Přehled zpráv BBC: V Řecku se otevírají banky; Mitsubishi se omluvila Američanům za nucené práce

Světová média dne 20. července píší o tom, že se v Řecku po třech týdnech otevřely banky. Lidé musí stále dodržovat limit na výběr, který se ale změnil na 420 eur za týden. Tisk si také všímá omluvy japonské společnosti Mitsubishi za to, že za druhé světové války používala americké zajatce na těžké nucené práce, kterým asi desetina z nich podlehla. 

V Řecku se po třech týdnech otevřely banky poté, co řecká vláda minulý týden uzavřela dohodu s mezinárodními věřiteli. Lidé sice stále musí dodržovat limit na výběr, ten se ale změnil na 420 eur za týden. Řekové, kteří už od rána stojí fronty u bank, tak budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, nebudou však muset peníze vybírat každý den. Dnes o půlnoci také odstartovala první vlna zvýšení daně z přidané hodnoty. Sazby DPH skokově poskočily z 13 na 23 procent. Dráž už je nyní například v barech a tavernách, ceny rostou ale i u balených potravin. Zvýšení sazby DPH je součástí prvního balíku úsporných reforem, které výměnou za finanční pomoc žádá eurozóna a kterou schválil řecký parlament v noci na čtvrtek.

 

Japonská společnost Mitsubishi se v neděli omluvila za to, že za druhé světové války používala americké zajatce na těžké nucené práce. Slavnostní obřad se uskutečnil v losangeleském Muzeu tolerance. V Japonsku za války pracovalo na 12 tisíc amerických zajatců, asi desetina z nich kvůli nelidským podmínkám zahynula. Japonská vláda se za to omluvila už před lety, ale dosud ji nenapodobil žádný z japonských podniků.

 

Spojené státy a Kuba v pondělí vzájemně otevírají svá diplomatická zastoupení - ve Washingtonu se otevírá kubánská ambasáda a v Havaně ta americká. Ve Washingtonu se dnes také setká americký ministr zahraničí John Kerry se svým kubánským protějškem Brunem Rodríguezem. USA přerušily diplomatické vztahy s karibským ostrovem oficiálně na počátku roku 1961. Dva roky předtím převzali moc nad Kubou komunisté v čele s Fidelem Castrem. K otevření ambasád dochází sedm měsíců poté, co obě strany oznámily znovunavázání diplomatických vztahů, ačkoli Barack Obama i Raúl Castro několikrát zdůraznili, že mezi nimi přetrvávají značné názorové rozdíly. Stále také platí omezení pro Američany, kteří chtějí vycestovat na Kubu a většina amerických firem zatím nemůže na ostrově podnikat.

 

V moři u severozápadních břehů Austrálie se podle BBC objevila loď s uprchlíky. Pokud se tato informace potvrdí, půjde za poslední rok o první podobný případ. Austrálie totiž přijala řadu tvrdých opatření, která mají za cíl odradit uprchlíky a žadatele o azyl. Každý uprchlík, který se dostane na australskou půdu nelegálně, je totiž zadržen a přesunut na Papuu Novou Guineu nebo ostrov Nauru. Někteří z nich jsou po vyřízení žádosti přesídleni do Kambodži. Kvůli zacházení s uprchlíky si Austrálie vysloužila ostrou kritiku mezinárodních lidskoprávních hnutí a OSN.

 

Ve Spojených státech zemřel v 79 letech americký herec Alex Rocco, který se proslavil rolí v americkém filmu Kmotr. Roccova filmová kariéra, která mu vynesla i cenu Emmy, trvala půl století. Herec, který se narodil v roce 1936 ve státě Massachussetts, byl často obsazován do rolí gangsterů, jeho hlas si ale „zahrál“ i v kresleném seriálu Simpsonovi.

 

Přehled zpráv BBC: V Řecku se otevírají banky; Mitsubishi se omluvila Američanům za nucené práce Foto: Yiorgos GR / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.