Přehled zpráv: Průmysl v srpnu meziročně klesl o 5,2 % kvůli dovoleným automobilek

Český průmysl v srpnu meziročně klesl poprvé za více než rok, kvůli nižšímu počtu pracovních dnů a odlišnému načasování závodních dovolených, zejména v automobilovém průmyslu.

Průmyslová výroba klesla o 5,2 procenta, zatímco v červenci rostla o 8,6 procenta. 

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba meziročně o 2,8 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezonních vlivů nižší o 3,6 procenta. Hodnota nových zakázek ve srovnání s loňským srpnem vzrostla o 1,4 procenta.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíc přispěla výroba aut, která byla v předchozích měsících naopak tahounem růstu. Letos v srpnu se ale meziročně snížila o 13,4 procenta, zatímco v červenci vykázala meziroční přírůstek skoro o polovinu. Vliv měly celozávodní dovolené v mladoboleslavské Škodě Auto a kolínské TPCA, které letos připadly na počátek srpna.

Samsung očekává nejhorší čtvrtletní výsledek za 3 roky kvůli prodejům smartphonů

Samsung Electronics, největší světový výrobce chytrých telefonů, očekává nejhorší kvartální výsledek za poslední tři roky kvůli slabým prodejům svých smartphonů. Podle agentury Reuters firma očekává za letošní třetí kvartál pokles provozního zisku o 60 procent. 

Podle očekávání jihokorejské společnosti se provozní zisk za třetí čtvrtletí snížil o 59,7 procenta na 4,1 miliardy wonů (3,8 miliardy dolarů). Tržby společnosti mají klesnout až o pětinu. 

Výhled prodeje chytrých telefonů na další kvartál, tedy na čtvrté čtvrtletí, je zatím podle dnešního prohlášení společnosti nejistý. Za celý rok by tak Samsung mohl vykázat první pokles zisku od roku 2011.

Podle údajů společnosti Strategy Analytics podíl Samsungu na globálním trhu s chytrými telefony v posledních dvou čtvrtletích klesal. V segmentu prémiových smartphonů jej překovává americký Apple a v segmentu levnějších chytrých telefonů  zase čínští konkurenti Lenovo a Xiaomi.

Stavebnictví v srpnu meziročně kleslo o 0,9 %

České stavebnictví v srpnu bylo blízko stagnace a dnes zveřejněná data nepřinesla nový pohled na oživení v tomto sektoru.

Meziročně se stavební výroba snížila o 0,9 %, avšak po zohlednění rozdílného počtu pracovních dní rostla o 0,5 %.

V červenci přitom stavební výroba poklesla o 3,7 procenta. Ve druhém prázdninovém měsíci úřady vydaly méně stavebních povolení než o rok dříve a začalo se stavět i méně bytů. Více bytů však stavebníci dokončili. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Letošní srpen měl ale v porovnání s tím loňským o jeden den méně.

Pokles produkce se projevil hlavně v pozemním stavitelství, které proti loňskému srpnu kleslo o 6,2 procenta. Počet zahájených staveb bytů byl meziročně menší o 8,9 procenta, dokončeno jich bylo ale o 10,6 procenta více než loni v srpnu. Naproti tomu inženýrské stavitelství rostlo o 11,6 procenta.

 

Evropa má první případ nákazy ebolou, USA chtějí větší kontroly cestujících

 

Zdravotní sestra, která se ve Španělsku nakazila virem ebola, je první případ přenosu viru na evropském území.

Zdroj nákazy zatím španělské úřady neoznámily, ale byla přijata přísná bezpečnostní opatření. USA kvůli možnosti rozšíření nebezpečného viru zvažují zpřísnění kontrol cestujících na letištích.

Španělská ministryně zdravotnictví Ana Matová dnes večer potvrdila nakažení ošetřovatelky. Podle španělských médií se žena nakazila od kněze, jenž byl do nemocnice v Madridu s virem převezen ze Sierry Leone.

Podle ministryně úřady stále ještě pracují na zjištění původu nákazy. 

Spojené Státy, které v uplynulém týdnu také zaznamenaly první případy nemocných, zatím uvažují o rozšíření preventivních kontrol cestujících na letištích v USA i v Africe. Bílý dům také oznámil, že zákaz cestování za západních zemí do Afriky, které ho se dožadují některé americké úřady, by boj s ebolou pouze zpomalil. Prezident Barack Obama prohlásil, že „šance na propuknutí epidemie v zemi je nesmírně nízká,” a že některé země pro potlačení nemoci nedělají dost.

 

MMF pravděpodobně sníží odhad růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) vydá dnes nový pololetní výhled světové ekonomiky, v němž zřejmě opět sníží odhad globálního hospodářského růstu. Šéfka MMF Christine Lagardeová minulý týden naznačila, že růst bude letos slabší, než její instituce dosud předpovídala. Vydání zprávy World Economic Outlook (WEO) tradičně předznamenává pololetní zasedání světových finančních institucí ve Washingtonu.

 

Facebook dokončil převzetí WhatsApp, cena stoupla na 22 mld. USD

Provozovatel největší světové sociální sítě Facebook včera dokončil převzetí aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp. Hodnota transakce se kvůli růstu cen akcií Facebooku zvýšila z původní úrovně o téměř tři miliardy dolarů na 21,8 miliardy dolarů (asi 474 miliard Kč). Je to největší akvizice v desetileté historii Facebooku a je větší než jakákoli koupě dalších technologických gigantů Google, Apple nebo Microsot.

Facebook oznámil dohodu o převzetí aplikace WhatsApp letos v únoru a oznámená cena už tehdy vyvolala údiv. Analytici ale podle agentury Reuters uznávají, že Facebook nutně potřeboval opěrný bod na rychle rostoucím trhu zasílání mobilních zpráv.

 

Hilton prodává hotel  Waldorf Astoria čínským investorům za necelé 2 miliardy dolarů 

Společnost Hilton Worlwide Holdings, která je největším veřejně obchodovaným provozovatelem hotelů, souhlasila s prodejem newyorského luxusního hotelu Waldorf Astoria čínské pojišťovací skupině Anbang Insurance Group. Za manhattanský hotel ve stylu art deco zapolatí čínští kupci 1,95 miliardy dolarů. Podle agentury Bloomberg se tak jedná o dosud největší čínskou investici do americké nemovitosti.

Hotel, který čítá více než 1200 pokojů, má projít rozsáhlou rekonstrukcí. Společnost Hilton zůstane i nadále v jeho vedení. Prodej 83 let starého hotelu, který zabírá celý blok Park Avenue na Manhattanu, končí čtyřicetileté éra vlastnictví Hiltonu a rozšiřuje se vliv čínských investic do nemovitostí v New Yorku, píše agentura Bloomberg.

 

ČEZ oznámí cenu silové elektřiny na příští rok

Energetická společnost ČEZ dnes zveřejní výši neregulované části cen elektřiny pro příští rok. Protože regulovanou složky stanoví Energetický regulační úřad (ERÚ) až na konci listopadu, většina dodavatelů čeká s určením cen a příští rok až na rozhodnutí ERÚ. Neregulovanou složku si dodavatelé energie stanovují sami a je označována jako tzv. silová elektřina. Od ledna letošního roku zlevnil ČEZ cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent.

 

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg 

 

 

Přehled zpráv: Průmysl v srpnu meziročně klesl o 5,2 % kvůli dovoleným automobilek Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.