Přehled zpráv: Microsoft představil Windows 10, který je pro mobilní zařízení i počítače

Softwarová společnost Microsoft představila novou verzi svého operačního systému Windows 10, který bude možné instalovat na všechny typy počítačů, včetně mobilních telefonů a tabletů. Systém také obsahuje nové prvky pro bezpečnost dat a umožní firemním zákazníkům přizpůsobit nabídku vlastních aplikací pro své uživatele.  

Microsoft představil software na úterní tiskové konferenci. Systém byl překvapivě pojmenován Windows 10, namísto očekávaného názvu Windows 9. 

Společnost chce s Windows 10 uspět především u firemních zákazníků. Novinkami jsou možnosti práce na více plochách, přepracovaný systém vyhledávání, vylepšení příkazového řádku, ale i všechny tradiční nástroje pro správu, na které byli uživatelé zvyklí ze starších Windows - včetně tlačítka Start v levém dolním rohu obrazovky. Podle Microsoftu bude nový operační systém umět používat každý, kdo umí pracovat s běžně rozšířeným Windows 7.

Podle webové stránky Mashable.com se přeskočením jednoho čísla Microsoft chce co nejvíce distancovat od předchozí nepopulární verze Windows 8, která byla představena před dvěma lety. Testovací verze Windows 10 bude možné stáhnout během středy. Finální produkt se k zákazníkům ale dostane až na konci příštího roku.

 

Britové se poprvé připojili k útokům proti Islámskému státu v Iráku

 

Britské stíhačky poprvé zaútočily v Iráku na pozice ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS) a pomohly tak kurdským bojovníkům, kteří se snaží ofenzivu islamistů zastavit. Oznámil to v úterý ministr obrany Michael Fallon. Britský parlament schválil zapojení země do bojů s IS v Iráku minulý týden.

„Identifikovaly cíl a zaútočily na těžké zbraně islamistů, které ohrožovaly kurdské jednotky. Rovněž zaútočily na obrněný nákladní automobil ve stejné oblasti,” uvedl ministr pro televizní stanici BBC. „Obě letadla se nyní vrátila bezpečně na základnu a podle prvotního zhodnocení byly oba útoky úspěšné,” dodal.

Londýn patří k nejbližším spojencům Washingtonu a přestože Američané zahájili leteckou operaci proti islamistům již před několika týdny, Británie dosud stála stranou. Britský premiér David Cameron minulý týden ve čtvrtek uvedl, že by se jeho země do bojů v Iráku měla zapojit, protože to je v jejím zájmu. Už předminulý týden se připojila k úderům Francie. Před pár dny oznámily svou účast i Dánsko a Belgie.V USA byl potvrzen první případ nákazy virem ebola

 

V texaském Dallasu ve Spojených státech byl u muže, který cestoval do Libérie a do USA se vrátil 20. září, potvrzen první případ nákazy smrtícím virem ebola. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Nakažený je teď v izolaci na jednotce intenzivní péče. Bezprostředně po návratu z Afriky muž nevykazoval žádné příznaky nemoci, první známky se začaly objevovat až 24. září a hospitalizován byl o dva dny později, oznámilo CDC. CDC se teď snaží identifikovat všechny osoby, se kterými nemocný po návratu z Libérie přišel do styku a vyslalo do Texasu tým epidemiologů. Ředitel CDC Thomas Frieden prohlásil, že spolucestující nakaženého nejsou ohroženi, protože “ebola se nezačne rozšiřovat, dokud nakažený netrpí jejími příznaky. A ty muž začal vykazovat až čtyři dny po příletu.”

 

Rubl v reakci na porušení příměří na Ukrajině oslabuje

 

Webové stránky Patria.cz informují, že ruský rubl od začátku roku ztratil proti dolaru už více než 16,5 % a za poslední tři dny propadl vůči USD vždy o téměř jedno procento. Způsobuje to zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině, kde v bojích s ruskými separatisty opět umírají ukrajinští vojáci a jedná se tak o nejvážnější porušení mírové dohody uzavřené 5. září. Konflikt, který na východní Ukrajině trvá přes půl roku, si vyžádal více než 3500 obětí.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters, Patria, Mashable, živě.cz

Přehled zpráv: Microsoft představil Windows 10, který je pro mobilní zařízení i počítače Foto: Logo společnosti Microsoft Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.