Přehled zpráv BBC: V Pekingu začal platit zákaz kouření; Proti IS pomůže politika s vojenskou sílou

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Pekingu začal platit zákon, jenž zakazuje kouření na veřejnosti. Kouřit se nyní nemůže v restauracích, kancelářích a v hromadné dopravě. BBC se dále zmiňuje o vyjádření bývalého šéfa americké CIA Davida Petrause, podle nějž mohou být příslušníci Islámského státu poraženi pouze díky přístupu, který spojí vojenskou sílu a politiku. 

V Pekingu začal platit nový zákon, který zakazuje kouření na veřejnosti. Nově se nesmí kouřit v restauracích, kancelářích a v hromadné dopravě, a toto omezení budou kontrolovat tisíce inspektorů. V Číně žije přes 300 milionů kuřáků a přes milion Číňanů každoročně zemře na zdravotní komplikace spojené s kouřením. V zemi existovala regulace kouření, zatím nebyla příliš úspěšná.

Příslušníci hnutí Islámský stát mohou být podle bývalého šéfa americké CIA Davida Petraeuse poraženi pouze díky přístupu, který spojí vojenskou sílu a politiku. Petraeus to řekl v rozhovoru pro BBC. Generál Petraeus stál během války v Iráku za strategií, díky které poslal Washington do Iráku posily a zajistil podporu v boji proti Al Kaidě ze strany sunnitských kmenů. Irácká armáda se nyní snaží znovudobýt území ovládaná Islámským státem. Ten je podle Petraeuse silným nepřítelem, protože má armádní složku, povstaleckou složku a složku teroristickou. Podle Petraeuse však v Iráku nedosahuje síly Al-Káidy.

Špatné počasí může zhatit pokus letounu na solární pohon Solar Impulse o překonání Tichého oceánu. Letoun, který je na cestě kolem světa, už má za sebou první den z původně plánované stotřicetihodinové cesty z Číny na Havaj. Nyní ovšem opět hrozí špatné počasí a během dopoledne se má rozhodnout, zda se nebude muset vrátit na zem. Letoun se nyní snaží absolvovat sedmou etapu z celé cesty, která má trvat celkem asi pět měsíců. Autory projektu jsou Švýcaři André Borschberg a Bertrand Piccard, kteří se při pilotování jednosedadlového letounu střídají. Cesta letounu Solar Impulse kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. 

Ve Spojených státech v pondělí přestal platit dodatek k zákonu upravujícímu možnosti boje proti terorismu, který zpravodajským složkám dovoloval odposlouchávat ve velkém telefonáty. Američtí senátoři se totiž nedokázali dohodnout na prodloužení zákona, který program sběru dat umožňoval. V nejbližších dnech však zřejmě budou hlasovat o jeho revidované verzi a předpokládá se, že ji schválí. Analytici ovšem upozorňují na to, že výpadek monitoringu telefonických hovorů může pro USA znamenat velké bezpečnostní riziko. Národní bezpečnostní agentura, která stoji za většinou odposlechů, totiž musela již dříve začít vypínat servery určené ke sběru dat, aby pondělní termín dodržela.

Tým mezinárodních vědců oznámil, že kombinací dvou léků se daří zamezit růstu melanomů o téměř 60 procent. Testy na téměř tisíci pacientech ukázaly, že po podání dvou experimentálních léků se v 58 procentech případů podařilo zamezit dalšímu růstu nádorů. Melanom je nejnebezpečnější formou rakoviny kůže, a jen v Británii ročně zabije přes 2000 lidí.

Ukrajina je podle zprávy Mezinárodního měnového fondu na pokraji státního bankrotu. Tamní ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a také s dopady loňské anexe poloostrova Krym Ruskem. Fond na letošní rok počítá s propadem HDP o devět procent, zatímco ještě v dubnu předpovídal propad o 5,5 procenta. Zpráva uvádí, že inflace na konci roku vystoupí až na 46 procent. Měnový fond výhled zveřejnil po skončení návštěvy své mise v Kyjevě. Tématem návštěvy byla kontrola dodržování podmínek schváleného úvěrového programu pro Ukrajinu.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: V Pekingu začal platit zákaz kouření; Proti IS pomůže politika s vojenskou sílou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.