a čistý zisk 3,8 miliard dolarů.

Chystaná emise, jejíž velikost agentura Bloomberg odhadla na 21 miliard dolarů, by tak představovala zatím největší primární úpis v dějinách. Tato cena by zároveň stanovila hodnotu celé společnosti na asi 160 miliard dolarů. Stala by se tak třetí nejdražší internetovou firmou, která se na americkém trhu obchoduje - po Google a Facebook.

Na probíhajícím roadshow se management, vedený zakladatelem společnosti a nejbohatším Číňanem, Jackem Ma, bude snažit lépe vysvětlit investorům plány na zahraniční expanzi a také vyjasnit některé legislativní nejistoty, které vyplývají z faktu, že se jedná o společnost, která vznikla v Číně. To se týká zejména práv akcionářů a transparentnosti některých podnikatelských aktivit firmy.

 

EU schválila podobu nových protiruských sankcí, zatím je ale odložila

Evropská unie se včera formálně schválila podobu nových protiruských sankcí dohodnutou konce minulého týdne, zároveň ale jejich platnost o několik dní odložila s ohledem na nadějné ukrajinské příměří. Zastavení palby trvající už čtyři dny bylo vyhlášeno po čtyřměsíčních bojích, které si vyžádaly podle dnešní zprávy OSN přes 3000 mrtvých. 

Sankce EU mají podle dostupných informací omezit přístup velkých ruských ropných a jiných firem s většinovou státní účastí na finanční trhy. Měly by také ještě více omezit vývoz některých technologií a zboží z unie do Ruska. Opět by měl být rozšířen seznam osob, kterým EU zmrazí majetek a zakáže cesty. 

 

Apple dnes představí letošní novinky

Zřejmě dva nové modely chytrého telefonu iPhone a možná i přístroj z kategorie takzvané nositelné elektroniky by na dnešní napjatě očekávané prezentaci mohla představit americká společnost Apple.

Firma podrobnosti k chystaným novinkám nezveřejnila. Očekává se ale, že na prezentaci v kalifornském Cupertinu ukáže dvojici nových modelů chytrého telefonu iPhone s většími displeji, elegantním designem a technologií pro mobilní platby.

 

Tržní hodnota Facebooku poprvé přesáhla 200 miliard USD

Tržní hodnota sociální sítě Facebook v pondělí poprvé překročila 200 miliard USD (4,3 bilionu Kč). Facebook již svojí hodnotou překonal nejen starší technologické firmy, jako IBM, Intel a Oracle, ale jeho hodnota je nyní také vyšší než tržní hodnota automobilky Toyota, výrobce nápojů Coca-Cola či Bank of America a je na zhruba stejné úrovni jako hodnota banky HSBC. Ve srovnání s Googlem je však hodnota sociální sítě Facebook poloviční, upozornil na svých internetových stránkách Financial Times.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Přehled zpráv: Srpnová míra inflace v České republice vzrostla na 0,6 %, tažena potravinami Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

  2. Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny

    Byznys ·

    Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny a blokádu odůvodnilo ochranou spotřebitelů. Ruská státní kontrola totiž zjistila porušení zákonů u některých značek ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.