Přehled zpráv BBC: Turecko se chystá v Číně koupit zbraně; pronásledování ozbrojenců Boko Haram

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má v plánu na obchodní cestě v Číně uzavřít smlouvu o nákupu tamního systému střel dlouhého doletu. Turecko v pátek zahájilo aktivní boje proti hnutí Islámský stát a Kurdům v Iráku. BBC se ve zpravodajství věnuje i postupu nigerijských jednotek bojujících proti islamistům z hnutí Boko Haram. Nigerijská armáda bude radikály pronásledovat i podél mezinárodních hranic.

Podle vůdce hlavní turecké prokurdské strany je snaha turecké vlády a Spojených států amerických o vytvoření příhraniční „bezpečnostní zóny” ve skutečnosti pokusem Ankary, jak zabránit Kurdům ve vytvoření jejich vlastního teritoria. Předseda prokurdské Lidové demokratické strany Selahattin Demirtaş podle BBC řekl, že vládní operace proti příslušníkům hnutí Islámský stát v severní Sýrii jsou pouhou zástěrkou, která má umožnit Ankaře zaměřit se na kurdské rebely ze Strany kurdských pracujících.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odcestoval spolu s více než stovkou obchodníků a investorů na státní návštěvu do Číny. Hlavním cílem cesty je podpora rostoucích ekonomických vazeb mezi oběma zeměmi. Podle pekingského korespondenta BBC by současná příhraniční krize mohla dodat důležitosti tureckým plánům na nákup čínského systému střel dlouhého doletu.

Mluvčí nigerijského prezidenta Muhammada Buhariho řekl, že regionální jednotky pro boj s islamistickou skupinou Boko Haram budou pronásledovat islamistické ozbrojence podél mezinárodních hranic. Podle mluvčího umožnilo vznik těchto jednotek zvolení Muhammada Buhariho nigerijským prezidentem.

Přibližně 2 000 migrantů se pokusily vniknout do nákladového terminálu Eurotunelu ve francouzském přístavním městě Calais. Běženci se opakovaně snažili ukrýt ve vozech připravených na přepravu do Velké Británie.

Pákistánská policie zastřelila vůdce zakázané sunitské militantní skupiny Lashkar-e-Jhangvi. Malik Ishaq byl zadržen minulý týden a podle policie byl zastřelen při přestřelce, kterou při přesunu vězeňského konvoje rozpoutali jeho příznivci ve snaze ho osvobodit.

Nejvyšší soud v Bangladéši potvrdil trest smrti pro dalšího opozičního politika kvůli zločinům spáchaným během války o nezávislost v roce 1971. Soud zamítl odvolání odsouzeného vůdce hlavní opoziční Bangladéšské nacionalistické strany.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Turecko se chystá v Číně koupit zbraně; pronásledování ozbrojenců Boko Haram Foto: Sadik Gulec / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.