Přehled zpráv: Poslanci zrušili poplatky za návštěvu lékaře a za recept, placení skončí v lednu

Poslanci vládní koalice zrušili po sedmi letech poplatky u lékaře a za recepty v lékárnách a prosadili tak změnu, ke které se zavázali v koaliční smlouvě. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka poplatky byly sociální a administrativní zátěží a neosvědčily se jako regulátor provozu v zdravotnických zařízeních. Poplatky ve výši 30 korun budou zrušeny od ledna. 

Poslanci dnes odsouhlasili zrušení poplatků v rámci novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Novela teď bude předána Senátu. 

Platba za ošetření na pohotovosti (90 Kč) zůstává. Opoziční strany ODS a TOP 09 zrušení kritizovaly. 

Podle propočtů vycházejících z loňských údajů, bude zrušení poplatků představovat výpadek příjmů zdravotnických zařízení a lékáren v rozsahu téměř 3,3 miliard korun. Lékařům budou podle vlády poplatky kompenzovány prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok.

V případě lékáren chce ministerstvo zavést zvláštní nový výkon - vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění.

Pro zrušení hlasovalo 113 ze 153 přítomných poslanců. Proti bylo 31 poslanců opozičních stran TOP 09 a z ODS. Poslanci KSČM navrhovali zrušení všech poplatků, tedy včetně ambulantních. 

 

ČEZ má zájem o podíl v polské distribuční společnosti Energa

Šéf ČEZu Beneš v Hospodářských novinách zopakoval, že největší středoevropská energetická společnost má kromě Slovenských elektrární také zájem i o podíl v polské distribuční společnosti Energa.
ČEZ by měl zájem hlavně o majoritní podíl v této společnosti.
Beneš řekl, že by ČEZ koupil Slovenské elektrárně jen v případě, že se dohodne se slovenskou vládou na rozdělení rizik spojených s dostavbou nových bloků v jaderné elektrárny Mochovce. Podle deníku by hodnota 66 % v SE mohla být mezi nulou a 2 miliardami euro, v závislosti právě na Mochovcích. 
Podle analytika České spořitelny Petra Bártka je podmínka rozdělení rizik spojených s Mochovci pozitivní, „protože ukazuje, že ČEZ nebude SE
kupovat za jakoukoliv cenu."
Podle Bártka má ČEZ ale relativně malou šanci, že by získal podíl v polské distribuční společnosti. „Spojení rovných", např. s polskou energetickou společnosti Eneou, je podle něj „realističtější."
 

Česká republika nesplní výdajový závazek vůči NATO dříve než v roce 2030

Česká republika, která je kritizována, že nedává na armádu tolik, kolik se zavázala v rámci členství v Severoatlantické alianci, nesplní svůj výdajový závazek dříve než v roce 2030. Agentuře Bloomberg to řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Stropnický v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že do roku 2030 by Česká republika měla být v souladu s požadavky NATO schopna navýšit výdaje za obranu na 2 procenta HDP. Závazek vlády navýšit do konce roku 2020 roční objem vojenských výdajů z 1 procenta na 1,4 procenta podle českého ministra obrany odráží bezpečnostní situaci ve světě, kde podle něj nedojde k „rychlému řešení” konfliktů na Ukrajině a Středním východě.

„Můj odhad je, že se budeme schopni k požadavku NATO propracovat do roku 2030. Může se zdát, že nejde o ambiciózní cíl, nicméně jej považuju za realistický,” řekl Stropnický pro Bloomberg.

 

 

Islámský stát plánuje útoky na metra ve Spojených státech a v Paříži, tvrdí Irák

Irácký premiér Haider al-Abadi řekl, že má informaci, že Islámský stát chce zaútočit na metra v Paříži a Spojených státech. Informace mají pocházet od zajatých bojovníků organizace Islámský stát. Francouzské a americké úřady tvrdí, že nemají žádné důkazy, které by tyto zprávy mohly potvrdit.

Podle agentury Reuters se komentář iráckého předsedy vlády v obou západních zemích setkal s překvapením. Úřady v New Yorku se snaží své obyvatele naopak ujistit, že nebezpečí nehrozí. Představitelé magistrátu dokonce začali jezdit metrem, aby dali najevo veřejnosti, že je taková doprava bezpečná.

Francie, pobouřená zavražděním svého humanitárního pracovníka v Alžírsku Hervé Gourdela, posílí ostrahu například ve velkých nákupních centrech. Francouzské ministerstvo vnitra ale detaily opatření nezveřejnilo a nepotvrdilo ani iráckou obavu z útoku na pařížské metro.

 

FBI identifikovala islamistu, který popravil americké novináře

Zpravodajský server Reuters informuje, že FBI identifikovala islamistu, který na videích, zveřejněných Islámským státem, popravil dva americké novináře. Ředitel FBI James Comey ale odmítl uvést identitu nebo národnost tohoto vraha.

Videa, uveřejněná v srpnu a v září ukazovala, jak maskovaný bojovník Islámského státu, který mluvil anglicky s britským přízvukem, nožem zabil zajaté americké novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa.

 

Apple přispěl k nejhlubšímu poklesu amerických akciových trhů za dva měsíce

Americké akciové trhy ve čtvrtek oslabily a index S&P 500 zaznamenal největší pokles za dva měsíce. Důvodem byly slabší data z domácí ekonomiky a pokles akcií v technologickém sektoru, vedený společností Apple. Investoři reagovali na problémy, které má Apple s operačním systémem pro nové chytré telefony iPhone 6 a iPhone 6 plus.

Apple ve středu stáhl aktualizaci operačního systému označovanou jako iOS 8.0.1. Uživatelé nových telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus si totiž stěžovali, že tato aktualizace znemožňuje volání a používání technologie k zabezpečení telefonu pomocí otisku prstu.

 

USA uvolnily omezení na užívání dronů pro komerční účely filmových společností

Americká  Federální letecká správa vydala povolení šesti filmovým společnostem k používání dronů během natáčení. Toto průlomové rozhodnutí mění přísná pravidla užívání bezpilotních letadlových systémů pro komerční účely ve vzdušném prostoru USA, píše server BBC.

I tak ale úřad stanovil několik omezení. Bezpilotní zařízení nesmí být pro filmové účely používána v noci a před každý letem jsou stanoveny kontroly. Americký ministr dopravy Anthony Foxx označil rozhodnutí leteckého regulátora za „významný milník“ v rozšiřování komerčního užití dronů v USA.

 

Separatisté na Ukrajině chtějí vyjednávat s vládou o dodávkách uhlí a elektřiny

 

Separatisté na Východě Ukrajiny chtějí vyjednávat se zástupci vlády v Kyjevě o dodávkách uhlí a elektrické energie. Povstalci kontrolují hlavní ukrajinskou těžební oblast Donbas. Andrej Purgin, jeden z vůdců Doněcké lidové republiky, podle agentury AFP řekl: „Kyjev potřebuje naše uhlí.“. Podrobnou představu o jednání s vládou ale neupřesnil.

Uhelné šachty v Donbasu jsou kvůli několikaměsíčním bojům mimo provoz nebo jsou obsazené separatisty. Stejně tak se v kontrolované zóně povstalci nachází několik elektráren, které dodávají energii  do ukrajinského vnitrozemí. Právě dodávek elektřiny se by se jednání mělo týkat především.

„Nejde o žádné politické diskuse, jen o konzultace o režimu v zimním období,“ upozornil Purgin. Jednání se podle něj má uskutečnit na platformě takzvané kontaktní skupiny, která počátkem září dojednala v běloruském Minsku příměří. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan na Purginovo prohlášení reagoval oznámením, že o žádném jednání nic neví.

Zdroj: Reuters, BBC, Le Figaro, Bloomberg, ČTK

 

Přehled zpráv: Poslanci zrušili poplatky za návštěvu lékaře a za recept, placení skončí v lednu Foto: Automat na výběr regulačních poplatků Zdoj: ČTK

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.