Přehled zpráv: Růst českého průmyslu se zrychlil, roste i počet pracovních míst

Růst českého průmyslu v červenci se zrychlil díky výrobě automobilů. Míra nezaměstnanost v srpnu se již třetí měsíc v řadě udržuje na nejnižší úrovni za déle než rok a roste počet volných míst. Stavebnictví meziročně kleslo ve srovnání s loňským červencem, kdy se opravovalo po povodních. 

Data o průmyslové výrobě  a stavebnictví zveřejnil dnes  Český statistický úřad. nejnovější údaje o nezaměstnanosti zveřejnil Úřad práce.

Růst českého průmyslu v díky výrobě automobilů v červenci zrychlil meziročně na 8,6 procenta z červnových 8,1 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 17,6 procenta, také v tomto případě k tomu nejvíc přispěli výrobci motorových vozidel. Výroba motorových vozidel a přívěsů meziročně vzrostla o 46,6 procenta. 

Stavebnictví v červenci kleslo meziročně o 3,7 procenta. Důvodem poklesu je vyšší základna v červenci 2013, kdy se opravovalo po povodních. Tehdy stavebnictví dosáhlo jediného růstu v roce. Letos se naproti tomu stavební výrobě začíná dařit a vykazuje většinou růst. V červnu to byl růst šest procent.

Data o průmyslové výrobě  a stavebnictví zveřejnil dnes  Český statistický úřad.

Míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu zůstala třetí měsíc v řadě nezměněná, na úrovni 7,4 procenta. Bez práce bylo 535.225 lidí. Roste počet volných míst, v srpnu jich zaměstnavatelé nabízeli 54.724, zhruba o 14 tisíc více než před rokem. Situaci na trhu práce podle úřadu stále ovlivňují sezonní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii, lázeňství, lesních závodech a povrchových lomech.

Zahraniční obchod Česka díky růstu aktiva bilance strojů a dopravních prostředků skončil v červenci přebytkem 11,5 miliardy korun. Meziročně to bylo o 6,6 miliardy korun více. Vývoz tuzemských firem se meziročně zvýšil o 18,3 procenta a dovoz o 15,7 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

 

Přebytek bilance německého zahraničního obchodu stoupl na rekord 

Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa díky poptávce z USA a Velké Británie v červenci podle sezonně upravených údajů stoupl na rekordních 22,2 miliardy eur (612,7 miliardy Kč) z červnových 16,4 miliardy eur.

„Vypadá to, že poptávka z USA a Británie více než vykompenzovala oslabení německého vývozu do Ruska, takže obavy, že to s německým vývozem půjde s kopce, byly jasně přehnané,“ komentoval údaje ekonom ING Carsten Brzeski. 

 

Rusko hrozí odvetnými sankcemi v dopravě

„Pokud zavedou sankce související s energetikou či další omezení našeho finančního sektoru, budeme nuceni odpovědět asymetricky,“ řekl premiér Dmitrij Medveděv v rozhovoru, který dnes otiskl list Vedomosti. Jako příklad uvedl možná odvetná opatření v dopravě. „Vycházíme z toho, že máme přátelské vztahy s partnery, a proto je nebe nad Ruskem otevřené. Ale pokud nás omezí, budeme muset reagovat. Pokud západní přepravci budou létat mimo náš vzdušný prostor, může to vést ke krachu mnoha leteckých společností, které i tak balancují na hraně přežití... Byli bychom rádi, kdyby si to naši partneři uvědomili,“ varoval.

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

 

 

Přehled zpráv: Růst českého průmyslu se zrychlil, roste i počet pracovních míst Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny

    Byznys ·

    Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny a blokádu odůvodnilo ochranou spotřebitelů. Ruská státní kontrola totiž zjistila porušení zákonů u některých značek ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.