Přehled zpráv: Hospitalizovaný Čech v nemocnici v Praze není nakažen ebolou, ukázaly to testy

Šestapadesátiletý byznysman, který se vrátil z Libérie a ve čtvrtek byl hospitalizován v pražské Nemocnici Na Bulovce s horečkou, není nakažen virem ebola. Ukázaly to testy z berlínské laboratoře. Informaci potvrdily zdroje z nemocnice i hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. 

Pacientem je český podnikatel, který se před více než třemi týdny vrátil z Libérii. Na Bulovce byl preventivně hospitalizována s horečkami, ale bez dalších příznaků  virového onemocnění ebola. To si podle Mezinárodního Červeného kříže ve světě vyžádalo přes 3800 obětí. Testy krve pacienta, které byly provedeny v Ústavu Roberta Kocha v Berlíně, byly negativní na ebolu.  

Podle hygieniků se proto může jednat o malárii či horečku Dengue. Muž začal pociťovat zdravotní potíže 17 dnů po návratu z Afriky.

„Systém záchytu vysoce nakažlivých nemocí v České republice zafungoval bezchybně,“ napsal bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt na serveru Zdravotnický deník. Lékaři z Nemocnice Na Homolce, kam muž s teplotami přišel, kontaktovali Hygienickou stanici hl. m. Prahy, která rozhodla o dalším postupu. 

 

Nobelovu cenu za mír získal indický aktivista Satjarathi a sedmnáctiletá bojovnice za práva žen Malala Júsufzaiová

Letošní Nobelovu cenu za mír získal indický aktivista usilující o odstranění dětské práce Kailáš Satjárthí a mladá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová. Oznámil to dnes v Oslu norský Nobelův výbor.

Členové výboru u vyznamenaných ocenili „jejich boj proti útlaku dětí a mladých lidí a boj za právo všech dětí na vzdělání.“

 

Severokorejský diktátor je u moci a jeho režim funguje normálně, říká ministr

Podle představitelů Jižní Koreje je severokorejsky diktátor Kim Čong Un u moci a jeho režim funguje normálně. Agentura Bloomberg cituje jihokorejského ministra pro sjednoceni, který tak usuzuje podle zdravice, která přišla od Kima v rámci návštěvy vysokých představitelů země v Soulu 4. října.

 

Vyjednávání s vůdci protestů v Hongkongu bylo zrušeno, očekávány jsou nejvážnější demonstrace

Hongkongská vláda nečekaně zrušila dnešní plánované hovory se studentskými vůdci prodemokratických protestů. Ti reagovali tím, že opět na dnes svolávají demonstranty do ulic města. Nové protestní shromáždění, které si chce vymoci svobodné volby vůdců města v roce 2017, se má uskutečnit večer.

Z neúspěchu vyjednávání se navzájem obviňují studentští vůdci protestů  a zástupci města. Jednání, které se dnes mělo uskutečnit, představovalo šanci na zklidnění situace a je možné, že Hongkong čekají dosud nejvážnější nepokoje.

 

Oběť malajsijského letu MH17 sestřeleného nad Ukrajinou měla na obličeji kyslíkovou masku

Pasažér, který se stal obětí sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou v červenci, měl na obličeji kyslíkovou masku. To zvyšuje pravděpodobnost, že ne všechny lidé na palubě zemřeli okamžitě. Informaci přinesla agentura Bloomberg a citovala tiskovou zprávu holandských vyšetřovatelů. 

Maska byla podrobena zkoumání na otisky prstů, sliny a vzorky DNA.

 

Z byznysu 

 

Akcie Apple jsou podhodnocené, tvrdí investor Icahn 

Miliardář a investor Carl Icahn řekl, že akcie výrobce mobilů a počítačů Apple jsou podhodnocené a mohly by svoji cenu až zdvojnásobit. Icahn také vyzval management společnosti aby nakoupila své vlastní akcie za hotovost 133 miliard dolarů, kterou firma disponuje. 

Podle Icahna jsou akcie „dramaticky podhodnocené" a nákupy vlastních akcií by byly přínosem pro stávající akcionáře. Akcie Apple se obchodují kolem 101 dolarů. Icahn soudí, že valuace akcie je asi 203 dolarů.

 

Merger CIMB a RHB vytvoří největší banku v Malaysii

CIMB Group, druhá největší banka v Malysii,  a RHB Capital se dohodli na třístranné fůzi, oceněné na částku 22.3 miliard dolarů. Součástí transakce bude také stavební spořitelna Malaysia Building Society. Tak vznikne největší malajsijská banka co do velikosti aktiv.  

 

Nejcennějšími světovými značkami jsou Apple a Google

Podle výročního žebříčku konzultační společnosti Interbrand je nejcennější značkou světa Apple, který první příčku obsadil druhý rok za sebou. Druhé místo získal Google. Hodnota každé z těchto značek přesáhla 100 miliard dolarů.

V historii žebříčku je to poprvé, co hranici hodnoty značek nad 100 miliard dolarů překonaly hned dvě globální značky, a nikoli pouze jedna.

Interbrand ohodnotil značku předního amerického výrobce elektroniky Apple na 118,9 miliardy dolarů. Oproti předešlému ročníku zprávy Best Global Brands je to nárůst o 21 procent. Americká internetová společnost Google zvýšila hodnotu své značky o 15 procent na 107,4 miliard dolarů. Nápojový gigant Coca-Cola si udržel třetí místo, na které ho loni po 13 letech prvenství sesadil právě Apple s Googlem.

 

Index S&P 500 klesl nejvíce za 6 měsíců

Hlavní akciový index  S&P 500 ve čtvrtek zaznamenal největší pokles za posledního půl roku. Důvodem byly obavy, že růst světové ekonomiky bude zbrzděn evropskými hospodářskými problémy a to bude mít dopad na ziskovost podniků. 

Investoři reagovali na slabé hospodářské údaje z Německa a také na prohlášení prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho o tom, že vidí signály slábnoucí dynamiky hospodářského oživení v Evropě. 

Vývoz Německa, které je největší evropskou ekonomikou, klesl na nejnižší úroveň od ledna 2009 a výsledky zveřejněné v polovině týdne ukázaly prudké poklesy objednávek v průmyslových odvětvích. 

 

Češi dnes poprvé mohou vyhrát miliardy při slosování evropské loterie Eurojackpot

Češi dnes poprvé mají šanci vyhrát při losování evropské loterie Eurojackpot s miliardovými výhrami. Tikety podaly v Česku desítky tisíc sázkařů, Sazka ve čtvrtek odpoledne evidovala vklady za 13 milionů korun. Dnešní losování začne v Helsinkách ve 20:00 místního času. V jackpotu je vždy minimálně deset milionů eur (nyní v přepočtu 276,35 milionu korun), maximálně se může vyšplhat na 90 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Výhra je v případě potřeby přepočítána podle aktuálního kurzu platného v den losování, Češi by tak obdrželi částky v korunách.

 

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg, BBC

 

Přehled zpráv: Hospitalizovaný Čech v nemocnici v Praze není nakažen ebolou, ukázaly to testy Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.