Přehled zpráv: Sankce proti Rusku jsou zbytečné, říká prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman v rozporu s tvrzením většiny politiků EU odmítl vojenskou roli Ruska v konfliktu na Ukrajině a řekl, že sankce proti vládě prezidenta Vladimíra Putina jsou tedy „neefektivní a zbytečné“. Podle něj je třeba věnovat více pozornosti rozšiřování islamismu.

Zeman v pořadu Pressklub řekl, že zatím k invazi Ruska na Ukrajinu nedošlo a  sankce proti Rusku jsou tedy „naprosto zbytečné a neefektivní“. Podle něj se na Ukrajině zatím odehrává „občanská válka mezi dvěma skupinami obyvatel“. Zeman také řekl, že „kromě hrozby ruské rozpínavosti je tu i hrozba islámské rozpínavosti,“ které ale nebyla dosud věnována patřičná pozornost. 

Podle Zemana zatím přítomnost armády Ruské federace na území Ukrajiny neprokázala. „A já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou.“ Pokud by se ale zjistilo, že k invazi Ruska skutečně došlo, je podle prezidenta nutné prohloubit sankce a vojensky zasáhnout.

Podrobnější článek o rozhovoru s prezidentem i záznam zvuku najdete zde.

 

Průměrná mzda v ČR ve 2. čtvrtletí vzrostla o 2,1 % na 25 500 Kč

Průměrná mzda v Česku se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 2,1 procenta díky a odráží tak lepší kondici soukromých zaměstnavatelů a zlepšující se ekonomickou situaci. 

Průměrná reálná mzda, očištěná o inflaci, se zvýšila o 583 Kč na 25.500 korun. Dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Nominální růst činil 2,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Výsledek tak předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd zhruba o dvě procenta.

Medián mezd činil ve druhém čtvrtletí 21.385 korun, meziročně se tak zvýšil o dvě procenta. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení, to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Medián mužských mezd byl 23.182 korun, a byl tak skoro o 4000 Kč vyšší než u žen, kde činil 19.310 korun.

 

Lídři NATO potvrdí plán reakce na změny v evropské bezpečnosti

Lídři Severoatlantické aliance dnes ve velšském Newportu potvrdí kroky, které NATO přijímá v reakci na změnu bezpečnostního prostředí v Evropě. Takzvaný Akční plán připravenosti by měl alianci umožnit rychleji reagovat na hrozbu členské zemi.

Akční plán připravenosti vznikl v týdnech a měsících před summitem jako reakce na ruské zabrání ukrajinského Krymu a „hybridní“ vedení boje, které nyní Rusko podle aliance používá na východě Ukrajiny. Je také reakcí na obavy především pobaltských členů NATO z vývoje na východě kontinentu.

Významným bodem plánu má být vznik „hrotové“ vojenské síly, jejíž několik tisíc mužů bude moci velmi rychle přispět na pomoc ohrožené členské zemi. Pomoci k „cestování nalehko“ mají takovému uskupení dopředu připravené sklady zásob, další součást plánu. Ten například počítá také se změnami velitelských postupů a zlepšením zpravodajské činnosti.

 

Na Ukrajině možná zavládne příměří

Na východě Ukrajiny možná odpoledne začne platit příměří. Záviset to bude na tom, zda se dnes skutečně sejde v Minsku takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska, separatistů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. 

Pokud v Minsku jednání o řešení krize začnou, chce ukrajinský prezident Petro Porošenko ve 13:00 místního času vydat rozkaz armádě, aby dodržovala klid zbraní. Povstalci se hodlají připojit o hodinu později, jako podmínku si ale kladou to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mimo jiné počítá s ukončením bojů, stažením dělostřelectva a obnovou sociálních a zdravotnických zařízení.

Diplomatické řešení situace na Ukrajině by mohlo znamenat, že se Rusko vyhne novým unijním sankcím. Francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek prohlásil, že Brusel chce vidět pokrok. Nové protiruské sankce připravují i USA.

 

Piloti Lufthansy vyhlásili na pátek večer šestihodinovou stávku

Piloti největších německých aerolinek Lufthansa vyhlásili na páteční večer šestihodinovou stávku, kterou chtějí docílit nová jednání o důchodovém programu. Protest by se měl uskutečnit od 17:00 do 23:00 SELČ a postihnout by měl „lety na krátkou a střední vzdálenost" z letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.

V dobu, na kterou je stávka vyhlášená, měla Lufthansa vypravit dva lety z Frankfurtu nad Mohanem do Prahy, ale oba byly zrušeny. Odlétat měly z Frankfurtu v 17:20 a ve 21:55 SELČ.

 

Apple zpřísní svá bezpečnostní opatření

Kvůli nedávnému skandálu kvůli uniklým intimním fotkám celebrit výrobce chytrých telefonů a notebooků Apple chystá nová opatření proti hackerům. Generální ředitel Tim Cook v rozhovoru pro Wall Street Journal řekl, že Apple bude agresivně podporovat uživatele v tom, aby přijímali přísnější bezpečnostní opatření.

Prostřednitvím e-mailu a notifikací bude Apple uživatele upozorňovat, když se někdo pokusí změnit heslo k účtu, obnovit iCoud na novém zařízení, nebo když se zařízením někdo do svého účtu přihlásí poprvé.

Apple rychle postupuje, aby ještě před očekávaným představením nového iPhone obnovil důvěru v bezpečnost svých systémů, řekl Cook. Podle něj společnost rozšíří svůj systém dvojí autentizace, aby zabránila dalším neoprávněným vniknutím.

 

Zdroj: ČTK, Reuters, Zet

Přehled zpráv: Sankce proti Rusku jsou zbytečné, říká prezident Zeman Foto: ČTK: Anders Fogh Rasmussen, Miloš Zeman, David Cameron na summitu NATO

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.