Přehled zpráv: Inflace se vrátila k růstu, v budoucnosti ji zpomalí ruské embargo

Inflace v České republice se v červenci vrátila k růstu, po stagnaci v předchozím měsíci, a to kvůli vyšším cenám některých potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků. V následujících měsících bude ale inflace podle analytiků zpomalována levnějšími potravinami v důsledku ruského embarga na vývozy z Evropy.         

Data dnes zveřejnil Český statistický úřad. Červencový nárůst spotřebitelských cen byl větší než konsenzus očekávání analytiků.  

Důvodem vývoje bylo podle úřadu zejména zrychlení meziročního cenového růstu u některých druhů potravin a zmírnění poklesu cen brambor. Ceny rostly nejrychleji u chleba, vepřového masa, drůbeže a vajec. Alkoholické nápoje zdražily o 2,5 procenta a tabákové výrobky o 4 procenta.

„Červencová čísla za inflaci by měla potěšit alespoň centrální banku," uvedl na webových stránkách společnosti Patria Petr Dufek, ředitel Makroekonomických analýz ČSOB.

„Inflace se podle očekávání vrací, aktuálně dokonce o něco rychleji, avšak k inflačnímu cíli je cesta stále ještě hodně daleká. Navíc se začíná rýsovat riziko zlevnění potravin, které v důsledku ruského embarga nejspíše zamíří zpět na evropský trh a které může inflaci brzdit v dalších měsících.“ 

Podle Dufka budou proinflačně působit v následujících měsících vyšší spotřební daně z tabáku a znovu oslabená koruna. 

„Z pohledu rozhodování centrální banky o kurzu koruny by dnešní inflační číslo mělo zafungovat neutrálně,“ napsal Dufek v komentáři.

Podle Evy Zamrazilové, hlavní ekonomky České bankovní asociace a bývalé centrální bankéřky, povede oživení ekonomiky k tomu, že celkový růst spotřebitelských cen se v závěru roku bude pohybovat pod 1 procentem. Dufek se s tímto odhadem shoduje. 

Podle Zamrazilové jsou data dokladem toho, že „ekonomické oživení potvrzené minulý týden daty z průmyslu, maloobchodu i trhu práce pokračuje, zatímco inflace zůstává nízká."

Inflace tažená poptávkou se objeví „až s výraznějším vzestupem mezd, což je otázkou delšího časového horizontu," řekla Zamrazilová v tiskovém prohlášení ČAB. „Výhled cen potravin a energií je pro spotřebu domácností pro zbytek roku pozitivní, celkový růst spotřebitelských cen se v závěru roku bude pohybovat pod 1 %.“

V meziměsíčním srovnání ceny vzrostly o 0,2 procenta, a to kvůli sektoru služeb, zejména bydlení a rekreace. 

***

Ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský a intervenční fond a Vinařský fond vydaly na kampaně, podporující potraviny a víno za šest let 1 a půl miliardy korun, přínos kampaní se přitom nezjišťoval. V některých tendrech, jejichž prostřednictvím se komunikační kampaně zadávaly, byl porušen zákon o veřejných zakázkách. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. O jejích výsledcích dnes informovala mluvčí úřadu Olga Málková. 

***

Ruské akcie zahájily dnešní obchodování výrazným nárůstem. Stalo se tak poté, co organizace MSCI, která sestavuje celou skupinu stejnojmenných indexů s nejrůznějším zaměřením, ponechala akcie dvou největších ruských bank Sberbank a VTB ve svém indexu pro Rusko.

S indexy MSCI pracuje řada investičních fondů. Vyřazení těchto akcií z indexu by mohlo výrazně omezit poptávku po nich, poznamenala agentura Reuters.

Hlavní index moskevské burzy MICEX kolem půl deváté našeho času vykazoval nárůst o 1,9 procenta na 1373 bodů. Dolarový index ruských akcií RTS ve stejnou dobu přidával přibližně 2,3 procenta na 1196 bodů.Polsko se snaží přesvědčit Spojené státy, aby kvůli ruskému embargu na dovoz potravin otevřely svůj trh polským jablkům.

***

Polsko se snaží přesvědčit Spojené státy, aby kvůli ruskému embargu na dovoz potravin otevřely svůj trh polským jablkům. Polský velvyslanec ve Washingtonu Ryszard Schnepf se podle agentury PAP setkal s náměstkem amerického ministra zemědělství Michaelem Scusem a požádal ho o zrychlený postup v této věci. 

***

Zdroj: ČTK

Přehled zpráv: Inflace se vrátila k růstu, v budoucnosti ji zpomalí ruské embargo Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.