Přehled zpráv BBC: Tsipras představí eurozóně nové návrhy; maďarský plot proti uprchlíkům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že řecký premiér Alexis Tsipras v úterý představí na summitu eurozóny nové návrhy Řecka na řešení současné krizové situace země. BBC se dále zmiňuje o dění v Maďarsku, kde tamní parlament schválil zákon zpřísňující podmínky pro žadatele o azyl. Navíc povolil zbudování plotu na hranici se Srbskem k zastavení uprchlíků. 

Řecký premiér Alexis Tsipras by v úterý měl na mimořádném summitu eurozóny představit nové návrhy Řecka na řešení současné krizové situace země. Nový plán má zahrnovat požadavek na odpuštění 30 procent řeckého dluhu a další opatření. Už v pondělí odstoupil z funkce řecký ministr financí Janis Varufakis, aby usnadnil případnou novou dohodu s věřiteli; novým ministrem financí se stal hlavní vyjednávač Euklidis Tsakalotos. Řekové v nedělním referendu odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření: proti se vyslovilo 61,3 procenta hlasujících. Řecké banky zůstávají i v úterý a ve středu zavřené a limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění.

 

Londýn si v úterý připomíná desáté výročí teroristických útoků, při kterých v roce 2005 zahynulo 52 lidí. V katedrále svatého Pavla se dnes bude sloužit smuteční mše, které se zúčastní mimo jiné příbuzní obětí a lidé, kteří byli při útocích zraněni. Památku obětí lidé uctí také minutou ticha. Sedmého července 2005 vybuchly tři nálože v londýnském metru a jedna v autobuse, kromě 52 obětí bylo zraněno na 800 lidí.

 

Senátem v americkém státě Jižní Karolína prošel zákon, který umožňuje odstranit konfederační vlajku z prostoru Kongresu. Debatu o vlajce chápané jako jeden ze symbolů otrokářství otevřela nedávná střelba v černošském kostele v Charlestonu. Konfederační prapor se totiž objevil na několika fotografiích Dylanna Roofa, který byl z rasově motivované vraždy devíti černochů v charlestonském kostele obviněn. Jižní Karolína byla posledním americkým státem, který ještě umístění vlajky symbolizující otrokářské jižanské státy z dob americké občanské války v letech 1861 - 65 na veřejných budovách toleroval.

 

Maďarský parlament schválil zákon, který zpřísňuje podmínky pro žadatele o azyl a povoluje vybudování plotu na hranici se Srbskem k zastavení přílivu uprchlíků. Nový zákon zkracuje dobu pro posuzování žádostí o azyl a umožní odmítnout žádosti přistěhovalců, kteří při jejich cestě například ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku prošli nějakou z takzvaných bezpečných zemí, kde jim nic vážného nehrozilo. OSN a Rada Evropy zákon kritizovaly. Oslabí podle nich ochranu uprchlíků v Maďarsku.

 

V kalifornské Santa Barbaře zemřel v 77 letech jeden z nejslavnějších hollywoodských producentů Jerry Weintraub. Mezi nejznámější filmové úspěchy Weintrauba patřil například snímek Karate Kid nebo Dannyho parťáci. Weintraub začal svou kariéru v hudebním průmyslu, posléze se přeorientoval na filmovou produkci. Nejprve měl svou vlastní společnost, pak začal pracovat pro studio Warner Bros. Přelom v kariéře pro něj znamenala 70. léta, kdy začal spolupracovat s režisérem Robertem Altmannem.

 

Americký herec a komik Bill Cosby přiznal, že si obstaral sedativa s cílem podat je ženám, s nimiž chtěl mít sex. Ukazují to soudní dokumenty z roku 2005, které získala agentura. Dnes sedmasedmdesátiletý herec v případu, kdy byl zažalován za sexuální zneužití, dosáhl mimosoudního vyrovnání v roce 2006. Cosby v současnosti čelí sérii obvinění ze sexuálního napadení, která sahají několik desítek let zpátky. Herec veškerá obvinění popírá.

 

Nová studie britských vědců ukázala, že v rychlosti stárnutí existují obrovské rozdíly. Studie zveřejněná v žurnálu Národní akademie věd popisuje průběh stárnutí u téměř tisícovky lidí ze stejného města na Novém Zélandu, kteří se narodili v rozmezí jednoho roku v letech 1972 až 1973. Lékaři sledovali různé faktory včetně tělesné hmotnosti, funkce ledvin nebo zdraví dásní. Podle závěrů studie byli například někteří osmatřicetiletí lidé v biologickém slova smyslu tak staří, že by mohli odejít do důchodu, jiní měli zdraví dvacetiletých. Vědci se nyní chtějí soustředit na to, které faktory ovlivňují tempo stárnutí.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Tsipras představí eurozóně nové návrhy; maďarský plot proti uprchlíkům Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com: Řecký premiér Alexis Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.