Přehled zpráv: Ošetřovatelka z Dallasu je první osobou, která se nakazila ebolou v USA

Zdravotní sestra z texaského města Dallas je první osobou, která byla infikována ebolou na území USA. Virem se nakazila během jedenáctidenní péče o Liberijce, který této nemoci minulý týden podlehl. Případ rozvířil debaty o tom, zda nemocnice v Dallasu, kde byl nakažený Liberijec léčen, zvolila správný postup.  

Infikování ošetřovatelky, jejíž jméno zatím agentury nezveřejnily, vyvolalo diskuzi o tom, jak byla porušena opatření na zastavení šíření viru a zda nemocnice v Dallasu, která byla již dříve kritizována za průběh léčby v případu nakaženého Liberijce, postupovala správně. Podle ředitele amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Thomase Friedena muselo v průběhu léčby dojít k porušení protokolu, což pak mělo za následek nakažení zdravotnice.

 

Ministerstvo dopravy nestandardním převodem ovlivnilo schodek státního rozpočtu v roce 2012 a 2013

Ministerstvo dopravy ovlivnilo schodek státního rozpočtu v letech 2012 a 2013 nestandardním převodem pěti miliard korun na žádost ministerstva financí, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Peníze se těsně před koncem roku 2012 převedly z operačního programu Doprava na účet Státního fondu dopravní infrastruktury a v únoru následujícího roku zpět. Vyplývá to z výsledků kontroly, o které dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Kontrolní úřad upozorňuje na převod financí z operačního programu „Doprava“ na účet Státního fondu dopravní infrastruktury. Převod proběhl na základě žádosti Ministerstva financí. Ministerstvo dopravy jej uskutečnilo 31. prosince 2012. Ministrem financí v této době byl Miroslav Kalousek ze strany TOP 09. Rezort dopravy 12. prosince 2012 převzal občanský demokrat Zbyněk Stanjura po Pavlu Dobešovi ze strany Věci veřejné. 

Důvodem převodu prostředků pak podle MF byla „optimalizace finančních operací státního rozpočtu na rok 2012 a řízení likvidity státu“. Přesun pěti miliard korun k poslednímu dni v roce podle NKÚ ovlivnil nejen ekonomické výsledky Ministerstva dopravy, ale i schodek státního rozpočtu v letech 2012 i 2013. 

Řadu nedostatků kontroloři našli i při kontrole oblasti výpočetní techniky a programového vybavení ministerstva. Při inventurách majetku za roky 2011 až 2013 Ministerstvo dopravy nedohledalo majetek za až desítky milionů korun. Inventury výpočetní techniky navíc neprováděli zaměstnanci, kteří k tomu byli určeni. Ministerstvo dopravy také v roce 2013 neevidovalo počty licencí k jednotlivým počítačovým programům, uvádí NKÚ ve zprávě. 

 

I po dvou desetiletích ekonomického růstu žije každý sedmý Australan v chudobě

Každý sedmý obyvatel Austrálie žije navzdory ekonomickému růstu země během posledních dvou dekád pod hranicí chudoby, vyplývá ze zprávy publikované Australskou radou pro sociální služby (ACOSS). V roce 2012 se podíl chudých obyvatel Austrálie vyšplhal na 14 procent, což představuje přes dva a půl milionů lidí, z toho přes 600 tisíc dětí. Podle ředitelky ACOSS za velký počet dětí, které žijí pod hranicí chudoby, může vysoká nezaměstnanost mezi rodiči v neúplných rodinách a nízká úroveň sociálního zabezpečení těchto rodin.

 

Udělování letošních Nobelových cen dnes ukončí vyhlášení nositele ceny za ekonomii

Vyhlášení letošních Nobelových cen dnes skončí oznámením jména laureáta Nobelovy ceny za ekonomii. Mezi předpokládanými favority jsou profesoři profesoři zabývající se konkurenční teorií nebo ekonomové zkoumající teorie podnikání. 

Společnost Thomson Reuters každoročně zveřejňuje odhady jmen laureátů Nobelovy ceny za ekonomii, která vytváří dle počtu citací jednotlivých ekonomů.

Letošními favority tak jsou Peter Howitt, emeritní profesor Brownovy univerzity, a Philippe Aghion z Harvardské univerzity za příspěvek k Schumpeterově konkurenční teorii demokracie. Dále profesoři William Baumol a Israel Kirzner z New York University za posun ve své studii o podnikání. Za posledního favorita označila Thomson Reuters profesora Marka Granovettera z univerzity ve Stanfordu za průkopnický výzkumu ekonomické sociologie. 

 

Británie chce zprivatizovat dopravce Eurostar, provozovatele vlaků mezi ostrovy a kontinentem

Britská vláda hodlá prodat svých 40 procent ve společnosti Eurostar, která provozuje vlakové spojení mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou. Ministr financí George Osborne řekl, že prodej je součástí vládního plánu na reformu britské ekonomiky a snižování dluhu veřejného sektoru. Britská vláda chce do roku 2020 prodat státní majetek za zhruba 20 miliard liber (700 miliard korun), uvedla agentura Reuters.


Zdroj: ČTK, NKÚ, Reuters, Bloomberg, The Wall Street Journal 

Přehled zpráv: Ošetřovatelka z Dallasu je první osobou, která se nakazila ebolou v USA Foto: Dekontaminace bydliště zdravotnice nakažené ebolou, USA, Dallas Zdroj: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.