Přehled zpráv: Na londýnském letišti Heathrow dnes začnou kontroly pasažérů kvůli ebole

 Cestující na londýnském letišti Heathrow budou od dnešního dne testováni kvůli ebole. Do konce týdne bude screening pasažérů rozšířen i na další londýnské letiště Gatwick a na vlakové terminály Eurostar. 

Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta očekává Spojené království v příštích měsících několik případů nákazy. Riziko ale podle Hunta zůstává stále na nízké úrovni. 

Bezpečnostními dotazy ohledně svého pobytu ve Velké Británii a měřením tělesné teploty projde asi 85 procent pasažérů ze zemí nejvíce postižených ebolou. Patří mezi ně například Libérie, Sierra Leone nebo Guinea. 

 

Kim Čong-Un se po více než měsíci objevil na veřejnosti

Oficiální severokorejská média oznámila, že se vůdce země Kim Čong-Un poprvé od 3. září objevil na veřejnosti, když si byl prohlédnout nově vystavenou rezidenční čtvrť pro vědce.

Média zveřejnila fotografie, na kterých se severokorejský vůdce při chůzi opírá o hůl. To podpořilo spekulace týkající se jeho zdravotního stavu a zároveň oslabilo teorie, které tvrdily, že v zemi mohlo dojít k tichému státnímu převratu. Agentura Reuters nicméně upozornila, že zprávy médií z KLDR nezmiňují termín Kimovy návštěvy nového bytového komplexu a že není možné ověřit, zda jsou fotografie aktuální.

 

Britský parlament doporučil vládě, aby uznala Palestinu jako stát

Britský parlament dnes schválil doporučení vládě, aby oficiálně uznala Palestinu jako stát. Premiér David Cameron však prostřednictvím svého mluvčího ještě před zahájením poslanecké debaty vzkázal, že oficiální politika Londýna vůči Palestině se ani po parlamentní výzvě nezmění. Sám předseda vlády dnes dal na vědomí, že se zdrží hlasování.

Velká Británie dosud neuznala Palestinu jako samostatný stát, ale říká, že pokud by tento akt pomohl mírovým jednáním mezi Izraelem a Palestinou, byla by tak ochotna učinit. 

Podle agentury Reuters bude hlasování britského parlamentu barometrem otevřenosti evropských států k vytvoření samostatné Palestiny. K oficiálnímu uznání Palestiny je nakloněna i nová středo-levicová vláda ve Švédsku. Tento názorový posun odsoudila izraelská strana, podle které je možno docílit samostatného palestinského státu pouze prostřednictvím jednání, píše Reuters. 

 

Ruští hackeři se zaměřili na NATO, Ukrajinu a EU

Ruští hackeři zneužili chybu v operačním systému Windows a dalších programech ke sledování počítačů NATO, Evropské unie či telekomunikačních a energetických společností na Ukrajině. Informovala o tom společnost iSight Partners, která se zabývá monitorováním kybernetických hrozeb.

Firma uvedla, že neví, jaká data se hackerům podařilo získat. Existuje ale podezření, že jde o informace, které souvisejí s ukrajinskou krizí, diplomatickými záležitostmi a problémy spojenými s oblastí telekomunikací a energetiky. Mluvčí společnosti Microsoft, která operační systém Windows vyrábí, oznámil, že společnost v úterý spustí automatickou aktualizaci postižených verzí systému.

 

Z domova

 

Jan Mühlfeit odchází z Microsoftu, chce se věnovat poradenství a mentoringu 

Jan Mühlfeit se rozhodl ke konci roku odstoupit k funkce ředitele společnosti Microsoft pro Evropu, kterou zastával od roku 2007. Nadále se chce dle svého prohlášení věnovat roli mentora, kouče, poradce a člena správních rad. 

Mühlfeit bude úzce spolupracovat s investičním fondem Atlantic Bridge v segmentu začínajících firem. Nadále chce také pokračovat ve spolupráci s globálními organizacemi, jako je Světové ekonomické fórum, Evropská komise, OECD, universita INSEAD nebo Gallupův institut, a to v oblastech osobního rozvoje, vzdělávání, podpory začínajících firem, podnikání a konkurenceschopnosti. 

 

Ze sázkové společnosti Fortuna odchází finanční i marketingový ředitel 

Z holdingu, který vlastní sázkovou společnost Fortuna obchodovanou na pražské burze, ke konci letošního roku odejde finanční ředitel skupiny Michal Vepřek i marketingový ředitel skupiny Zdeněk Lang.

Oba muži společnost opouštějí po dohodě s majoritním akcionářem - finanční skupinou Penta. Michal Vepřek, který ve Fortuně působil pět let, uvedl, že se rozhodl pro novou kariérní výzvu. O důvodech odchodu Zdeňka Langa Fortuna ve své tiskové zprávě neinformovala. Jména nového finančního a marketingového ředitele společnost oznámí po skončení procesu výběrového řízení.

 

Výsledky komunálních voleb dnes budou vyhlášeny ve sbírce zákonů

Výsledky víkendových komunálních voleb dnes získají oficiální podobu, státní volební komise je vyhlásí ve Sbírce zákonů. Od středy pak bude možné výsledky voleb napadnout u krajských soudů. V městech a obcích se zároveň intenzivně vyjednává o koalicích. Už od neděle je dohoda uzavřená v Olomouci, v pondělí pak shodu našli politici například v Mladé Boleslavi či Trutnově. Další města se shodě na podobě koalic, které ovládnou radnice, blíží. Největší pozornost je tradičně upřena na Prahu, kde se zatím jako nejpravděpodobnější jeví koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, jednání o ní budou i dnes pokračovat.Česko navrhlo na post generálního advokáta EU profesora evropského práva Michala Bobka

Českým kandidátem na funkci generálního advokáta Soudního dvora EU je Michal Bobek. Člověk na této pozici má za úkol předkládat veřejně, nestranně a nezávisle odůvodněné návrhy rozhodnutí ve věcech, v nichž je podle Statutu Soudního dvora vyžadována jeho účast. Devítičlenná komise Bobka navrhla díky jeho zahraniční akademické a vědecké kariéře, jazykové vybavenosti a orientaci v mezinárodním i evropském právu.

Profesora evropského práva na College of Europe v Bruggách a výzkumného pracovníka Institutu evropského a srovnávacího práva Právnické fakulty Univerzity v Oxfordu vybrala komise ze šesti kandidátů. Jeho nominaci musí ještě schválit vláda. ČTK o tom informovalo ministerstvo spravedlnosti.

 

Nové iPhony 6 a 6 Plus se v Česku začnou prodávat 24. října

Nové chytré telefony iPhone 6 a 6 Plus od společnosti Apple se začnou v Česku oficiálně prodávat v pátek 24. října, tedy více než měsíc po uvedení v USA. Firma Apple to dnes oznámila v tiskové zprávě. Česko bude ve skupině 36 zemí, kam nový iPhone 6 postupně během října dorazí. Ve stejný den se začne prodávat i v Polsku, na Maltě nebo v Jihoafrické republice. Na Slovensko nebo do Maďarska přijde až o týden později.Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg, BBC, Fortuna

Přehled zpráv: Na londýnském letišti Heathrow dnes začnou kontroly pasažérů kvůli ebole Foto: Londýnské letiště Heathrow Foto: ČTK/PA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.