Přehled zpráv BBC: Vanuatu potřebuje dodávky jídla a humanitárních potřeb; volby v Izraeli

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že souostroví Vanuatu, které o víkendu postihl ničivý cyklon Pam, potřebuje dodávky jídla a humanitárních potřeb. BBC dále informuje o americkém miliardáři Robertu Durstovi, který byl obviněn z vraždy a nelegálního držení zbraní. Nevědomě se k tomu přiznal při natáčení dokumentu pro stanici HBO. 

V Izraeli se dnes otevřely volební místnosti v předčasných parlamentních volbách, které vyhlásil současný premiér Benjamin Netanjahu. Hlavními favority voleb jsou Netanjahuova pravicová strana Likud a středolevá koalice Sionistický svaz. Poslední průzkumy ukazovaly, že Likud za svým hlavním protivníkem zaostává o několik křesel. Sionistický svaz voličům slíbil, že pokud volby vyhraje, zlepší vztahy s Palestinci i mezinárodním společenstvím.

Souostroví Vanuatu, které o víkendu postihl ničivý cyklon, nutně potřebuje dodávky jídla a humanitárních potřeb. Bouře zabila minimálně 24 lidí, zničila úrodu, rozbořila domy, školy a poškodila dopravní infrastrukturu. S některými vzdálenějšími ostrovy tichomořského státu stále ještě nebylo navázáno spojení, takže rozsah škod není plně znám. Na souostroví už posílá pomoc Austrálie, Nový Zéland i Velká Británie.

Soud v Myanmaru uznal vinným z urážky buddhismu novozélandského občana poté, co tento provozovatel baru v Rangúnu vyvěsil reklamní plakáty zobrazující Buddhu se sluchátky. Úřady zadržely Philipa Blackwooda už v prosinci spolu se dvěma jeho barmskými spolupracovníky. Myanmarské zákony zakazují urážky jakéhokoliv náboženství.

Americký miliardář Robert Durst byl obviněn z vraždy a nelegálního držení zbraní. Jedenasedmdesátiletý realitní magnát je podezřelý z vraždy své přítelkyně před 15 lety. Případ o víkendu v USA vyvolal značný rozruch, protože Durst se podle BBC nevědomky přiznal při natáčení dokumentu HBO. Malý mikrofon zachytil jeho samomluvu v koupelně, kde se přiznává k několika vraždám. Durst je podezřelý i z vraždy své manželky a souseda před 14 lety.

Argentinská policie zadržela dva Paraguajce, kteří se snažili pašovat zlatý ingot z 19. století v hodnotě přesahující dva miliony dolarů. Jeden ze zadržených uvedl, že zlatou cihlu koupili od místních původních obyvatel za 50 tisíc dolarů. Muži kromě zlata převáželi i kilogram stříbra. Zadrženi byli na hranicích Argentiny s Paraguayí při rutinní kontrole.

Britský princ Harry uvedl, že se těší na novou kapitolu ve svém životě, která začne v červnu, kdy opustí armádu. Princ ukončí svou desetiletou kariéru v armádě čtyřtýdenní službou v Austrálii, kam odjede v dubnu. Harry uvedl, že branná služba je pro něj celoživotní zkušeností.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Vanuatu potřebuje dodávky jídla a humanitárních potřeb; volby v Izraeli Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

  Byznys ·

  Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

 2. Ryanair bude létat přes Atlantik

  Byznys ·

  Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

 3. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.