Přehled zpráv: Rusko čelí nové vlně sankcí EU a USA; Putinova administrativa zvažuje odpověď

Evropská unie dnes zavedla v platnost novou sadu sankcí proti Rusku, aby přiměla vládu prezidenta Vladimira Putina ke stažení vojenské podpory separatistů v občanské válce na Ukrajině. Nové sankce dnes zveřejní i USA.   

Opatření znemožní pěti ruským státním bankám, třem největším energetickým společnostem -- Gazprom, Rosněfť a Transněfť -- a několika zbrojním firmám financování na kapitálovém trhu EU.

Evropské finanční instituce od dnešního dne nebudou moci poskytovat úvěry těmto společnostem. Ruské firmy na sankčním seznamu také budou odříznuty od financování prodejem akcií nebo dluhopisů s vice než třicetidenní splatností. Uvedla to agentura Bloomberg.

Seznam Rusů se zablokovanými účty v Evropské unii se nově rozšířil o čtyřiadvacet osob, včetně místopředsedy ruské Státní dumy Igora Lebeděva.

Přijatá unijní protiopatření se týkají také ruské zbrojovky Uralvagonzavod, výrobce civilních a vojenských vrtulníků Oboronpromu či výrobce letadel United Aircraft Corporation.

Americké sankce, které má Bílý dům zveřejnit během dnešního dne, by měly postihnout například největší ruskou banku Sberbank a omezit přístup dalších ruských bank k americkému kapitálu. 

Osmadvacítka členských států EU se na nových sankcích proti Rusku dohodla již minulý týden, ale podle agentury Reuters bylo následné spuštění sankcí zdrženo rozpory mezi jednotlivými členskými zeměmi.

Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev vypracoval seznam zboží, jehož dovoz by Rusko v reakci na sankce EU mohlo zakázat. Zahrnuje například oděvy a textilie nebo ojetá auta. Evropské společnosti a daňoví poplatníci „budou muset nést náklady” za protiruské postihy, řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Oznámila to agentura RIA Novosti.

Slovensko v srpnu zůstalo v deflaci, pokles cen se zrychlil

Slovensko v srpnu zůstalo třetí měsíc po sobě v deflaci. Tempo meziročního poklesu spotřebitelských cen zároveň zrychlilo na 0,2 procenta z 0,1 procenta v červenci. Informoval o tom dnes Slovenský statistický úřad.

Analytici očekávali, že se deflace neprohloubí. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny na Slovensku klesly v srpnu o 0,2 procenta po červencovém poklesu o 0,1 procenta.

Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Slovensko už letos přitom v deflaci bylo, spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesaly od února do dubna.

Nadace Gatesových věnuje 50 milionů dolarů na podporu boje s ebolou

Nadace Billa a Melindy Gateosých (The Bill & Melinda Gates Foundation) oznámila, že věnuje 50 miliónů dolarů na podporu okamžitých opatření na zvládnutí současné epidemie eboly v západní Africe a na zabránění dalšího šíření viru.

Nadace okamžitě uvolní finanční prostředky ve prospěch příslušných mezinárodních organizací a poboček OSN, které se podílí na hledání řešení. Tyto finanční prostředky umožní zainteresovaným stranám a vládám jednotlivých zemí nakoupit potřebné věci a přijmout nouzová opatření v postižených zemích. Navíc bude nadace spolupracovat s veřejnoprávními a soukromými partnerskými subjekty na urychlení vývoje nových způsobů léčby, vakcín a diagnostických metod, které by mohly pomoci v léčbě pacientů a zabránit dalšímu šíření nemoci.

„Urychleně spolupracujeme s našimi partnery, abychom nalezli nejúčinnější způsoby jak pomoci zachránit lidské životy a zastavit další šíření této smrtelné nemoci,“ řekla Sue Desmond-Hellmann, generální ředitelka Nadace Gatesových. „Chceme také urychlit vývoj nových způsobů léčby, vakcín a diagnostických metod, které by mohly pomoci zastavit tuto epidemii a zabránit jejímu opětovnému vypuknutí v budoucnu.“

Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČTK

Přehled zpráv: Rusko čelí nové vlně sankcí EU a USA; Putinova administrativa zvažuje odpověď Foto: ČTK: Vladimir Putin během proslovu v hlavním městě Mongolska Ulánbátaru, 3. 9. 2014

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.