Přehled zpráv BBC: Utah se vrací k využívání popravčích čet; Tuniské muzeum se znovu otevírá

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že americký stát Utah se při výkonu trestu smrti vrátí k využívání popravčích čet. Stane se tak ve chvíli, kdy nebude mít dostatek smrtících chemických látek aplikovaných injekcí. BBC se dále zmiňuje o znovuotevření tuniského muzea necelý týden po teroristickém útoku, při kterém zemřelo 23 lidí.

Americký stát Utah se při výkonu trestu smrti v případě nedostupnosti látek pro popravu injekcí vrátí k využívání popravčích čet. Tato praxe bude obnovena po více než deseti letech od jejího zákazu. Včerejší změnou legislativy se Utah stal jediným státem v USA, který bude popravčí čety využívat. Některé další státy nicméně také hledají alternativní metody usmrcování vzhledem k nedostatku látek pro provádění trestu smrti. Evropské firmy totiž odmítají pro tyto účely poskytovat svoje medikamenty.

Necelý týden po teroristickém útoku na turisty se dnes mají znovu otevřít brány tuniského muzea Bardo. V tuniském hlavním městě tam minulý týden zemřelo dvacet tři lidí, převážně turistů z Evropy. Na programu je koncert a pietní shromáždění. Muzeum chce světu dokázat, že se útočníkům nepodařilo splnit jejich cíl. K útoku se přihlásilo hnutí Islámský stát. Nyní v Tunisku panují obavy, aby teroristé svými aktivitami nepoškodili cestovní ruch, který je pro ekonomiku země zásadní.

Britský premiér David Cameron uvedl, že pokud po všeobecných volbách zůstane Konzervativní strana ve vládě a on se stane znovu premiérem, bude to jeho poslední funkční období na tomto postu. Premiérem by tak byl dalších pět let a poté by místo přenechal nástupcům. Političtí rivalové považují jeho výrok za arogantní, když zatím není zřejmé ani to, jak dopadnou nejbližší volby. Ty se ve Velké Británii budou konat v květnu.

Jemenský ministr zahraničí apeloval na arabské státy v Perském zálivu, aby pomohly zastavit postup šíitských povstalců na jih země. Jemenský prezident musel v únoru před povstalci uprchnout z hlavního města. Organizace spojených národů varovala, že se Jemen nachází na pokraji občanské války.

Poslanci britského parlamentu varují před hrozbou z Libye. Parlamentní komise pro zahraniční záležitosti uvedla, že kolaps země po svržení Muammara Kaddáfího představuje nebezpečí pro Evropu. V zemi začíná sílit vliv hnutí Islámský stát. Nelegální imigranti spojení s tímto hnutím by se odsud mohli dostat do Evropy a uskutečnit teroristické útoky. Před libyjskou hrozbou varují i další dvě zprávy britského parlamentu.

Afghánský prezident Ašraf Ghání při první oficiální návštěvě Washingtonu vyzdvihl roli Spojených států amerických pro jeho zemi v posledních čtrnácti letech. Při slavnostní ceremonii vzdal hold americkým vojákům, kteří v Afghánistánu bojovali, a poděkoval USA za podporu.

Zástupce izraelských Arabů odmítl omluvu z úst premiéra Benjamina Netanjahua. Ten v souvislosti s volbami, které se konaly minulý týden, varoval voliče, že „Arabové houfně hlasují“, aby ho sesadili.  Vzápětí se omluvil s tím, že nechtěl arabské voliče urazit.

Vědci informovali o objevu obřího ještěra, který žil před 220 miliony let. Na jihu Portugalska objevili místo, kde po vyschnutí jezera zemřely stovky exemplářů tohoto druhu. Zvířata jsou sice příbuzná s dnešními mloky, nicméně měřila dva metry a výraznými zuby i způsobem života se podobala spíše krokodýlům.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Utah se vrací k využívání popravčích čet; Tuniské muzeum se znovu otevírá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko vydrží s penězi jen do Velikonoc

    Byznys ·

    Řecku hrozí, že se po Velikonocích dostane do platební neschopnosti. Podle interních výpočtů Evropské komise má řecká vláda dostatek peněz jen do 8. dubna. Od dalšího …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.