Přehled zpráv BBC: Tuniský terorista měl komplice; Záchrana dalších 2 800 uprchlíků

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že střelec, který v pátek zabil na pláži v tuniském městě Sousse 38 lidí, měl komplice. BBC se dále zmiňuje o záchraně 2 800 uprchlíků, kterým pomohla v neděli ve Středozemním moři italská pobřežní stráž a plavidla mezinárodní námořní mise. 

Střelec, který v pátek zabil na pláži v tuniském městě Sousse 38 lidí, měl komplice. Ten střelci dodal zbraň a pomohl mu dostat se na místo útoku. Uvedl to mluvčí tuniského ministra vnitra. Tuniská vláda po útoku, ke kterému se přihlásilo hnutí Islámský stát, zostřila bezpečnostní opatření v zemi. Nejméně 30 obětí pocházelo z Velké Británie. Britská policie proto vyslala do Tuniska 16 policistů, ve Velké Británii na případu pracují stovky dalších. Jde o největší protiteroristické vyšetřování v zemi od bombových útoků v Londýně v roce 2005.

 

Evropské lodě v neděli ve Středozemním moři připluly na pomoc 2 800 migrantům, kteří se pokoušeli dostat z Libye do Itálie. Na záchranných operacích se podílela italská pobřežní stráž a plavidla mezinárodní námořní mise, včetně lodí ze Španělska, Irska a Velké Británie. Celkem se podařilo dostat do bezpečí pasažéry 21 menších i větších lodí, v nichž se pašeráci pokoušeli převézt běžence z libyjského pobřeží.

 

Řecká vláda v dekretu vydaném v pondělí potvrdila, že banky v zemi zůstanou zavřené až do 6. července. Během dneška nebudou v provozu ani bankomaty, které mají začít fungovat až večer. Každý Řek bude mít možnost vybrat si v hotovosti pouze 60 eur denně. Vláda se k tomuto kroku odhodlala poté, co klíčové sobotní jednání mezi věřiteli a Řeckem skončilo neúspěchem. Strany se nedohodly na podobě reforem, které eurozóna, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka žádaly výměnou za poskytnutí poslední části finanční pomoci ve výši 7,2 miliardy eur. Ministři financí eurozóny v reakci na to odmítli prodloužení záchranného programu, který má skončit 30. června. Bez peněz z programu nebudou moci Řekové splácet své dluhy, včetně splátky 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu, jejíž termín vyprší v úterý.

 

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 v neděli večer odstartoval z japonského města Nagoja k nejdelšímu letu bez přistání na své cestě kolem světa. Podle předpokladů by měl do cíle osmé etapy, na Havajské ostrovy, dorazit přes Tichý oceán po pětidenním nepřetržitém letu. Stroj na této trase pilotuje švýcarský podnikatel a pilot André Borschberg. Piloti, kteří se v řízení stroje střídají, původně chtěli na Havaj letět bez přestávky z čínského Nankingu. Kvůli nepřízni počasí ale musel Solar Impulse 2 na začátku června přistát v Nagoji. Poškození křídla a nelepšící se povětrnostní podmínky způsobily, že tam musel zůstat až do neděle.

 

Policie státu New York zadržela druhého muže z dvojice vězňů, kteří před třemi týdny uprchli z věznice s přísnou bezpečnostní ostrahou. Policisté pětatřicetiletého Davida Sweata postřelili těsně před hranicí s Kanadou, kam se vězni snažili utéct. Policie už v pátek zastřelila devětačtyřicetiletého Richarda Matta, se kterým Sweat utekl z věznice ve městě Dennemora. Sweat si odpykával doživotní trest za vraždu zástupce šerifa v roce 2002, Matt dostal o pět let dříve trest 25 let vězení za únos svého nadřízeného, kterého zabil a rozřezal. Američtí policisté už zadrželi dozorce, který byl obviněn mimo jiné z toho, že dvojici dodával do cely nástroje a potraviny. Z napomáhání útěku byla už dříve obviněna vězeňská instruktorka v krejčovské dílně. 

 

Izraelská armáda zadržela loď s aktivisty, kteří směřovali do pásma Gazy. Izraelští vojáci loď donutili přistát v izraelském přístavu. Aktivisté předem deklarovali, že do Gazy vezou humanitární pomoc včetně potravin a léků. Armáda loď prohledala, podle izraelských představitelů nedošlo k násilí.

 

Policie zadržela a vyslýchá organizátory večírku v zábavním parku na Tchaj-wanu, kde v sobotu došlo k požáru. Při neštěstí bylo zraněno 500 lidí. Požár se rozšířil přímo u hlavního pódia parku nedaleko hlavního města Tchaj-pej v půl deváté večer tamního času poté, co animátoři házeli barvicí prášek z podia na diváky. Látka se následně vznítila. Lidé pak začali křičet a zmateně pobíhat sem a tam. Asi 200 lidí bylo zraněno vážně, mají popáleniny nebo respirační problémy.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Tuniský terorista měl komplice; Záchrana dalších 2 800 uprchlíků Foto: ČTK/AP/Abdeljalil Bounhar

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.