Přehled zpráv: Islámští radikálové poslali „vzkaz Americe“ popravou novináře 

Radikální organizace Islámský stát uveřejnila video, které má zobrazovat popravu amerického žurnalisty Jamese Foleyho. Video zahrnuje i záběry dalšího novináře, jehož život podle představitelů IS závisí na tom, jak se Spojené státy zachovají v Iráku. Nahrávka s názvem „Vzkaz Americe“ byla podle agentury Reuters uveřejněna prostřednictvím sociálních sítí. Jeho autenticitu nyní Spojené státy ověřují. 

Mluvčí Bezpečnostní rady Bílého domu Caitlin Hayden uvedla, že „je-li (nahrávka) pravá, jsme zděšeni brutální vraždou nevinného amerického novináře a vyjadřujeme naši nejhlubší soustrast jeho rodině a přátelům.“

Podle radikálů je poprava Foleyho odvetou za letecké útoky americké armády proti skupině Islámského státu v Iráku. Na videu je z těchto činů obviňován americký prezident Barack Obama. Ten se k situaci odmítl vyjádřit do chvíle, než bude video oficiálně ověřeno. 

James Foley byl podle deníku GlobalPost, pro který pracoval, unesen v Sýrii v listopadu 2012 na cestě k tureckým hranicím. Na Blízkém Východě pracoval pět let, během nichž byl v Lybii již jednou unesen a opět propuštěn. 

Na jeho záchranu vznikla facebooková stránka Find James Foley, na které se dnes objevil vzkaz od jeho rodiny. Ta smrt amerického novináře potvrdila a vyzvala radikály k propuštění zbylých nevinných rukojmí. 

Steven Sotloff, který se na nahrávce také objevil, zmizel během natáčení reportáže v severní Sýrii v červenci 2013. 

Úrokové sazby hypoték klesly na rekordní minimum 2,72 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v červenci dále klesla na 2,72 procenta, a dostala se tak na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozího minima bylo dosaženo v červnu, kdy průměrná sazba činila 2,76 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Navzdory stále klesajícím sazbám zájem o hypotéky oproti červnu poklesl. Může za to hlavně nižší počet refinancovaných hypoték.

Banky v červenci pokračovaly v akčních nabídkách a slevách, což přilákalo 8352 zájemců o hypotéku. Ti si v sedmém měsíci letošního roku sjednali úvěry v celkovém objemu 14,12 miliardy korun. To je o miliardu méně, než tomu bylo v červnu. Lidé si zároveň půjčovali nižší částky - po měsíci znovu klesla průměrná výše úvěru na 1,69 milionu korun.

„Ani v prázdninovém čase se nezastavil kolotoč nových akčních nabídek. Rychlost poklesu sazeb sice oproti jarním měsícům polevila, pevné dno se však stále zdá mimo dohled. S debatou o prodloužení závazku ČNB udržovat uvolněnou měnovou politiku navíc získávají banky čas si rozmyslet, kam až jsou ochotny sazby stlačit,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Sázkové společnosti Sazka meziročně stoupl čistý zisk o polovinu

Společnosti Sazka loni stoupl čistý zisk o polovinu na 834,1 milionu korun. Tržby se oproti roku 2012 zvýšily o čtvrtinu na osm miliard korun. Téměř devadesát procent příjmů tvořily tržby z loterií, zejména Sportky. Informuje o tom deník E15.

Důvodem lepšího hospodaření „bylo rozšíření distribuční sítě, zavedení nových emisí losů, ale také rekordní výše superjackpotu a výše vyplácených výher,“ řekl deníku mluvčí firmy Václav Friedmann. Rekordní jackpot dosáhl výše 400 milionů korun a padl v listopadu.

Sazka chce svou pozici na trhu udržet. Letos však očekává mírnější růst. „Ten bude způsobený zejména investicí do Sazka mobilu, ale také tím, že část zisku vyhradíme ve prospěch mládežnického sportu, a to vedle alokace loterní daně ve výši zhruba 200 milionů korun,“ dodal mluvčí firmy.

Zdroj: ČTK, Reuters, BBC

 

Obrázek z videa „Vzkaz Americe“ Zdroj: ČTK

Přehled zpráv: Islámští radikálové poslali „vzkaz Americe“ popravou novináře  Foto: James Foley v Sýrii v roce 2012 Zdroj: facebook.com/FindJamesFoley, foto: Manu Brabo

reklama

Další články

  1. Robert Fogel: ekonom, který bořil mýty

    Byznys ·

    Americký vědec a historik hospodářství Robert Fogel svými publikacemi překvapil v 60. a 70. letech jak odbornou, tak laickou veřejnost. Výzkumem založeným na pečlivé a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.