Přehled zpráv: Siemens kupuje výrobce ropných zařízení, chce víc z težebního boomu v USA

Německý průmyslový konglomerát Siemens kupuje amerického výrobce zařízení pro těžbu ropy Dresser-Rand Group za 7,6 miliardy dolarů. Tento krok má podpořit expanzi koncernu na americkém trhu, který zažívá boom těžby břidlicového plynu. 

Siemens dodal, že jeho nabídka 83 dolarů za akcii byla představenstvem Dresser-Rand jednomyslně podpořena. Nabídka je o více než 3 dolary vyšší, než byla páteční závěrečná cena akcií na burze. Tržní kapitalizace Dresser-Rand činí přes 6 miliard dolarů.

Koupí firmy, která vyrábí turbíny a čerpadla pro těžbu plynu a ropy, se Siemensu otevírá víc příležitostí na trhu, který zažívá boom těžby břidlicového plynu. Tuto příležitost podle generálního ředitele společnosti Joe Kaesera Siemens v minulosti plně nevyužil. Siemens také bude podle něj profitovat z rostoucí poptávky po těžařských zařízeních a službách.

Německý koncern současně oznámil prodej svého polovičního podílu ve společném podniku na výrobu domácích spotřebičů BSH Bosch und Siemens Hausgeraete GmbH svému partnerovi Robert Bosch GmbH za 3 miliardy dolarů. 

Penzijní fondy připsaly lidem za 20 let průměrně 4,17 procenta ročně

Penzijní fondy připsaly celkem klientům za dvacet let svého působení zhodnocení 41 miliard korun, což je v průměru 4,17 procenta ročně. Lidé zaplatili na příspěvcích 301 miliard korun, vyplaceno jim bylo 195 miliard korun. Statistiky dnes uvedla Asociace penzijních společností na tiskové konferenci ke 20 letům penzijního připojištění v ČR.

Stát účastníkům vyplatil na příspěvcích 67 miliard korun, dalších 65 miliard přidali zaměstnavatelé. Počet účastníků penzijního připojištění v posledních dvou letech klesl na srpnových 4,8 milionu korun. Vrchol byl v roce 2012, kdy jich bylo 5,12 milionu. Objem peněz evidovaných v jejich prospěch stoupl koncem srpna na 306,5 miliardy Kč.

Typickým průměrným účastníkem penzijního připojištění je podle údajů asociace žena (53 procent) ve věku 49 let, která spoří 6,6 roku. Její průměrná měsíční úložka činí 623 Kč.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

 

OSN chystá historicky největší summit o klimatických změnách

 V New Yorku v úterý začne  summit OSN o klimatických změnách, který svolal generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun. Jednání se zúčastní více než 120 představitelů států a vlád a podle OSN tak půjde o vůbec největší podobnou schůzku zabývající se změnami klimatu v historii. Státníci by na ní měli představit nové závazky, zásadní iniciativy a konkrétní kroky vztahující se k otázce změny klimatu. Českou republiku bude zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Šéf OSN se nechal slyšet, že je potěšen tak vysokou účastí zástupců zemí z celého světa. „Svolal jsem na 23. září klimatický summit, abych podpořil politickou vůli a podnítil ambiciózní kroky reagující na změnu klimatu,“ uvedl Pan Ki-mun. „Pozval jsem vůdčí osobnosti vlád, měst, obchodu, finančnictví a občanské společnosti, aby ukázali, jak podporují změnu, o níž víme, že je nezbytná. Svět potřebuje vědět, co jednotlivé země už dělají pro snížení emisí skleníkových plynů,“ dodal.

Spolu s politiky by své nové závazky v boji s klimatickými změnami měli na summitu představit i zástupci soukromé sféry. „Čas běží a teď je na lídrech, aby nasměrovali svět k bezpečnější budoucnosti,“ řekl šéf OSN.

 

Platy státních zaměstnanců se od listopadu zvýší o 3,5 procenta

 

Vláda dnes po schválení státního rozpočtu na příští rok odsouhlasila také zvýšení platů všech státních zaměstnanců již od letošního listopadu. Přidáno navíc by měli od ledna příštího roku dostat také policisté, hasiči a další ozbrojené složky včetně pracovníků ve vězeňství. U nich vláda počítá s pětiprocentním navýšením prostředků na platy. 

Podle původního plánu měly platy státních zaměstnanců stoupat až v příštím roce, na zvýšení v letošním roce dá vláda zhruba miliardu korun z nespotřebovaných výdajů.

„Detaily toho, jak si to jednotlivé resorty rozpočítají, se dolaďují,“ řekla novinářům ministryně práce Michaela Marksová Tominová. „Návrh nařízení vlády je v připomínkovém řízení do konce září, a každý z nás si musí přesně zjistit, koho se to týká a jak si to chce ve svém resortu zařídit.“

Například ministerstvo školství, které letos na platy dostane o 465 milionů korun více, chce v odměňování zohlednit praxi jednotlivých pedagogů, a tak se navýšení promítne přímo do tarifů, které porostou zkušenějším pedagogům výrazněji.

„Chceme, aby to navázalo i na kariérní řád, aby ti učitelé, kteří zůstanou ve školství, měli větší plat, než měli v minulosti. U těch déle sloužících učitelů to může být až 1000 korun na plat,“ řekl ministr školství Marcel Chládek.

Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČTK

 

 

Přehled zpráv: Siemens kupuje výrobce ropných zařízení, chce víc z težebního boomu v USA Foto: Logo společnosti Siemens Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.