Přehled zpráv BBC: Tusk předloží návrhy k dohodě o vztazích EU a Velké Británie

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že předseda Evropské rady Donald Tusk dnes předloží nové návrhy k rámcové dohodě o reformě vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Tu požaduje britský premiér David Cameron jako podmínku pro setrvání své země v EU. BBC dále informuje o výsledcích primárek v americkém státě Iowa.

Texaský senátor Ted Cruz porazil amerického miliardáře Donalda Trumpa v republikánských primárkách ve státě Iowa. Cruz získal podle odhadů 28 procent hlasů. „Dnešek je vítězstvím pro odvážné konzervativce,“ prohlásil Cruz po oznámení předběžných výsledků. Realitnímu magnátovi Trumpovi dalo hlas asi 24 procent voličů. Na třetím místě mezi republikány skončil floridský senátor Marco Rubio. Své demokratické a republikánské favority pro souboj o křeslo prezidenta vybírali obyvatelé Iowy jako první v USA. Na straně demokratů je rozdíl mezi bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a senátorem Berniem Sandersem menší než jedno procento.

Brazílie nezruší letní olympijské hry v Riu de Janeiro kvůli zdravotním rizikům spojeným s šířením viru zika. Brazilské úřady uvedly, že virus je nebezpečný pouze pro těhotné ženy. Světová zdravotnická organizace však v těchto dnech vyhlásila kvůli viru pohotovost a varovala, že infekce vyvolaná virem představuje nebezpečí pro zdraví obyvatel po celém světě, a proto si žádá společnou odpověď mezinárodního společenství. Virus, který zřejmě stojí za zdeformovaným mozek novorozenců, přenášejí komáři. Brazílie povolala do boje proti vymýcení viru na 200.000 vojáků, kteří likvidují místa, kde se komáři množí. Brazilská vláda uvedla, že zkontrolovala téměř 30 procent z celkem 49 milionů obydlí.

Nejcennější firmou je v současnosti firma Alphabet, která je mateřskou společností Googlu. Společnost v posledním čtvrtletí loňského roku vydělala 4,9 miliardy dolarů, což je nárůst oproti 4,7 miliardám ve stejném období předchozího roku. Poslední výsledky značí, že Alphabet s hodnotou 568 miliard dolarů nyní předstihl firmu Apple, jejíž cena je odhadována na 535 miliard dolarů.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes předloží nové návrhy k rámcové dohodě o reformě vztahů mezi Evropskou unií a Británií. Tusk to oznámil po jednání s britským premiérem Davidem Cameronem. Reformu požaduje britský premiér jako podmínku setrvání své země v EU. Podle zdrojů z Bruselu dostanou národní parlamenty novou páku na Brusel v podobě „záchranné brzdy“, za niž budou moc zatáhnout v případě vážného nesouhlasu s EU.

Původní obyvatelé, ochránci životního prostředí i zástupci firem přivítali novou smlouvu dojednanou po 10 letech s vládou západokanadské provincie Britská Kolumbie, jejímž cílem je ochránit vzácný deštný prales Great Bear. Návrh opatření, podle kterých vznikne letos na jaře zákon, zakazuje těžbu dřeva na velkém území pralesa. Ten je domovem mnoha vzácných druhů živočichů, především medvědů, a vývojově starých rostlin.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

Přehled zpráv BBC: Tusk předloží návrhy k dohodě o vztazích EU a Velké Británie Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.