Přehled zpráv: NWR snížila pololetní ztrátu o 86 procent

Černouhelná společnost NWR v prvním pololetí snížila ztrátu o 86 procent. Čistá ztráta tak činila 57 milionů eur, v přepočtu asi 1,6 miliardy korun, oproti 396 milionům eur za prvních šest měsíců loňského roku. Těžební společnost to přičítá snižování nákladů a zefektivňování podnikání. Současně však firmě v důsledku dlouhodobého propadu cen uhlí a nižším objemům prodeje klesly i tržby, a to o pětinu na 346 milionů eur.  

Provozní zisk EBITDA byl ve výši 19 milionů eur, ve srovnání s provozní ztrátou 49 milionů eur v prvním pololetí loňského roku. Za druhé čtvrtletí čistá ztráta NWR klesla na 30 milionů eur z 315 milionů o rok dříve, zatímco tržby se snížily o 22 procent na 174 milionů eur.

Podle společnosti Patria se výsledky kryjí s očekáváním analytiků, i když na provozní úrovni NWR vykázala lepší čísla. Zásadní vliv na cenu akcií to však mít nebude. Podle Tomáše Sýkory, analytika Patria Direct, bude pro osud společnosti důležitější vývoj ceny NWR na burze a hlasování věřitelů, které se uskuteční 29. srpna. Hlasování se bude týkat návrhu restrukturalizačního plánu, jehož součástí je zvýšení kapitálu o 118 milionů eur formou vydání nových akci. Tento návrh akcionáři společnosti schválili ve středu.

Plán produkce a prodeje pro letošní rok zůstává na 9 až 9,5 milionu tun uhlí, uvedl výkonný předseda představenstva těžební firmy Gareth Penny. Ten zároveň připomněl, že NWR zvažuje také restrukturalizaci dluhopisů, díky které by získala 185 milionů eur dodatečného kapitálu. Tím by se mohl snížit nesplacený dluh a náklady na něj.

NWR začátkem července uvedla, že pokud by se s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace do září, musela by prodat své dceřiné firmy, včetně černouhelné OKD.

***

Raiffeisenbank klesl pololetní zisk o 17 procent na 1 miliardu korun

Česká divize Raiffeisenbank ohlásila pokles čistého zisku za první pololetí, a to meziročně o 17,3 procenta na jednu miliardu korun. Za nižším ziskem podle mluvčího banky Tomáše Konfroně stojí účetní vlivy a nižší příjmy z poplatků.

„V loňském roce jsme rozpouštěli některé opravné položky a měli jsme proto v této oblasti nízkou srovnávací základnu,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Mario Drosc. Na čistý zisk nicméně negativně působil i pokles příjmů z poplatků i výnosů z obchodování na finančních trzích.

Banka však současně zaznamenala i rekordní zájem o úvěry, investice a podnikatelské účty. Vklady klientů vzrostly do konce června o 5,3 procenta na 144,2 miliardy Kč. Klientské úvěry byly vyšší o 6,1 procenta a dosáhly 160 miliard Kč. „Obchodně jsme tak zažili velmi silný půlrok, což se odrazilo v nárůstu klientských vkladů i úvěrů. V červnu jsme měli rekordní prodeje ve spotřebitelském financování i v účtech domácnostem,“ dodal Drosc.

***

Britský export aut zažil nejlepší červenec ve své historii

Britské automobilky v červenci vyrobily sto tři tisíce vozů určených na vývoz. Britský export automobilů tak zažil nejlepší červenec ve své historii, vyplývá z údajů britského svazu výrobců a prodejců automobilů SMMT.

Za růstem exportu podle svazu stojí nové modely vyráběné v britských závodech a také silná zahraniční poptávka po luxusních značkách, jako jsou Jaguar a Land Rover.

Celková produkce automobilů v Británii se v červenci meziročně zvýšila téměř o tři procenta na 132.570 vozů. To pro tento měsíc představuje nejlepší výsledek za posledních 10 let.

SMMT nadále předpokládá, že roční produkce aut v Británii do roku 2017 překoná historické maximum 1,92 milionu vozů z roku 1972.

Zdroj: ČTK, Patria

 

Přehled zpráv: NWR snížila pololetní ztrátu o 86 procent Foto: Důl Paskov Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Robert Fogel: ekonom, který bořil mýty

    Byznys ·

    Americký vědec a historik hospodářství Robert Fogel svými publikacemi překvapil v 60. a 70. letech jak odbornou, tak laickou veřejnost. Výzkumem založeným na pečlivé a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.