Přehled zpráv: Revize dat HDP naznačila rychlejší meziroční růst české ekomiky ve 2. čtvrtletí

Hrubý domácí produkt České republiky ve druhém kvartále vykázal meziroční růst 2,7 procent, po zpřesnění údajů Českým statistický úřadem.  Původně byl v srpnu oznámen růst nižší - 2,6 procent. Mezikvartálně ve druhém čtvrtletí byla potvrzena stagnace, ale revidován byl směrem vzhůru mezikvartální růst v prvním čtvrtletí. „Jsou to relativně pozitivní data,“ řekl Studiu Zet Jaromír Šindel, hlavní ekonom pražské pobočky Citibank. Podle odhadů Citibank bude meziroční růst českého HDP v následujících kvartálech zpomalovat, částečně kvůli dopadům sankcí v obchodu s Ruskem. 

Zpřesnění nezměnilo odhad mezikvartálního údaje za druhé čtvrtletí. HDP v tomto období stagnovalo. Statistici ale revidovali údaj za první čtvrtletí - opraveno bylo na rychlejší růst 1,4 procenta,  z původně oznámených 1,4 procenta.

Podle odhadů Citibank bude meziroční růst českého HDP v následujících kvartálech zpomalovat, částečně kvůli dopadům sankcí v obchodu s Ruskem. Citibank očekává růst HDP ve třetím čtvrtletí o 2,5 procenta a ve čtvrtém jen 1,6 procenta. 

S výhledem zpomalení meziročního růstu souhlasí i Milan Kratina, předseda představenstva investiční skupiny Accolade. Podle Kratiny dosáhl letos růst hrubého domácího produktu svého maxima a bude zpomalovat. 

„V budoucnu sice můžeme očekávat nižší hodnoty růstu HDP, nicméně ekonomika jako celek poroste dál. Postupně se začínají projevovat negativní hospodářské dopady sankcí EU vůči Rusku, které snižují poptávku a tlačí na snižování cen na domácím trhu,“ řekl Kratina v komentáři zaslaném emailem.

Podle ČSÚ se zvýšily o 2,3 procenta výdaje na tvorbu kapitálu a mezikvartálně stoupl dovoz, a to o 0,3 procenta. Naproti tomu vývoz klesl o 0,4 procenta. Zahraniční obchod v porovnání s prvním čtvrtletním tak přestal být hlavním faktorem tvorby HDP, doplnil ČSÚ.

 

NATO obvinilo Rusko z „do očí bijícího“ porušení ukrajinské suverenity

NATO obvinilo Rusko z  „do očí bijícího“ porušení ukrajinské suverenity a tvrdí, že se Rusko zapojilo do vojenských operací na podporu separatistů. Generální tajemník Anders Fogh Rasmussen řekl, že „navzdory bezvýznamnému popírání“ ruských činitelů je nyní jasné, že Rusko nelegálně překročilo ukrajinskou hranici. 

Po té, co ukrajinský předseda vlády Arsenij Jaceňuk uvedl, že je Ukrajina na cestě k členství v NATO, Rasmussen dodal, že NATO bude respektovat jakékoli její rozhodnutí týkající se bezpečnosti.

Navzdory množícím se z ruského omezení dodávek plynu na Ukrajinu ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak prohlásil, že Moskva je připravena poskytnout Ukrajině slevu na plyn i se zpětnou platností.

 

Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 0,3% kvůli nižším cenám energií

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na 0,3 procenta z červencových 0,4 procenta, kvůli nižším cenám energií, potravin, alkoholu a tabáku. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

K vývoji přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o dvě procenta. Ceny potravin, alkoholu a tabáku klesly o 0,3 procenta.

Inflace v měnové unii tak opět poklesla níže pod cílovou úroveň Evropské centrální banky. Pokles se shoduje s odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.

Rychlý odhad inflace nezahrnuje údaje o vývoji spotřebitelských cen v jednotlivých členských zemích eurozóny. Eurostat je zveřejní 17. září.

Věřitelé dnes budou hlasovat o kapitálové restrukturalizaci NWR 

Věřitelé těžařské společnosti New World Resources, které patří i producent černého uhlí OKD, budou dnes v Londýně hlasovat o kapitálové restrukturalizaci společnosti. Ta má snížit nominální hodnotu dluhu společnosti ze současných 825 milionů eur na 500 milionů eur. NWR potřebuje pro její schválení souhlas tří čtvrtin jak zajištěných, tak nezajištěných věřitelů.

Podle vyjádření finančního ředitele společnosti Marka Jelínka z minulého týdne má NWR dojednanou podporu zhruba 85 procent zajištěných a asi 65 procent nezajištěných věřitelů. Ve včerejším vyjádření firma uvedla, že pevně věří, že deset chybějících procent nezajištěných věřitelů najde a plán bude schválen.

Pokud by přeci jen nezajištění věřitelé navržený restrukturalizační plán neschválili, stanou se aktiva NWR včetně společnosti OKD podle Jelínka majetkem zajištěných věřitelů.

 

Rakouská centrální banka zhoršila odhad růstu ekonomiky kvůli poklesu vývozu 

Rakouská centrální banka snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 0,9 procent z původních 1,6 procenta. Ke zhoršení prognózy přispěly pomalé náznaky oživení domácí poptávky, nízké expotry do sousedního Německa a stagnace investic. Prohlásil to podle agentury APA guvernér banky Ewald Nowotny. Znepokojení vyjádřil i nad ekonomikou eurozóny.

Pro srovnání, v roce 2011 rostla rakouská ekonomika tempem 2,9 procenta, v roce 2012 o 0,7 procenta a loni o 0,3 procenta. Pro letošní poslední čtvrtletí počítají centrální bankéři s růstem o 0,3 procenta ve srovnání s předešlým kvartálem.

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem se podle Nowotnyho na prognóze HDP zvlášť neprojevilo. Pro zemi má větší význam Německo, jehož ekonomika ve druhém kvartálu nečekaně klesla.

 

Malaysia Airlines propustí 30 procent zaměstnanců a zahájí restrukturalizaci

Malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines propustí v rámci reorganizace 6000 zaměstnanců, což představuje 30 procent jejich celkového počtu. Oznámily to světové tiskové agentury s odvoláním na prohlášení státní investiční podnik Khazanah Nasional, který vlastní 69 procent společnosti. Aerolinky se ocitly v potížích po dvou leteckých nehodách.

Malaysia Airlines dosud zaměstnávaly na 20.000 lidí, nově by pro ně mělo pracovat jen 14.000 z nich. Společnost Khazanah Nasional se nechala slyšet, že v rámci reorganizace bude vytvořena nová firma, která aerolinky i se zmenšeným počtem zaměstnanců převezme. Celý tento proces i další investice do letecké společnosti mají přijít na šest miliard malajsijských ringgitů (42 miliard Kč).

Zdroj: ČTK, Zet, ČSÚ, BBC

Přehled zpráv: Revize dat HDP naznačila rychlejší meziroční růst české ekomiky ve 2. čtvrtletí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Google poprvé doručoval zboží pomocí dronů

    Tech ·

    Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, společnost Google, poprvé vyzkoušela dodávku zboží klientům pomocí bezpilotních letounů. Uvedly to dnes zahra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.