Přehled zpráv: Kvůli zprávám o invazi Ruska na Ukrajinu se dnes sejde Rada Bezpečnosti OSN

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes řekl, že ruská vojska vstoupila na území jeho země a žádal o naléhavé zasedání Rady Bezpečnosti OSN, která žádosti vyhoví a mimořádně se dnes sejde.

„Rozhodl jsem se zrušit pracovní návštěvu Turecka v souvislosti s výrazným zhoršením situace v Doněcké oblasti, zejména v Amvrolsiivce a Starobeševu, protože došlo k vpádu ruských vojsk na Ukrajinu,“ uvedl Porošenko podle agentury Unian. „Prezidentovo místo je dnes v Kyjevě,“ řekl. 

„Považuji za nezbytné, aby naši západní partneři svolali mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN", řekl listu Ukrajinska pravda premiér Arsenij Jaceňuk.

Rada bezpečnosti OSN se mimořádně sejde dnes v 18 hodin. Informovala o tom agentura AFP. O schůzku kvůli údajnému ruskému vpádu na Ukrajinu žádala také Litva, která je nestálým členem tohoto vrcholného orgánu OSN. 

Rusko podle Jacěňuka „výrazně zvýšilo vojenskou přítomnost na Ukrajině,“ Zároveň apeloval na Západ, aby Rusku zmrazil aktiva a finance až do chvíle, kdy Rusko stáhne své ozbrojené síly a techniku z ukrajinského území.

Dosavadní západní sankce proti Rusku podle Jaceňuka neměly žádoucí účinek. Ukrajinský premiér proto soudí, že "ruskou agresi" může zastavit jen zmrazení veškerého ruského majetku a bankovních transakcí "v členských zemích Evropské unie, USA a v zemích G7".

Stejně jako již avizoval premiér Arsenij Jaceňuk, i Porošenko ohlásil, že Ukrajina žádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Svět musí zhodnotit prudké vyhrocení situace na Ukrajině,“ řekl a dodal, že Kyjev také požádá evropské partnery, aby svolali mimořádný summit Evropské unie.

Moskva popírá, že by se ruští vojáci účastnili bojů na východě Ukrajiny, kde se ukrajinské vládní jednotky od dubna snaží potlačit proruské povstání. Kyjev ale nedávno předvedl desítku zajatých ruských výsadkářů a o přítomnosti jednotek regulérní ruské armády na východě Ukrajiny hovoří i NATO, USA či Polsko. Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko dnes v ruské televizi tvrdil, že ruští vojáci a důstojníci bojují po boku rebelů během své dovolené. Ruských dobrovolníků jsou podle něj tři až čtyři tisícovky.

 

Americká ekonomika vzrostla o 4,2% - více, než se původně očekávalo. Růst byl tažen firemními investicemi.

Ekonomika spojených států ve druhém čtvrtletí vzrostla více, než bylo původně oznámeno. Růst anualizovaného HDP byl ve druhem čtvrtletí 4,2 procenta, po poklesu v prvním kvartále. Růst podpořily zejména firemní investice. Původní odhad růstu, oznámený americkým ministerstvem obchodu, které statistiku zveřejňuje, byl 4%. Uvedla to agentura Bloomberg.

„S oživením to jde stále lépe,“ řekl Scott Brown, hlavní ekonom Raymond James & Associates Scott Brown. „V obchodní sféře se zvyšuje optimismus ohledně zvyšování poptávky. Fed by měl vážně uvažovat o ukončení hry. Jeho zákroky už brzy nebudou potřeba.“

 

Pegas zvýšil zisk o třetinu, pomohla egyptská linka a slabší koruna

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zvýšil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o třetinu díky většímu objemu prodejů zejména z nové linky v Egyptě.  Zisku také pomohla slabší koruna, která zlepšila hodnotu exportů Pegasu

Pegas, který sídlí ve Znojmě a vyrábí pleny a technické textilie pro průmysl a zdravotbnictví, dnes oznámil nárůst zisku na 5 milionů eur. Společnosti také meziročně vzrostly tržby o 9 procent na 53 milionů eur.

Společnost také snížila o necelých 5 procent své celkové zadlužení na 155 milionů eur a mezikvartálně navýšila produkci o 13 procent. 

 

Fortuna v pololetí zvýšila zisky o 19 procent

Česká sázková společnost Fortuna zvýšila v prvním pololetí čistý zisk o 19 procent na devět milionů eur, tedy asi 249 milionů korun. Za zlepšením zisku stojí nárůst sázek o 21 procent, související se třemi velkými sportovními událostmi, které v prvním pololetí proběhly, zejména mistrovství světa ve fotbale v Brazílii. Informace zveřejnila společnost na svých webových stránkách. 

Provozní zisk Fortuny před započtením úroků, daní a odpisů se meziročně zvýšil o 16 procent na 15 milionů eur. 

Fortuna je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta.

 

Australské aerolinky Qantas zaznamenaly rekordní ztrátu 2,8 miliardy australských dolarů

Australská letecká společnost Qantas Airways hospodařila v uplynulém finančním roce s rekordní ztrátou 2,8 miliardy australských dolarů (55 miliard Kč). Nejhorší roční výsledek za 94 let existence společnosti Quantas zdůvodnil odpisy v mezinárodní flotile letadel. 

Společnost očekává, že se v současném finančním roce vrátí k zisku. Akcie díky nečekaně optimistickému odhadu stouply o sedm procent.

Letecká společnost, která před dvěma desítkami let přešla do soukromých rukou, v předešlém finančním roce vytvořila zisk milion dolarů. V posledním roce do konce června ale její výsledek zasáhl odpis hodnoty stárnoucí flotily letadel ve výši 2,6 miliardy AUD. Společnost ji restrukturalizovala, aby využila nové australské zákony, které umožňují zvýšit podíl zahraničních firem v aerolinkách. Bez tohoto odpisu a dalších mimořádných nákladů by Qantas zvýšil základní zisk před zdaněním na 646 milionů AUD.

 

Generální ředitel Microsoftu se chystá navštívit Čínu

Generální ředitel největší softwarové společnosti na světě Microsoft, Satya Nadella, navštíví koncem září navštíví Čínu kvůli antimonopolnímu vyšetřování, které čínské úřady s firmou vedou.  Zatím není jisté, zda se Nadella, který se funkce šéfa Microsoftu ujal letos v únoru, setká s některými z čínských státních zástupců nebo se bude snažit vyřešit problémy v součinnosti se Státní správou průmyslu a obchodu, která dohlíží na ochranu hospodářské soutěže.

Microsoft je jednou z mnoha zahraničních společností, které Čína vyšetřuje v souvislosti s vymáháním zákona na ochranu hospodářské soutěže z roku 2008. Kritici tvrdí, že tento zákon nespravedlivě cílí na zahraniční podniky.

Nadellovu cestu do Číny potvrdil zdroj obeznámený s touto záležitostí, tiskový mluvčí Microsoftu ale návštěvu nepotvrdil - cestovní plány generálního ředitele společnost podle něj nekomentuje.

Zdroj: ČTK, Patria, Reuters

Přehled zpráv: Kvůli zprávám o invazi Ruska na Ukrajinu se dnes sejde Rada Bezpečnosti OSN Foto: Petro Porošenko na letišti v Kyjevě, 28. 8. 2014. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.