Přehled zpráv: Restrukturalizace NWR může pokračovat, schválil ji soud v New Yorku

Kapitálovou restrukturalizaci těžařské společnosti NWR formálně schválil po londýnském soudu i soud v New Yorku, kde se akcie firmy obchodují. Verdikt je dalším krokem v procesu, kterým se společnost snaží vyhnout kolapsu. Rozpad filmy by ohrozil i tisíce pracovních míst v OKD, divize těžící černé uhlí v oblasti Karviné a Ostravy.   

„Schválení newyorským soudem je další důležitý krok k dokončení kapitálové restrukturalizace," řekl v tiskovém prohlášení ředitel vnějších vztahů společnosti Petr Jonák. „Předpokládáme, že proces bude dokončen v první polovině října.“  Jako součást reorganizace musí firma snížit zadluženost a vydat nové akcie za 118 milionů eur (asi 3,3 miliardy korun) stávajícím akcionářům. 

Snížení zadlužení společnosti z 825 milionů eur na 500 milionů eur a vydání nových akcií už na konci srpna firmě schválili věřitelé a minulý týden také soud v Londýně.  Restrukturalizace má odvrátit hrozící insolvenci. S plánem ale museli souhlasit věřitelé firmy a posléze ji formálně potvrdit i soudy. 

Hospodaření NWR poškodily nízké ceny uhlí, spojené s hospodářskou krizí a poklesem poptávky. Ve třetím čtvrtletí firma prodává koksovatelné uhlí průměrně za 85 eur za tunu, což je sice o procento dráž než ve druhém čtvrtletí, meziročně to ale představuje pokles o šest procent. Společnost ve druhém čtvrtletí meziročně mírně zvýšila produkci uhlí, ale prodej klesl o 16 procent. V letošním prvním pololetí snížila společnost ztrátu na 57 milionů eur (1,6 miliardy Kč) z 396 milionů eur před rokem.

Nízké ceny uhlí ohrožují i provoz OKD - především jejího Dolu Paskov na Frýdeckomístecku. Podle managementu je v Paskově težba prodělečná. Firma dokonce zvažovala uzavření dolu ke konci letošního roku. Nakonec se ale s vládou dohodla, že těžba bude prodloužena do roku 2017. Výměnou za to stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro propuštěné horníky. 

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dokonce připustil možnost, že by stát firmu OKD mohl koupit.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou v červenci opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

 

Ukrajinský prezident podepsal zákon o sankcích proti Rusku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal zákon umožňující uvalit sankce na ruské společnosti a představitele podporující separatisty na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina.

Ukrajinská vláda předem připravila seznam 172 lidí a 65 podniků, většinou z Ruska, kteří slovy premiéra Arsenije Jaceňuka „financují terorismus“. Sankce se mají týkat institucí a lidí, kteří podporovali připojení Krymu k Rusku nebo se podílejí na financování aktivit proruských povstalců bojujících na východě Ukrajiny.

 

Apple představil technologické novinky

Výrobce chytrých notebooků a telefonů Apple včera na dlouho očekávané konferenci představil letošní novinky.

Jde především o vlajkové telefony iPhone. Firma představila nové modely   iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Oba mají větší displej s lepším rozlišením, než předchozí modely. Technická vylepšení také zahrnují funkci takzvané mobilní peněženky, díky které budou moci uživatelé platit telefonem místo kreditní karty. Telefony mají také zaoblený design, oproti předchozím modelům.

Nové modely se začnou prodávat v některých zemích už 19. září. Společnost také představila chytré hodinky Apple Watch, které mohou sloužit jako komunikátor, ale také například ke sledování sportovního výkonu nositele. Do prodeje se ale dostanou až příští rok.

 

Japonsko prohlásilo dva reaktory jaderné elektrárny Sendai za bezpečné

Japonský energetický úřad prohlásil za bezpečné dva reaktory jaderné elektrárny Sendai, která stojí na jihu ostrova Kjúšú. Zařízení společnosti Kyushu Electric Power jsou tak vůbec prvními, které mohou od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima znovu zahájit provoz. Informoval o tom zpravodajský web BBC. V současnosti je všech 48 komerčně provozovaných reaktorů v Japonsku mimo provoz.

Zdroj: ČTK, Zet, ČT24 

Přehled zpráv: Restrukturalizace NWR může pokračovat, schválil ji soud v New Yorku Foto: newworldresources.eu

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

  2. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.